dnes
Úterý - oblacno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
15°C
Stověžatá? Praha je i téměř „stopotokatá“. Městem protéká 99 potoků
Botič v Hostivaři. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Stověžatá? Praha je i téměř „stopotokatá“. Městem protéká 99 potoků

Housle, Zlodějka nebo Světluška. To jsou tři z názvů potoků protékajících Prahou. Celkem jich je necelá stovka. Některé ani nemají jména. V metropoli se nachází také i necelá stovka vodních děl. Ne každý také ví, že Prahou protéká nejen řeka Vltava, ale i Berounka. Na pražské území částečně zasahuje i povodí Labe.

Praha není jen stověžatá, je také „stopotokatá“. V metropoli je totiž evidováno 99 potoků, jejichž celková délka je 337,8 kilometrů. Nejdelšími jsou Rokytka, Botič, Šárecký potok, Dalejský potok, Kunratický potok a Motolský potok.

Většinu potoků spravuje pražský magistrát, jiné Lesy ČR, Povodí Vltavy či Povodí Labe. Provoz a údržbu pro magistrát zabezpečují hlavně Lesy hlavního města Prahy. Vedle řeky Vltavy protéká Prahou také Berounka.

V hlavním městě se nachází i necelá stovka vodních děl, pod která spadá 37 rybníků (největší je Velký Počernický rybník s rozlohou 19,6 ha), 34 retenčních nádrží a suchých poldrů a vodní nádrže Džbán, Hostivařská přehrada a Jiviny. Spravují je městské části. Od roku 2002 Praha jednotlivé rybníky a retenční nádrže postupně opravuje a revitalizuje, zajišťuje a financuje jejich údržbu.

Kyjovský, Klukovický nebo Krůtecký potok

Do Vltavy přitéká nejen Berounka (U Lahovic), ale také mnoho potoků. Bezejmenné i se jmény, včetně známého Botiče. Některé ale tolik známé nejsou. Namátkou: Kyjovský potok, Zátišský potok, Klukovický potok, Větvený potok, Krůtecký potok, Dejvický potok Malá Říčka, Mariánský potůček, potok Cibulka, Světluška či Luční potok. Jejich plný počet lze najít například na Wikipedii.

Některé prameny mají velmi neotřelé názvy: Housle nebo Zlodějka. Nacházejí se v povodí Šáreckého potoka, kde vytéká pramenitá voda. Vývěry Housle a Zlodějka byly donedávna využívány přilehlými obcemi. Prameny některých potoků se v čase změnily: například Košíkovský potok pramení na sídlišti Jižní Město I., původně pramenil mnohem jižněji, asi v prostoru dnešní stanice metra Opatov.

Například Slatinský potok pramení v lesíku s názvem Za vodárnou v Hostivaři. Protéká i Trianglem, kde byl upraven mokřad s tůní Jezírko. Ústí do Botiče. Například Báňský potok protéká Zbraslaví, Lhotecký potok pramení v lese Kamýk. Břežanský potok pramení u obce Zlatníky-Hodkovice v okrese Praha-západ. Protéká spádem mezi poli, tvoří hranici mezi Prahou a středními Čechami.

Václavský, Vestecký, Kunratický potok

Prahou protéká například také takzvaný Václavský potok, který přitéká z Kunratického lesa. Kupříkladu Vestecký potok je levostranným přítokem Kunratického potoka, Dvorecký potok pramení ve Dvorcích, protéká Braníkem a do Vltavy ústí pod Dvoreckým náměstím.

Již zmíněný Botič protéká částmi Středočeského kraje a Prahy. Je dlouhý 34,5 kilometrů (z toho 21 km v Praze). Jeho název je doložen od 12. století, odvozen je od botnění – nabývaní objemu, rozvodňování. Existují ale i jiná vysvětlení jeho názvu: že se jmenuje podle mlýna pod Vyšehradem. Potok se rozlil při loňských povodních.

 

Pražské přítoky Labe: Výmola nebo Jirenský potok

Nikoli každý ví také to, že na pražské území částečně zasahuje levé povodí Labe, do kterého se v Mělníku vlévá Vltava. Labe má i své pražské přítoky: Výmolu, Jirenský potok, Šestajovický potok, Horoušanský potok, Vinařský potok, Ctěnický potok, Mlýnský potok, Mratínský potok, Červenomlýnský potok, Třeboradický potok či Hovorčovický potok.

Kupříkladu Červenomlýnský potok pramení v Ďáblicích a do Labe ústí v okrese Mělník u Kostelce nad Labem. Nazývá se také Mratínský nebo Ďáblický. Území metropole opouští v Miškovicích.

NEJ pražských potoků a rybníků

Územím hl. m. Prahy protéká 99 potoků, což činí celkem téměř 340 km.

NEJdelší potok v Praze je Rokytka, má délku 26,2 km.

NEJčistším pražským potokem je Lhotecký potok.

NEJvíc znečištěn fosforečnany a dusičnany je Komořanský potok.

NEJvětším a nejobjemnějším pražským rybníkem je Velký Počernický rybník. Jeho výměra je 41,76 ha.

NEJstarší pražský rybník „pstružník“ je uváděn roku 1115 pod Prosekem.

NEJmladším pražským rybníkem je rybník v oboře Hvězda. Jeho výstavba byla dokončena v červnu 2005.

NEJvětší počet přítoků – 8 – mají Botič a Rokytka.

Zdroj: ENVIS


Autor: Anna Skálová

Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

Včera v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

19. října 2019 v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru