Dnes Neděle - oblacno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 3°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Byznys

Štěstí přeje připraveným aneb Tipy, jak se připravit na hospodářskou krizi

Koronavirus neznamená jen zdravotní riziko. Čím dál, tím častěji se mluví o tom, že může být takzvanou černou labutí, která odstartuje hospodářskou krizi. Máme pro vás pět tipů, jak se na ni připravit.  

1. Pokuste se splatit svoje dluhy 

Toto je poměrně zásadní krok. Pokud máte dluhy, do jisté míry ztrácíte svou finanční svobodu. Každý dluh totiž znamená, že jste závislí na vašich věřitelích. Snažte se proto, pokud možno, snížit vaše dluhy na minimum.

Pokud máte každý měsíc platit vysokou splátku hypotéky, spotřebitelského úvěru či kreditu na kreditní kartě a pak náhle ztratíte práci, můžete se rychle dostat do problému. Riskujete ztrátu střechy nad hlavou, auta či jiného statku, kterým za úvěr ručíte. Na druhé straně pokud žádné dluhy nemáte a ztratíte práci, vaší jedinou starostí bude najít si práci novou. Nebudete muset řešit splátky, v horším případě exekuce a ztrátu domova či auta. Bez dluhů zvládnete finanční krizi určitě mnohem snadněji.

2. Zapomeňte na kreditku

Ano, může to být náročné. Pokud je vám pod čtyřicet, pravděpodobně je kreditní vaším věrným společníkem. Moci si koupit cokoliv, na si vzpomenete, a zaplatit kreditní kartou je přece tak jednoduché. Zkuste si ale promluvit s někým ze starší generace, třeba s prarodiči a zeptejte se jich, jestli, když byli mladí, měli kreditní kartu. Zřejmě vám řeknou, že nikoliv. Platili za všechno hotově. To znamenalo, že neměli nové auto každé tři roky a bydleli skromně, ale také neměli žádné dluhy. Žít bez kreditky znamená lépe plánovat, co a kdy potřebujete koupit. A pak na to ušetřit peníze. Je to možná trochu drastická změna pro ty z nás, kteří jsou zvyklí nakupovat hned a platit později, ale úspory v platbách úroků stojí z dlouhodobého hlediska za to.

3. Zamyslete se nad tím, co opravdu nutně potřebujete

Můžeme začít třeba u bydlení. Plánujete koupit nemovitost na hypotéku? Pokud pořídíte menší, bude samozřejmě levnější. Pochopitelně to také znamená méně místností k vybavení, nižší náklady na energie a podobně. To vše vám usnadní život a ušetří peníze. Platí to samozřejmě i v případě podnájmu.

Otočte každou korunu, kterou utratíte a zeptejte se sami sebe: „Opravdu to potřebuji?“ Je nutné platit kabelovou televizi s 500 kanály za „nejvýhodnější cenu“, když stejně sleduju jen pár vybraných? Nestačila by základní nabídka? Potřebuji každé tři roky nové auto, nebo mi stejně dobře poslouží zachovalá ojetina? A potřebuji vůbec auto? Kolik peněz bych mohl ušetřit veřejnou dopravou, chůzí, jízdou na kole a jen půjčením auta? Musím se nutně stravovat v restauraci nebo můžu ušetřit peníze a doma? Zkuste se nad těmito otázkami zamyslet.

Rozhodně z vás nechceme dělat poustevníky. Ani netvrdíme, že úvěr musí být vždy špatný. Nicméně pokud se dokážeme naučit žít skromněji, nemusíme se vůbec zadlužovat.

4. Máte plán B?

Během krize se může stát, i když to nikomu nepřejeme, že přijdete o práci. Nebudete moci splácet úvěry ani prodat dům za částku, která by pokryla hypotéku. I když to nejsou příjemné představy, je důležité o nich přemýšlet a začít vytvářet „plán B“.

Co uděláte, když během krize přijdete o práci? Mějte vždy připravený aktuální životopis a buďte ve střehu. Příležitost totiž může přijít jako blesk z čistého nebe. Ale to neznamená, že na ni budete čekat se založenýma rukama. Jděte jí naproti. Zvažte také možnost vlastního podnikání. Zpočátku třeba jen na částečný úvazek. Jaké máte koníčky? Nemohla by za některým z nich stát obchodní příležitost? Byť jen jako vedlejší příjem? Zajistěte si zdroj pasivního příjmu. V dnešní době máte mnoho příležitostí, jak získat pasivní příjem. Ať už jsou to P2P půjčky, vlastní youtube kanál (a nemusíte být zrovna youtuber) nebo třeba různé affiliate programy. Pokud ztratíte své primární zaměstnání, budete mít alespoň nějaký příjem.

