dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - jasno
10°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
14°C
Komentáře

Stížnost antiislamistů: Paní ministryně, konejte. Studenti nám do české hymny pouštěli indickou hudbu. A to bylo jen vyvrcholení provokací!

Dopis předsedkyně Bloku proti islamizaci ministryni školství.

Vážená paní ministryně,

obracíme se na Vás s žádostí o řešení incidentu, ke kterému došlo v průběhu naší řádně nahlášené demonstrace dne 17. 11. 2016 na náměstí Jana Palacha před Rudolfinem.

V průběhu zmíněné demonstrace se v oknech Vysoké školy uměleckoprůmyslové objevily reproduktory, ze kterých byla velmi hlasitě pouštěna hudba s jasným účelem rušit naši pokojnou demonstraci. To, že již před začátkem demonstrace visely z oken školy transparenty, které demonstrovaly jiný názor, než máme my, považujeme za projev názoru a nijak jsme se proti nim nevymezovali. Co nás ale zaráží, je „umělecká“ kvalita malůvek, která odpovídala spíše úrovni absolventů mateřské školy než studentům UMPRUM.

Zdá se nám rovněž poněkud nevhodné, že tito studenti užili způsob prezentace svých „děl“ vyvěšením na fasádě historické budovy, což v případě jiných komerčních i nekomerčních projektů kritizují a NPÚ, díky jejich kritice i velmi často tyto projekty pokutuje.  Přes všechny uvedené skutečnosti jsme pokračovali v našem programu i přes úmyslné rušení nepovolenou hudební produkcí nevalné kvality.

Co nás ale hluboce pobouřilo, byl fakt, že oni provokatéři přes výslovné upozornění na to, že zazní státní hymna, tedy jeden z nejvýznamnějších státních symbolů České republiky, svoji produkci neukončili a nenechali nás důstojně ukončit naši demonstraci, ale dokonce hlasitost indické hudby (kterou zřejmě považovali na arabskou) ještě výrazně zesílili.

Vážená paní ministryně, jsme přesvědčeni, že vysoké školy mají vysvětlovat svým studentům význam státních svátků i státních symbolů. Že je mají vést k vlastenectví a k toleranci jiných názorů, než jen svých vlastních. Přirozenou součástí akademického vzdělání je i vzdělávání ke skutečné demokracii, jejímž jedním ze základních kamenů je vedení dialogu, respekt k názoru jiných a úcta ke kulturním kořenům své země.

Jedním z pilířů demokracie jsou také výsady akademické půdy, které jsou v zákonech zakotveny především proto, aby se svobodný dialog mohl vést na půdě univerzit a vysokých škol bez jakékoliv možnosti zásahu státu a jeho represivních složek. Právě zakotvení akademických svobod do našeho právního řádu považujeme za jedno z největších vítězství sametové revoluce zahájené 17. 11. 1989.

Jsme proto znechuceni tím, jak studenti UMPRUM naprosto účelově zneužili této výsady k nepřípustnému rušení našeho shromáždění, protože si byli vědomi, že přítomná policie nesmí na akademické půdě zasáhnout. Svým jednáním tak tito studenti naprosto znevážili odkaz studentské revoluce 1989 a svým chováním se přiblížili spíše jednání totalitního režimu než demokratické společnosti.

To, že si tuto skutečnost neuvědomuje ani rektor Vysoké školy UMPRUM prof. ak. arch. Jindřich Smetana prokazuje telefonický rozhovor s čelenem BPI Romanem Bakalou, který mu po zmíněném incidentu telefonoval. Odpovědi pana rektora, že jsme prý neměli demonstrovat před jeho školou, že je přece demokracie a především, že byl den otevřených dveří a proto on přece nemohl vědět, co se ve škole děje, jasně prokazují jeho nekompetentnost. Vedoucí představitel školy je povinen zajistit bezpečnost všech studentů i návštěvníků školy a především dodržování zákonů České republiky na akademické půdě. A zákon shromažďovací je od roku 1990 naštěstí jedním z pilířů Ústavní listinou lidských práv a svobod zaručených občanských, lidských a politických práv všech občanů.

A na závěr jen drobné doplnění. Na řádně nahlášeném a povoleném shromáždění na Náměstí Jana Palacha vystoupili lidé, kteří se před 27 lety v listopadových dnech roku 1989 aktivně zapojili do stávkových výborů na fakultách vysokých škol, do protestů na náměstích a aktivně bojovali za to, aby byl svržen totalitní režim. Svobodu, kterou jsme tehdy my vybojovali, dnešní studenti, kteří v té době ještě nebyli ani na světě, zpochybňují a upírají nám opět, stejně jako před rokem 1989 represivní složky totalitního státu, právo na svobodné vyjádření našich názorů.

 Mgr. Jana Borkovcová, předsedkyně Bloku proti islamizaci
   

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce.  


Udženija: Odpískala to, přitom dnešní třicátníci a čtyřicátníci kvůli tomu mohou mít velký problém

Včera v 15:20

„Paní ministryně Maláčová odpískala důchodovou reformu, protože nemá odvahu narůstající problémy penzijního systému řešit. ODS ještě letos představí konkrétní reformu důchodového systému a koncepci prorodinné politiky. Musíme dnešní třicátníky a čtyřicátníky motivovat k tomu, aby si spořili na...

Vystavili Klausovi účet: Václave, toto jsou důvody, proč jdeš z kola ven! Jsou závažné a jej jich dost...

Včera v 15:08

Když Výkonná rada ODS na sobotním jednání jednomyslně rozhodla o vyloučení Václava Klause mladšího z ODS, odůvodnila to následujícím způsobem:

Filip se pustil do ODS a vyjmenovává její „udičky“. Nešetří ani Fialu a dívá se do jeho žaludku

17. března 2019 v 15:37

„Udice nebo ryby? Tak nějak předseda ODS Fiala rozděluje politiky. Přesná gesta, slova a slogany s výrazným podpisem marketingových mágů. I to je lídr ODS. Udičky tato strana používala a používá dodnes. A jaký úlovek mají lidé? Podivné privatizace, rozprodej prosperujících podniků, zdražování,...

Kalousek přiznal svou závist, tímto hříchem míří na Slovensko

17. března 2019 v 07:19

Ve druhém kole prezidentských voleb na Slovensku jsou dvě jasně proevropské osobnosti. Mám smíšený pocit: Raduji se, že veřejnost našeho nejbližšího souseda má v této otázce většinově jasno. Leč už zase musím Slovákům závidět.

Výživné čtení: Ostře se pustil do hlasatelů soudného dne, je podle něj třeba přestat brečet, začít něco dělat a vytáhnout ruce z kapes. Z vlastních, cizích i dotačních

16. března 2019 v 15:51

​Kdysi v pubertě jsem začal poslouchat punk. Tvrdou hudbu mám rád dodnes, ale punkové heslo No future! (Žádná budoucnost!) už mi nic neříká. Jak totiž člověk dospívá a bere rozum, dochází mu, že je to jen na něm.

Komunista Bóna popsal fakta, která radost ženám neudělají. V těchto třech oblastech na muže prý ztrácejí

15. března 2019 ve 14:26

Když jsme schopni jeden den ročně oslavování žen věnovat (MDŽ – 8. Března), co můžeme udělat ve zbývajících 364?  Pro začátek se hodí seznámit se s fakty. Například s tím, že:

Praha chce změřit rychlost stavebních úřadů, zaměřit by se měla i na městské společnosti

13. března 2019 v 07:17

Rychlost stavebních a územních řízení je jedním z klíčových problémů, který trápí (nejen) pražský rezidenční trh. Pražští radní se proto nyní dohodli, že do konce června změří rychlost práce jednotlivých stavebních úřadů. Velmi vítáme, že se po mnoha letech nečinnosti předchozích politiků konečně...

Podle Klause je tato ztráta děsivá a prosí o sdílení: Už nevím, jak na to lidi upozornit. Snaží se mě umlčet a ti největší lumpové dokonce dělat antisemitu!

13. března 2019 v 06:46

Nacher: Tam to smysl nedává absolutně. Určitě by neměl zasahovat do těchto věcí a ještě takhle selektivně a prapodivně…

12. března 2019 v 16:11

8. března byla v Poslanecké sněmovně schválena změna zákona o prodejní době, kterou jsem s kolegy navrhnul, kdy z regulace alespoň vypadly velkoobchody. Tam to smysl nedává absolutně. Hlasoval jsem v duchu svých dlouhodobých názorů i pro zrušení zákona jako celku. Myslím, že stát by neměl...

Petr Fiala: Premiér se musí jasně vyjádřit k Faltýnkově roli v kauze kolem výběru mýta

12. března 2019 v 15:00

„Jak jsme již avizovali o víkendu, ODS na dnešní schůzi Sněmovny navrhne zařazení bodu k nedávnému zásahu policie, který se dotkl i prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Budeme chtít znát názor pana premiéra na tento rozsáhlý policejní zásah, stejně tak ale i názor pana ministra...

Toto je prý může znejistět, ani obvyklá figura „ale Kalousek" by nemusela zafungovat…

11. března 2019 ve 23:24

Korupce v „protikorupčním" hnutí může voliče ANO znejistět. Nejde zjevně o „účelovku" ani nesrozumitelný případ typu korunových dluhopisů. Je to lehce představitelná klasika typu „z ruky do ruky". Ani obvyklá figura „ale Kalousek", by nemusela úplně fungovat.  

Udženija: Je mi fakt záhadou, proč se rozhodli zase parazitovat a vytvářet atmosféru strachu

10. března 2019 ve 21:57

Blíží se další volby a politický boj se zas rozjíždí. Co je mi ale fakt záhadou, proč se levicoví aktivisté zase rozhodli parazitovat zrovna na liberalismu.

Humplík: I v současnosti je vztyčení tibetské vlajky pořád důležité

10. března 2019 v 10:31

Všimli jste si? Po celém Česku vlají vlajky Tibetu. Na první pohled je to jen symbol solidarity s nezávislou himálajskou zemí, kam v říjnu 1950 vtrhla čínská okupační vojska.

Provokace, provokace, provokace. Topolánek se v reakci na Zemana trefuje do Ruska

9. března 2019 v 16:53

Souhlasím, je to hloupá provokace. Ale ze strany Ruska. Dát do delegace zástupce ruských tajných služeb, uvedeného na seznamu nežádoucích osob, který je ruské straně znám? To je provokace. Provokují rádi.

Němcová: Je to důkaz arogance a zpupnosti. Neznám zemi, kde by něco podobného bylo možné. Co ji tak vytočilo?!

8. března 2019 ve 22:13

„Zveřejněné fotografie z mejdanu ANO ve Sněmovně jsou projevem neúcty k historickému a památkově chráněnému prostoru, kde se odehrávaly mimořádné události naší historie. Fotografie a následná reakce předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka ilustrují aroganci, zpupnost a nepochopení povinností...

Další články
Nahoru