dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
5°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
4°C
Stolky a židle v ulicích využilo přibližně 220 000 lidí
Na piazzetě Národního divadla se posadilo na židle přes 30 tisíc lidí. Foto: archiv IPR

Stolky a židle v ulicích využilo přibližně 220 000 lidí

Židle a stolky rozmístěné ve veřejném prostoru v Praze využilo v pilotním projektu loni od května do října asi 220 000 lidí a strávili na nich zhruba 57 000 hodin. Nejčastěji je lidé využívali na Malostranském náměstí. Vyplývá to ze sčítání Institutu plánování a rozvoje (IPR), který z dat vypracoval analýzu, kterou má ČTK k dispozici. Židle a stolky jsou rozmístěny v osmi lokalitách v Praze a jejich pořízení vyšlo na 700 000 korun.

„Pilotní provoz dopadl nad očekávání dobře a další místa s židlemi a stolky budou přibývat. Skvěle se osvědčily a město se nám díky nim podařilo oživit. Je to skvělá ukázka toho, že zlepšovat život v Praze se dá i jinak než s projekty za desítky milionů korun," uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

Nejčastěji využívány jsou na Malostranském náměstí, kde IPR zaznamenal až 130 000 sedících. Přes náměstí projde podle analýzy téměř 5000 lidí za hodinu. Na piazzetě Národního divadla se zastavilo 32 000 lidí a na Letné jich bylo 27500.

Průměrná délka posezení byla 15 minut. Doba se mění podle toho, kde se mobiliář nachází. V místech, kudy prochází velké množství lidí, zůstávali lidé sedět kratší dobu. To je případ Malostranského náměstí, kde seděli v průměru 14 minut. Naopak klidnějším místem je smíchovská náplavka, kde lidé posedí v průměru 24 minut, což je nejdéle ze všech míst.

Anketa

Považujete nákup stolků a židlí na veřejná prostranství za smysluplnou investici Prahy?

74.3%
(74.3%)
25.7%
(25.7%)
Zájem lidí sledovali zaměstnanci IPR. „Pozorování probíhala v pracovní dny dopoledne, v poledne, odpoledne a večer. Dále o víkendu v poledne a odpoledne, v některých lokalitách opakovaně," uvedl mluvčí IPR Marek Vácha. Celkem proběhlo 70 různých měření na Malostranském náměstí a 90 měření v ostatních lokalitách. Na základě údajů pak IPR vytvořil konečnou analýzu a výsledná data.

Na Malostranském náměstí stojí na místě bývalého parkoviště, které využívala převážně Poslanecká sněmovna. Právě zrušení parkoviště a rozmístění mobiliáře se některým poslancům nelíbilo.

Na veřejných prostranstvích je rozmístěno 340 židlí a 90 stolků. V pěti sledovaných měsících se ztratily dva stoly a 11 židliček. Projekt rozmístění mobiliáře představil IPR společně s primátorkou Krnáčovou v listopadu 2015. Cílem bylo zlepšit kvalitu veřejného prostranství.


Praha zajistila sběr a likvidaci injekčních stříkaček po narkomanech na další tři roky

5. prosince 2018 v 17:23

Nebezpečný a infekční odpad nacházejí na svých pravidelných obchůzkách strážníci městské policie. Hlavní město se dohodlo na pokračování dosavadní praxe, kdy jsou jehly, injekční stříkačky a další odpad z aplikací omamných a psychotropních látek bezpečně posbírány do speciálních sběrných boxů a...

Další články
Nahoru