5. Rada strýčka skrblíka

Občas nastane situace, která vás donutí začít šetřit. Může to být ztráta zaměstnání, rozpad manželství nebo v horším případě zdravotní problémy. Nečekejte, až ta situace přijde. Zkuste své životní náklady snížit hned teď.

Nezanedbatelným výdajem každé domácnosti jsou platby za energie. Úsporné žárovky, izolace oken, sprcha místo vany. To je jen pár příkladů, jak se dá ušetřit. Dalo by se jich určitě najít mnohem více, ale o tom není tento článek. Jde o to, že mnoho malých úsporných opatření dá v součtu poměrně slušnou částku v řádu několika stovek měsíčně. Ušetřené peníze pak můžete reinvestovat. Snížit výdaje lze také při běžném nákupu potravin. Určitě se vám někdy stalo, že jste nějaké vyhodili, protože jste je nestačili spotřebovat. Aby se vám to nestávalo, je dobré nákup naplánovat, napsat si seznam a nakoupit tak, aby se nic nemuselo vyhazovat. Snižovat výdaje nemusí být tak těžké, jak se může stát.

Zdroj: forexmag.cz


Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

Dnes v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Letos vzniká více firem než loni

Dnes v 08:32

Letos bylo v České republice zaregistrováno 8 025 nových firem. To je zhruba stejně jako ve srovnatelném období roku 2019 a o 7 % víc než loni. Celkový počet firem v ČR vzrostl na 523 186. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode A Dun & Bradstreet...

Nové očkovací centrum na zámku, s vybudováním pomohla Veolia

6. dubna 2021 v 17:36

V Moravskoslezském kraji s přispěním společnosti Veolia Energie vzniklo další očkovací centrum. Díky spolupráci města Kravaře, kraje, Slezské nemocnice v Opavě a společnosti Veolia začaly 30. března sloužit prostory zámku v Kravařích jako očkovací místo pro obyvatele...

Dvacet dva procent lidí se bojí, že přijdou o práci a nebudou mít na splátky. Rostou nejen obavy, ale také zájem o pojištění

2. dubna 2021 v 07:24

Pandemie covid-19 ovlivnila osobní a pracovní život naprosté většiny české populace. Velký dopad má také na obavy o ztrátu zaměstnání. Přesněji řečeno o ztrátu příjmu, který je dostatečný pro pokrytí nezbytných životních nákladů a splátek.

Veselé Velikonoce s Baronem Hildprandtem

1. dubna 2021 v 15:33

Spolu s jarem přicházejí jako každý rok i oblíbené Velikonoce. I když se letošní svátky jara ponesou (hlavně s ohledem na aktuální vládní opatření) v trochu jiném a soukromějším duchu, není důvod, proč si chvíle trávené doma nezpříjemnit alespoň dobrým jídlem a kvalitní čtyřikrát destilovanou...

Pomoc občanských poraden a innogy využívají stovky lidí ve finanční nouzi

1. dubna 2021 v 07:14

Energetická skupina innogy pokračuje v Moravskoslezském kraji i letos v úspěšné spolupráci s Asociací občanských poraden na společném projektu. Ten nabízí pomoc lidem, kteří se z nejrůznějších důvodů ocitli ve finančních problémech. Právě nyní v době pandemie koronaviru je pomoc o to více...

Slováci jsou podruhé nejčastějšími zahraničními vlastníky českých firem, svoje vedení posílili

31. března 2021 v 09:28

Slovenští podnikatelé pokračují v expanzi na českém trhu. Loni se poprvé v historii stali nejčastějšími zahraničními vlastníky našich firem, když po letech prvenství přebrali Rusům, letos svoje vedení dále posilují. Další příčky po Slovácích patří Rusům, Ukrajincům a...

Praha chce ulehčit podnikatelům nájemní politikou nebo prostřednictvím vlastního realitního portálu

30. března 2021 v 15:57

Zavřené restaurace a obchody, nefungující služby i výdělky na hranici udržitelnosti donutili řadu podnikatelů, sáhnout si hluboko do vlastních kapes. Přestože je to již více než rok od vypuknutí pandemie covid-19, vyhlídky na lepší zítřky jsou stále v nedohlednu. Magistrát hlavního města Prahy se...

Nová prodejna dm v Čestlicích

24. března 2021 ve 12:28

Společnost dm drogerie markt otevírá ve čtvrtek 25. března v 8 hodin novou prodejnu v obchodním centru Spektrum Čestlice, které se nachází v Obchodní ulici 329.

Další články
Nahoru