Dnes Úterý - obcasny-dest 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Stavba rybníku v Letenských sadech skončí na podzim, napájen bude vltavskou vodou
Část Letenských sadů, ve které vzniká rybník. Pohled směrem na východ. Foto: Jan Puci

Stavba rybníku v Letenských sadech skončí na podzim, napájen bude vltavskou vodou

V blízkosti Hanavského pavilonu v západní části Letenských sadů vzniká od roku 2020 rybník, který bude po dokončení napájen vltavskou vodou. V současnosti se začíná stavět opevnění břehů, následovat bude stavba vypouštěcího objektu, a nakonec dojde na těsnění dna a úpravy okolí. Práce by měly být kompletně hotové na začátku letošního září. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vybudován byl již přívod vody z Vltavy. Čerpadla jsou umístěna na začátku Rudolfovy štoly z 16. století. Díky nim voda překoná převýšení pár desítek metrů.

Při hloubení rybníku byly nalezeny pozůstatky pracovního tábora příslušníků Pomocných technických praporů. Ti zde v padesátých letech pomáhali stavět Stalinův pomník.

„Archeologové zde pracovali půl roku, ale s tím jsme od počátku v harmonogramu v zásadě počítali. Žádné úpravy projektu v souvislosti s nálezy jsme neprováděli,“ prozradil Hofman.

Plocha rybníku bude 6500 metrů čtverečních. Jen pro srovnání, nedávno budovaný rybník Slunečnice ve Stromovce je zhruba o třetinu menší. Maximální hloubka letenského rybníku dosáhne dvou metrů.

Rybník bude mít podle Hofmana dvě hlavní funkce. „Kromě zavlažování okolí bude jeho funkce i esteticko-rekreační. Režim zde bude obdobný jako například na rybnících ve Stromovce. Koupání lidí na vlastní nebezpečí, bude platit zákaz koupání psů a nepovolíme lodičky. Na to je ta plocha přece jen příliš malá a mohlo by docházet ke konfliktům,“ řekl.

Počítá se s vysázením mokřadních rostlin, s násadou ryb nikoli. Součástí stavby bude i pochozí molo na ostrov. Mobiliář zůstane stávající, u břehu směrem k Hanavskému pavilonu jsou piknikové stoly. Až skončí nájemní smlouva se stávajícím provozovatelem pavilonu, Praha 7 v historické stavbě vybuduje občerstvení a veřejné toalety.

Celkové náklady na vybudování rybníku jsou 35 milionů korun a projekt je plně hrazen z rozpočtu hlavního města. „S využitím dotací počítáme u navazujícího projektu na vybudování sítě závlah do trávníků,“ dodal Hofman.

„Letenské sady jsou poměrně suché a je tam problém s vodou. Svah je úplně suchý a rovina na tom také není nejlépe. Když jsme se dívali do historie, tak zahradní architekt František Josef Thomayer tam počítal s vodní plochou, ale nikdy k tomu nedošlo," řekl již dříve ČTK vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru