dnes
Pondělí - jasno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Stoupá počet útoků dospělých dětí na rodiče. Syn fackoval matku, tahal ji za vlasy a kopal. A nakonec odmítl její nabídku
Soud vyhověl návrhu, aby se zákaz vstupu syna do bytu matky prodloužil o jeden měsíc. Ilustrační foto: freeimages.com

Stoupá počet útoků dospělých dětí na rodiče. Syn fackoval matku, tahal ji za vlasy a kopal. A nakonec odmítl její nabídku

V Praze se daří odhalovat stále větší počet brutálnějších případů domácího násilí. Jenom v dubnu bylo za své agresivní chování vykázáno z bytů 18 násilných osob, většinou mužů. Na Intervenční centrum Praha se navíc v tomto období obrátily i další ohrožené osoby a zaznamenáno bylo 444 kontaktů a intervencí.

„Je to důsledkem dlouholeté práce, na jejímž základě si pracovníci Intervenčního centra získali značnou důvěru u klientů, ale i ostatních lidí, kteří se potýkají s problematikou domácího násilí. Díky tomu se daří odhalovat vysoký počet těchto případů spojených často s brutálními útoky násilných osob,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že v poslední době se častěji objevují i případy násilí dětí na svých rodičích, a to i v seniorském věku.

Pracovníci Intervenčního centra takovýto případ řešili i v dubnu, kdy syn bil a demoloval byt své šestašedesátileté matky. Ta uvedla, že její syn má často záchvaty vzteku, k agresivnímu chování ho vede jakákoliv záminka. Fackuje ji, tahá za vlasy a kope do břicha.

„Syn při brutálních útocích také ničí osobní věci, které má klientka ráda a ničí vybavení jejího bytu,“ líčila vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová. I když matka několikrát navrhovala synovi, aby podstoupil lékařské vyšetření, ten to vždy rezolutně odmítl.

Agresivnímu synovi ještě chce dát šanci

Matka chtěla neúnosnou situaci řešit i tím, že dlouhodobě nezaměstnanému synovi nabízela, že pokud se odstěhuje, bude mu dávat peníze na nájem. „Tuto variantu však násilný syn kategoricky odmítl a začal matce vyčítat, že ho chce dostat z bytu. Jeho agrese se ještě více stupňovala až do doby policejního vykázání,“ dodala Holušová.

Pracovníci intervenčního centra s klientkou probrali bezpečnostní plán. Nabídli klientce pomoc při sepsání návrhu k soudu, kterým se desetidenní zákaz policie přibližování syna k její osobě a zákaz vstupu do bytu může prodloužit o jeden měsíc.

Tuto nabídku žena přijala a soud jejímu návrhu vyhověl. Přes všechno co syn matce udělal, je stále rozhodnuta dát mu ještě šanci. „Rozhodnutí samozřejmě respektujeme a ženě jsme nabídli okamžitou pomoc v případě potřeby, že by se situace opakovala,“ uzavřela Holušová.

Připomeňte si starší případy, kdy děti týraly své rodiče:

Dokud funí, budu u ní. Syn vysával matku, a když začal pěstovat konopí, doma se děly věci

Vypustím na tebe potkany, když mi nedáš peníze, vyhrožovala dcera matce. A potkana jí upekla!

Syn k pohledání: zmlátil matku, vysypal na ni kýbl nadávek i plivanců a přetáhnul ji botou přes hlavu


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru