Dnes Sobota - jasno 19°C
Zítra Neděle - oblacno 19°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Stavba tramvajové tratě do Slivence začne zkraje roku, vyjde na 233 milionů korun
Letos na jaře byla zprovozněna trať do Holyně. Foto: STRABAG Rail

Stavba tramvajové tratě do Slivence začne zkraje roku, vyjde na 233 milionů korun

Výstavba tramvajové tratě z Holyně do Slivence o délce zhruba 500 metrů vyjde dopravní podnik (DPP) na 233,1 milionu korun. Pro podnik ji vybuduje společnost Strabag Rail, která zvítězila ve veřejné soutěži s nabídkou nejnižší ceny. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Vysoutěžená cena je téměř o 136 milionů korun méně, než předpokládal projekt. V této veřejné zakázce byly podány nabídky od deseti subjektů. DPP se pokusí na stavbu čerpat dotace z Evropské unie.

Stavba potrvá 259 dnů, tedy asi 8,5 měsíce, a začne na začátku příštího roku. Trať, po které by měly být vedeny linky číslo 4 a 5, naváže na úsek ze sídliště na Barrandově do Holyně, kterou podnik zprovoznil letos v dubnu.

V chystaném úseku se počítá s jedním párem zastávek Slivenec situovaných přímo v obratišti. Tramvajová trať bude sloužit především obyvatelům Holyně a Slivence, ale také obyvatelům nových bytových domů a návštěvníkům obchodního centra, jejichž stavba se v této oblasti připravuje.

Díky tomu, že tramvajová trať a smyčka v rozvojovém území vzniká jako první, umožní to na ni navázat další výstavbou, například komunikací, chodníků, domů nebo obchodních jednotek. 

„V okolí nové trati vyroste nová městská čtvrť pro 8 000 lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). 

„Zahájení předpokládáme na začátku roku 2023. Zhotovitel musí ještě dopracovat dokumentaci pro provádění stavby, její harmonogram, vypracovat dopravně inženýrská opatření a zajistit vydání souvisejících rozhodnutí,“ sdělil generální ředitel DPP Petr Witowski. 

Dokončení tohoto úseku a smyčky Slivenec umožní na tuto trať nasazovat do pravidelného provozu všechny typy tramvají, nejenom obousměrné KT8N2. „Díky tomu budeme moct lépe plánovat provoz i s ohledem na trať Modřany – Libuš, která bude končit dočasnou úvratí a jejíž zprovoznění předpokládáme příští rok v červnu,“ řekl technický ředitel DPP Jan Šurovský. 

Tramvajová trať Holyně – Slivenec bude za stávající úvratí Holyně pokračovat směrem ke křižovatce ulic U Náhonu a K Barrandovu. Před křižovatkou se obloukem stočí k ulici U Náhonu, kterou překříží pod téměř 90° úhlem, dále bude pokračovat západním směrem podél ulice K Barrandovu a po zhruba 250 metrech bude ukončena smyčkou. 

Obratiště Slivenec bude jednokolejné se dvěma předjízdnými kolejemi, s kapacitou až pro deset článkových tramvají o délce minimálně 30 metrů. V prostoru obratiště hlavní město plánuje výstavbu P+R parkoviště. 

Od obratiště směrem k podchodu pod ulicí K Barrandovu DPP postaví nový chodník. Ten na druhé straně ulice naváže na chodník, který městská část Slivenec již vybudovala včetně veřejného osvětlení a vysázené aleje stromů. Chodník vede k domu seniorů v centru Slivence. 

DPP letos zahájil stavbu tramvajové trati z Divoké Šárky na sídliště Dědina, která by měla být zprovozněná na přelomu října a listopadu příštího roku, a rovněž pracuje na prodloužení tramvajové trati z Modřan na Libuš. Loni podnik dokončil smyčku na Zahradním Městě a prodloužení kolejí z Pražského povstání na Pankrác. Nová smyčka vznikla u stanice metra A Depo Hostivař.


Autor: puc

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

28. září 2023 v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

27. září 2023 ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Další články
Nahoru