Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stavba rybníku v Letenských sadech skončí na podzim, napájen bude vltavskou vodou
Část Letenských sadů, ve které vzniká rybník. Pohled směrem na východ. Foto: Jan Puci

Stavba rybníku v Letenských sadech skončí na podzim, napájen bude vltavskou vodou

V blízkosti Hanavského pavilonu v západní části Letenských sadů vzniká od roku 2020 rybník, který bude po dokončení napájen vltavskou vodou. V současnosti se začíná stavět opevnění břehů, následovat bude stavba vypouštěcího objektu, a nakonec dojde na těsnění dna a úpravy okolí. Práce by měly být kompletně hotové na začátku letošního září. Server Pražský patriot o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vybudován byl již přívod vody z Vltavy. Čerpadla jsou umístěna na začátku Rudolfovy štoly z 16. století. Díky nim voda překoná převýšení pár desítek metrů.

Při hloubení rybníku byly nalezeny pozůstatky pracovního tábora příslušníků Pomocných technických praporů. Ti zde v padesátých letech pomáhali stavět Stalinův pomník.

„Archeologové zde pracovali půl roku, ale s tím jsme od počátku v harmonogramu v zásadě počítali. Žádné úpravy projektu v souvislosti s nálezy jsme neprováděli,“ prozradil Hofman.

Plocha rybníku bude 6500 metrů čtverečních. Jen pro srovnání, nedávno budovaný rybník Slunečnice ve Stromovce je zhruba o třetinu menší. Maximální hloubka letenského rybníku dosáhne dvou metrů.

Rybník bude mít podle Hofmana dvě hlavní funkce. „Kromě zavlažování okolí bude jeho funkce i esteticko-rekreační. Režim zde bude obdobný jako například na rybnících ve Stromovce. Koupání lidí na vlastní nebezpečí, bude platit zákaz koupání psů a nepovolíme lodičky. Na to je ta plocha přece jen příliš malá a mohlo by docházet ke konfliktům,“ řekl.

Počítá se s vysázením mokřadních rostlin, s násadou ryb nikoli. Součástí stavby bude i pochozí molo na ostrov. Mobiliář zůstane stávající, u břehu směrem k Hanavskému pavilonu jsou piknikové stoly. Až skončí nájemní smlouva se stávajícím provozovatelem pavilonu, Praha 7 v historické stavbě vybuduje občerstvení a veřejné toalety.

Celkové náklady na vybudování rybníku jsou 35 milionů korun a projekt je plně hrazen z rozpočtu hlavního města. „S využitím dotací počítáme u navazujícího projektu na vybudování sítě závlah do trávníků,“ dodal Hofman.

„Letenské sady jsou poměrně suché a je tam problém s vodou. Svah je úplně suchý a rovina na tom také není nejlépe. Když jsme se dívali do historie, tak zahradní architekt František Josef Thomayer tam počítal s vodní plochou, ale nikdy k tomu nedošlo," řekl již dříve ČTK vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru