Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Štefánikova hvězdárna na Petříně bude mít novou kanalizaci

Štefánikova hvězdárna na Petříně bude mít novou kanalizaci

Pražští radní v pondělí schválili investici ve výši 3,5 milionu korun na stavbu nové kanalizační přípojky Štefánikovy hvězdárny na Petříně. Díky koordinaci výkopových prací s revitalizací Růžového sadu ušetří Praha několik milionů korun. Stávající systém odvodňovacích stok je již nevyhovující, napojení na novou kanalizační síť je nutné pro provoz hvězdárny. Stavební práce se spojí s úpravami v přilehlém Růžovém sadě.

Štefánikova hvězdárna na Petříně využívá od svého založení v roce 1928 systém odvodňovacích stok, který je ve skutečnosti trativodem a je již nevyhovující. Napojení objektu na novou kanalizační síť je nezbytnou podmínkou pro provozování hvězdárny.  

„Díky celkové koordinaci výstavby kanalizace o revitalizaci Růžového sadu na Petříně se náklady na jejich realizaci sníží až o několik milionů korun. S ohledem na to, že Štefánikova hvězdárna je od 30. let minulého století odkázána pouze na trativod, si novou kanalizaci určitě zaslouží,“ řekl pražský radní pro oblast vědy, výzkumu, ICT a inovací Daniel Mazur (Piráti).  

„Již historický systém odvodňovací stoky nahrazujeme moderním řešením tlakové kanalizace, které zajistí kapacity nejen pro provoz Štefánikovy hvězdárny, ale také blízkého okolí. Navíc se nám podaří celou akci sladit se stavebními úpravami v Růžových sadech,“ uvedl pražský radní pro infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09).  

Nová tlaková kanalizace bude vedena přes celý Růžový sad do kanalizačního řádu. Podle projektu je nutno také vybudovat čerpací šachtu, do které bude ústit gravitační kanalizace objektu hvězdárny. Štefánikovu hvězdárnu má ve správně městská organizace Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru