dnes
Středa - prehanky-dest
23°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
23°C
pozítří
Pátek - zatazeno
23°C
Stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce by mohla začít příští rok
Na místě vyhořelého křídla je už mnoho let dočasný stan. Foto: archiv

Stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce by mohla začít příští rok

Stavba repliky levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti by mohla začít příští rok. Stát by měla 1,3 miliardy korun. Novinářům to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Praha loni zvažovala, že na místě vyhořelého křídla vybuduje provizorní montovanou stavbu za 40 až 60 milionů korun, nakonec však příprava na stavbu repliky postupovala rychleji, než magistrát očekával.

Levé křídlo paláce zničil v roce 2008 požár. Praha se kvůli požáru soudí s firmou Reality MK, která patří slovenské Inchebě, která měla palác dlouhodobě pronajatý, o miliardu korun. Reality MK, která má podle svého tvrzení majetek jen v řádu desetitisíců korun, je v likvidaci a žádá o prohlášení úpadku. Primátorka dnes odmítla situaci komentovat s tím, že se věcí zabývají právníci magistrátu.

Na místě levého křídla nyní stojí stan, který chce město kvůli výročí 100 let od vzniku Československa překrýt lešením, na kterém by bylo možné promítat vizualizace. V letošní sezoně by se měl zbourat vstup do areálu, aby byl prostor více otevřen. Do roka by zde mohla vzniknout nová brána. Letos bude obnovena růžová zahrada a vedle restaurace U Primasů vznikne dětského hřiště s prolézačkami.

Novinkami má být také griloviště a bikepark. Začne stavba biotopového koupaliště, které bude zásobováno ze spodních vod. Podle předsedy představenstva Výstaviště Praha Pavla Klašky by přírodní technologii neměla vadit blízká železnice. Podle posudků hygieniků je koupaliště dostatečně vzdáleno a emise jsou minimální.

Všechny tři projekty budou v části areálu, která je určena primárně pro rekreaci a charakterem navazuje na Stromovku. Náklady na tyto tři akce ve výši 48 milionů korun.

Rekonstrukce se dočká restaurace Pražan, kde bude obnoven minipivovar. Upraveno bude také nevzhledné okolí restaurace. Dále bude za 50 milionů korun opravena restaurace Bohemia. Začít má také oprava opuštěného divadla Spirála, které je zavřeno od povodní v roce 2002. Rekonstrukce bude stát celkem 65 milionů korun.

V letošním roce se na Výstavišti uskuteční zhruba 20 koncertů, šest hudebních festivalů, v létě areál nabídne letní kino s doprovodným programem a v plánu jsou i divadelní produkce.

V loňském roce bylo na Výstavišti 140 akcí. Jen Průmyslový palác nabízel program 270 dnů roce. Celkem do areálu zavítalo zhruba 1,7 milionu lidí, což je o 330 000 lidí více než v roce 2016.


Konference: Naše evropské dědictví a budoucnost Evropy

Včera v 07:52

Starosta Praha 5 Pavel Richter ve spolupráci s Evropským Institutem Renaissance z.ú. a Unií evropských federalistů při příležitosti oslavy Dne Evropy – Schumannova dne zve ve čtvrtek 24. května v 17:30 do sálu Zastupitelstva MČ Praha 5, Štefánikova 13, 15, na konferenci a následnou diskuzi na...

Praha 11: Představte váš projekt sousedům a získejte podporu

Včera v 07:22

Radnice se ptala svých občanů: Chcete v Praze 11 odpočinkové zóny, podzemní kontejnery, pingpongové stoly nebo třeba nové dětské hřiště?

Praha 5: Motolské údolí - veřejná prezentace projektu

Včera v 07:01

Prezentaci projektu Motolské údolí (Plzeňská-Vrchlického) představí dnes v 18 hodin architekti studia A69 – Architekti s.r.o v zasedací síni ZMČ, Štefánikova 13–15, Praha 5.

Město podpořilo další ročník bezpečnostního projektu pro mateřské školy a setkání učňů Machři roku

20. května 2018 v 08:55

Pražští zastupitelé na dnešním zasedání schválili poskytnutí účelových dotací na realizaci osvědčených a úspěšných projektů v oblasti školství. Z městského rozpočtu podpořili 1,5 milionem korun projekt bezpečnostní průpravy dětí na předcházení úrazům a dalším negativním jevům u dětí a půl milionem...

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

20. května 2018 v 08:18

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Další články
Nahoru