Štítky na lampách pomáhají navigovat záchranáře, bývají však nečitelné kvůli nelegálnímu výlepu
28. listopadu 2019 11:54
Identifikační čísla na sloupech jsou zanesena v databázi, kterou hojně využívají všechny složky integrovaného záchranného systému. Použití těchto čísel je tak nejvhodnější a zároveň i nejrychlejší způsob pro lokalizaci, tedy určení vaší polohy v případě mimořádných událostí.
Pokud se dostanete do náročné situace, kdy budete potřebovat přivolat pomoc, využijte těchto čísel při hlášení na linky tísňového volání. Zejména v místech, která vám nejsou dobře známá anebo se špatně určují, vám tento krátký číselný kód ušetří důležitý čas a tím i zrychlí vyslání pomoci.
Speciální štítek s vyraženým číslem je umístěn na stožáru veřejného osvětlení vždy zhruba ve 150 centimetrech jeho výšky. U veřejného osvětlení bez stožáru, například u historizujících svítilen na závěsných ramenech v centru Prahy, je štítek na malé rozvodné skříni, která bývá obvykle na fasádě domu pod svítidlem.
Číselné kódy bývají překryty nelegálním výlepem reklamních plakátů. Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která v metropoli spravuje veřejné osvětlení, proto začala vybrané stožáry veřejného osvětlení ošetřovat takzvaným antiplakátovacím nátěrem.
„Právě nelegální výlep je totiž jednou z forem vandalismu, který štítky poškozuje,“ uvedl radní Prahy 2 pro oblast bezpečnosti uvedl Michal Zuna. Radnice iniciovala u správce osvětlení kontrolu štítků na území druhé městské části.
Postupná oprava a modernizace štítků letos probíhá ne celém území metropole. „Během letošního roku jsme vyměnili asi 700 štítků. Štítky měníme a opravujeme na základě hlášení a v rámci pravidelných kontrol. Dojde-li k jejich znečištění, tak je čistíme,“ informovala server Pražský patriot mluvčí THMP Helena Ševčíková.
Zvažuje a prověřuje se také zavedení QR kódů, který by proces ještě dokázal zrychlit a člověk, který potřebuje pomoc a je třeba velmi rozrušený, nemusel diktovat operátorovi číslo uvedené na štítku.
Setkáte-li se ve svém okolí s poškozeným štítkem, krytem sloupu nebo samotným veřejným osvětlením, můžete tento podnět předat přímo operačnímu středisku společnosti na čísle 800 404 060 nebo e-mailem na poruchyvo@thmp.cz
O tom, že štítky skutečně pomáhají, svědčí policejní statistiky. Plukovník Petr Matějček, vedoucí Integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, odhadl, že během 24hodinové směny využijí policisté tuto metodu zhruba v deseti až patnácti případech.
„Ročně se jedná o zhruba 5000 volajících. Ponejvíce se jedná o mimopražské návštěvníky. Označené sloupy veřejného osvětlení jsou také velkou pomocí při ztotožnění místa dopravní nehody, ať již na Pražském okruhu nebo v okrajových částech Prahy, kde nejsou ulice řádně značeny,“ sdělil Matějček.