Dnes Středa - zatazeno 17°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stovkám uprchlíků v Praze skončí bydlení zdarma, můžou skončit na ulici
Nástěnná malba v Mojmírově ulici (výřez). Foto: FB Chemis

Stovkám uprchlíků v Praze skončí bydlení zdarma, můžou skončit na ulici

V Praze bydlelo ke konci dubna ve státem hrazeném ubytování 1141 uprchlíků se statusem takzvaných zranitelných osob, na které se nevztahuje časové omezení ubytování zdarma na 150 dní. Vyplývá to z informačního dokumentu, který v pondělí dostali na stůl pražští radní. Od 1. září si i zranitelní uprchlíci budou kvůli novele zákona muset zajistit ubytování sami, což může podle dokumentu znamenat riziko, protože jsou odkázáni pouze na státní humanitární dávku, která je nyní obvykle 2500 až 5000 korun měsíčně.


V Praze bydlelo ke konci dubna ve státem hrazeném ubytování 1141 uprchlíků se statusem takzvaných zranitelných osob, na které se nevztahuje časové omezení ubytování zdarma na 150 dní. Vyplývá to z informačního dokumentu, který v pondělí dostali na stůl pražští radní. Od 1. září si i zranitelní uprchlíci budou kvůli novele zákona muset zajistit ubytování sami, což může podle dokumentu znamenat riziko, protože jsou odkázáni pouze na státní humanitární dávku, která je nyní obvykle 2500 až 5000 korun měsíčně.

Podle dokumentu bylo k letošnímu 26. květnu v Praze 90 636 uprchlíků s dočasnou ochranou. Převažují ženy nad muži, kterých je 58 procent, dětí do 18 let je zhruba čtvrtina. Drtivá většina běženců si bydlení zajišťuje sama.

Zranitelné osoby tvoří například lidé se zdravotním postižením, celodenně pečující o dítě mladší šesti let, těhotné ženy, studenti, senioři, přičemž polovina z nich jsou děti do 18 let. Status získávají pouze za předpokladu, že si zažádají o humanitární dávku.

V bezplatném nouzovém ubytování nyní mohou Ukrajinci s dočasnou ochranou standardně bydlet nejvýše 150 dnů. Výjimku mají právě zranitelné osoby, ale od září se i jim novelou takzvaného lex Ukrajina doba bydlení zkrátí na nejvýše 90 dnů bez výjimek.

Běženci, kteří k 1. září budou mít devadesátidenní lhůtu vyčerpanou, budou muset nouzové ubytování opustit nebo po dohodě s ubytovatelem přejít do standardního nájemního vztahu a bydlení si hradit.

To může být podle magistrátního dokumentu problém, protože zranitelní uprchlíci mají nárok pouze na humanitární příspěvek ve výši nižších jednotek tisíc a nemůžou žádat o české sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení či na péči. I když ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) plánuje humanitární dávku navýšit, nemusí to stačit.

„Ukončení státem garantované podpory v bydlení představuje riziko bezdomovectví u těch zranitelných osob, které pobírají humanitární dávku a nebudou schopny vlastními silami uhradit nájem na ubytovnách," stojí v dokumentu.

Stávající kapacity sociálních služeb v metropoli podle materiálu nedostačují předpokládané poptávce, a to i s ohledem na nerovnoměrnou koncentraci zranitelných uprchlíků. Nejvíce, konkrétně 270, je jich v Praze 12, kde na jedné ubytovně žije 240 zranitelných běženců. Dalších 142 bydlí v Praze 2 a 103 v Praze 9.

Mezi 50 a 100 osobami v nouzovém ubytování mají Praha 3, 5, 6, 8 a 10. Podle dat MPSV je ve státem hrazeném ubytování 285 jednočlenných domácností, 113 dvoučlenných, 73 tříčlenných, 23 čtyřčlenných a 14 více než čtyřčlenných.

Sněmovna zřejmě bude jednat o další novele zákona zvaného lex Ukrajina, podle které by se nemusel každoročně měnit kvůli prodloužení dočasné ochrany válečným ukrajinským uprchlíkům. Ochrana by se prodlužovala automaticky podle rozhodnutí na úrovni Evropské unie. Ekonomicky soběstační Ukrajinci by podle předlohy navíc mohli získat v Česku zvláštní dlouhodobý pobyt.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Dnes v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Dnes v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Dnes v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru