dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
13°C
Byznys

Štěstí přeje připraveným aneb Tipy, jak se připravit na hospodářskou krizi

Koronavirus neznamená jen zdravotní riziko. Čím dál, tím častěji se mluví o tom, že může být takzvanou černou labutí, která odstartuje hospodářskou krizi. Máme pro vás pět tipů, jak se na ni připravit.  

1. Pokuste se splatit svoje dluhy 

Toto je poměrně zásadní krok. Pokud máte dluhy, do jisté míry ztrácíte svou finanční svobodu. Každý dluh totiž znamená, že jste závislí na vašich věřitelích. Snažte se proto, pokud možno, snížit vaše dluhy na minimum.

Pokud máte každý měsíc platit vysokou splátku hypotéky, spotřebitelského úvěru či kreditu na kreditní kartě a pak náhle ztratíte práci, můžete se rychle dostat do problému. Riskujete ztrátu střechy nad hlavou, auta či jiného statku, kterým za úvěr ručíte. Na druhé straně pokud žádné dluhy nemáte a ztratíte práci, vaší jedinou starostí bude najít si práci novou. Nebudete muset řešit splátky, v horším případě exekuce a ztrátu domova či auta. Bez dluhů zvládnete finanční krizi určitě mnohem snadněji.

2. Zapomeňte na kreditku

Ano, může to být náročné. Pokud je vám pod čtyřicet, pravděpodobně je kreditní vaším věrným společníkem. Moci si koupit cokoliv, na si vzpomenete, a zaplatit kreditní kartou je přece tak jednoduché. Zkuste si ale promluvit s někým ze starší generace, třeba s prarodiči a zeptejte se jich, jestli, když byli mladí, měli kreditní kartu. Zřejmě vám řeknou, že nikoliv. Platili za všechno hotově. To znamenalo, že neměli nové auto každé tři roky a bydleli skromně, ale také neměli žádné dluhy. Žít bez kreditky znamená lépe plánovat, co a kdy potřebujete koupit. A pak na to ušetřit peníze. Je to možná trochu drastická změna pro ty z nás, kteří jsou zvyklí nakupovat hned a platit později, ale úspory v platbách úroků stojí z dlouhodobého hlediska za to.

3. Zamyslete se nad tím, co opravdu nutně potřebujete

Můžeme začít třeba u bydlení. Plánujete koupit nemovitost na hypotéku? Pokud pořídíte menší, bude samozřejmě levnější. Pochopitelně to také znamená méně místností k vybavení, nižší náklady na energie a podobně. To vše vám usnadní život a ušetří peníze. Platí to samozřejmě i v případě podnájmu.

Otočte každou korunu, kterou utratíte a zeptejte se sami sebe: „Opravdu to potřebuji?“ Je nutné platit kabelovou televizi s 500 kanály za „nejvýhodnější cenu“, když stejně sleduju jen pár vybraných? Nestačila by základní nabídka? Potřebuji každé tři roky nové auto, nebo mi stejně dobře poslouží zachovalá ojetina? A potřebuji vůbec auto? Kolik peněz bych mohl ušetřit veřejnou dopravou, chůzí, jízdou na kole a jen půjčením auta? Musím se nutně stravovat v restauraci nebo můžu ušetřit peníze a doma? Zkuste se nad těmito otázkami zamyslet.

Rozhodně z vás nechceme dělat poustevníky. Ani netvrdíme, že úvěr musí být vždy špatný. Nicméně pokud se dokážeme naučit žít skromněji, nemusíme se vůbec zadlužovat.

4. Máte plán B?

Během krize se může stát, i když to nikomu nepřejeme, že přijdete o práci. Nebudete moci splácet úvěry ani prodat dům za částku, která by pokryla hypotéku. I když to nejsou příjemné představy, je důležité o nich přemýšlet a začít vytvářet „plán B“.

Co uděláte, když během krize přijdete o práci? Mějte vždy připravený aktuální životopis a buďte ve střehu. Příležitost totiž může přijít jako blesk z čistého nebe. Ale to neznamená, že na ni budete čekat se založenýma rukama. Jděte jí naproti. Zvažte také možnost vlastního podnikání. Zpočátku třeba jen na částečný úvazek. Jaké máte koníčky? Nemohla by za některým z nich stát obchodní příležitost? Byť jen jako vedlejší příjem? Zajistěte si zdroj pasivního příjmu. V dnešní době máte mnoho příležitostí, jak získat pasivní příjem. Ať už jsou to P2P půjčky, vlastní youtube kanál (a nemusíte být zrovna youtuber) nebo třeba různé affiliate programy. Pokud ztratíte své primární zaměstnání, budete mít alespoň nějaký příjem.

5. Rada strýčka skrblíka

Občas nastane situace, která vás donutí začít šetřit. Může to být ztráta zaměstnání, rozpad manželství nebo v horším případě zdravotní problémy. Nečekejte, až ta situace přijde. Zkuste své životní náklady snížit hned teď.

Nezanedbatelným výdajem každé domácnosti jsou platby za energie. Úsporné žárovky, izolace oken, sprcha místo vany. To je jen pár příkladů, jak se dá ušetřit. Dalo by se jich určitě najít mnohem více, ale o tom není tento článek. Jde o to, že mnoho malých úsporných opatření dá v součtu poměrně slušnou částku v řádu několika stovek měsíčně. Ušetřené peníze pak můžete reinvestovat. Snížit výdaje lze také při běžném nákupu potravin. Určitě se vám někdy stalo, že jste nějaké vyhodili, protože jste je nestačili spotřebovat. Aby se vám to nestávalo, je dobré nákup naplánovat, napsat si seznam a nakoupit tak, aby se nic nemuselo vyhazovat. Snižovat výdaje nemusí být tak těžké, jak se může stát.

Zdroj: forexmag.cz


V České republice je aktuálně 24 tisíc firem a podnikatelů, kteří nespolehlivě platí DPH

21. října 2020 v 16:47

V České republice aktuálně podniká 24 tisíc společností a živnostníků, kteří byli zařazeni mezi nespolehlivé plátce DPH. Od roku 2013 bylo mezi nespolehlivé plátce DPH zařazeno více než 26 tisíc společností a podnikatelů, 2400 z nich bylo v průběhu let ze seznamu vymazáno. Většina vymazaných...

Třicet operátorů innogy pomůže hygienikům

12. října 2020 ve 22:27

Od středy 14. října se zaměstnanci innogy aktivně zapojí do boje proti dalšímu šíření nemoci covid-19. Vedení skupiny innogy po víkendových konzultacích se zástupci vlády rozhodlo o rychlé pomoci při trasování a předávání instrukcí lidem s pozitivním testem na koronavirus, ale i těm, kteří jsou...

Letos zatím přibylo nejméně nespolehlivých plátců DPH za posledních šest let

12. října 2020 v 10:51

Od začátku roku v ČR přibylo 1440 subjektů, které nespolehlivě odvádí DPH. Meziročně se jejich počet zvýšil o 11 %, nicméně se jedná o nejnižší přírůstek od roku 2015. Aktuálně Bisnode na černé listině nespolehlivých firem registruje 21 529 subjektů, z toho 5529 nespolehlivých plátců DPH a...

innogy výrazně snižuje také cenu elektřiny

6. října 2020 v 11:08

Od listopadu snižuje innogy ceny elektřiny v průměru o devět procent. Oznámení přichází pouhý měsíc poté, co energetická skupina oznámila zlevnění zemního plynu. Nyní výrazně zlevňuje také dodávky elektrické energie pro domácnosti a malé živnostníky.

Další články
Nahoru