Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stavba tramvajové tratě do Slivence začne zkraje roku, vyjde na 233 milionů korun
Letos na jaře byla zprovozněna trať do Holyně. Foto: STRABAG Rail

Stavba tramvajové tratě do Slivence začne zkraje roku, vyjde na 233 milionů korun

Výstavba tramvajové tratě z Holyně do Slivence o délce zhruba 500 metrů vyjde dopravní podnik (DPP) na 233,1 milionu korun. Pro podnik ji vybuduje společnost Strabag Rail, která zvítězila ve veřejné soutěži s nabídkou nejnižší ceny. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Vysoutěžená cena je téměř o 136 milionů korun méně, než předpokládal projekt. V této veřejné zakázce byly podány nabídky od deseti subjektů. DPP se pokusí na stavbu čerpat dotace z Evropské unie.

Stavba potrvá 259 dnů, tedy asi 8,5 měsíce, a začne na začátku příštího roku. Trať, po které by měly být vedeny linky číslo 4 a 5, naváže na úsek ze sídliště na Barrandově do Holyně, kterou podnik zprovoznil letos v dubnu.

V chystaném úseku se počítá s jedním párem zastávek Slivenec situovaných přímo v obratišti. Tramvajová trať bude sloužit především obyvatelům Holyně a Slivence, ale také obyvatelům nových bytových domů a návštěvníkům obchodního centra, jejichž stavba se v této oblasti připravuje.

Díky tomu, že tramvajová trať a smyčka v rozvojovém území vzniká jako první, umožní to na ni navázat další výstavbou, například komunikací, chodníků, domů nebo obchodních jednotek. 

„V okolí nové trati vyroste nová městská čtvrť pro 8 000 lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Zahájení předpokládáme na začátku roku 2023. Zhotovitel musí ještě dopracovat dokumentaci pro provádění stavby, její harmonogram, vypracovat dopravně inženýrská opatření a zajistit vydání souvisejících rozhodnutí,“ sdělil generální ředitel DPP Petr Witowski. 

Dokončení tohoto úseku a smyčky Slivenec umožní na tuto trať nasazovat do pravidelného provozu všechny typy tramvají, nejenom obousměrné KT8N2. „Díky tomu budeme moct lépe plánovat provoz i s ohledem na trať Modřany – Libuš, která bude končit dočasnou úvratí a jejíž zprovoznění předpokládáme příští rok v červnu,“ řekl technický ředitel DPP Jan Šurovský. 

Tramvajová trať Holyně – Slivenec bude za stávající úvratí Holyně pokračovat směrem ke křižovatce ulic U Náhonu a K Barrandovu. Před křižovatkou se obloukem stočí k ulici U Náhonu, kterou překříží pod téměř 90° úhlem, dále bude pokračovat západním směrem podél ulice K Barrandovu a po zhruba 250 metrech bude ukončena smyčkou. 

Obratiště Slivenec bude jednokolejné se dvěma předjízdnými kolejemi, s kapacitou až pro deset článkových tramvají o délce minimálně 30 metrů. V prostoru obratiště hlavní město plánuje výstavbu P+R parkoviště. 

Od obratiště směrem k podchodu pod ulicí K Barrandovu DPP postaví nový chodník. Ten na druhé straně ulice naváže na chodník, který městská část Slivenec již vybudovala včetně veřejného osvětlení a vysázené aleje stromů. Chodník vede k domu seniorů v centru Slivence. 

DPP letos zahájil stavbu tramvajové trati z Divoké Šárky na sídliště Dědina, která by měla být zprovozněná na přelomu října a listopadu příštího roku, a rovněž pracuje na prodloužení tramvajové trati z Modřan na Libuš. Loni podnik dokončil smyčku na Zahradním Městě a prodloužení kolejí z Pražského povstání na Pankrác. Nová smyčka vznikla u stanice metra A Depo Hostivař.


Autor: puc

Doprava: Nájezd na Jižní spojku od Kačerova není možný

Včera v 15:06

Havárie kanalizace omezí od dnešního dne nájezd na Jižní spojku ve směru do centra od Vídeňské, Michelské i od konce Budějovické ve směru od Kačerova. Praha 4 o tom informovala dnes dopoledne společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK). Sjezd z Jižní spojky bude v omezeném režimu...

Doprava: Provoz mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný

28. května 2024 v 08:44

Praha 6: úsek komunikace na Vítězném náměstí mezi ulicemi Verdunská a Jugoslávských partyzánů je nově obousměrný.

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

25. května 2024 ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Další články
Nahoru