dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Štítky na lampách pomáhají zachránit život i dopadnout pachatele. Matěj by mohl vyprávět
Štítek s unikátním číselným kódem je dobře viditelný. Foto: archiv

Štítky na lampách pomáhají zachránit život i dopadnout pachatele. Matěj by mohl vyprávět

Devítiletý Matěj byl na konci uplynulého týdne oceněn pražskou policií čestnou plaketou a dary za svou duchapřítomnost a statečnost. Díky němu se totiž podařilo dopadnout vandala, který se snažil obohatit na účet vydavatele novin.

Hoch zavolal na tísňovou linku 158, když viděl, jak se snažil vandal zmocnit kasičky u boxu na noviny. Přesně policistce popsal, kde se právě nachází, jak vandal vypadá, co má na sobě a kterým směrem z místa události odchází.

Na základě tohoto oznámení se rozjela akce k zadržení pachatele. Matěj operátorce pomáhal hlídky navigovat. Při sledování zloděje sděloval evidenční čísla pouličních lamp. Tato čísla sloupů veřejného osvětlení jsou zanesena do takzvaných mapových podkladů, které mají operátoři linek tísňového volání k dispozici. Po několika minutách se podařilo šestadvacetiletého muže zadržet i s kasičkou.

Systematická koncepce unikátního označení sloupů veřejného osvětlení, jež zavedla společnost Eltodo na přelomu tisíciletí, umožňuje během pár vteřin získat přesné GPS souřadnice daného stožáru. Při oznamování události na lince tísňového volání tak stačí pouze nahlásit číslo ze štítku na nejbližším sloupu.

V současnosti má firma v databázi na 214 000 těchto unikátních čísel, které se nacházejí ve zhruba 140 městech a obcích. Jen za loňský rok evidujeme 1757 událostí, které byly lokalizovány pomocí štítku na veřejném osvětlení,“ potvrzuje časté využití systému tisková mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Jiřina Ernestová. Jak dodává, využití je rovnoměrné v průběhu celého roku. V létě se jedná zejména o výjezdy ke sportovištím a cyklostezkám, v zimě zase k pádům na náledí.

eltodo-planek-nahled

Po nehodě může dezorientovaný řidič, který neví v jaké ulici je, nahlásit na tísňové lince číslo nejbližší lampy. Zdroj: Eltodo

Operační technici linky tísňového volání pražských hasičů zaznamenají za každou službu mezi deseti až dvaceti případy nahlášení polohy pomocí čísla na veřejném osvětlení. „V drtivé většině případů ale musejí naši operátoři o toto číslo oznamovatele požádat, sami od sebe ho lidé uvádějí spíše výjimečně,“ upřesňuje mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

Plukovník Petr Matějček, vedoucí Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, odhaduje, že během 24hodinové směny využijí policisté tuto metodu zhruba v deseti až patnácti případech. „Ročně se jedná o zhruba 5 000 volajících. Ponejvíce se jedná o mimopražské návštěvníky. Označené sloupy veřejného osvětlení jsou také velkou pomocí při ztotožnění místa dopravní nehody, ať již na Pražském okruhu nebo v okrajových částech Prahy, kde nejsou ulice řádně značeny,“ sděluje Matějček.

lampa-cislo-2-nahled Speciální štítek s vyraženým číslem je umístěn na stožáru veřejného osvětlení vždy zhruba ve 150 centimetrech jeho výšky. U veřejného osvětlení bez stožáru, například u historizujících svítilen  na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem.


Další články
Nahoru