dnes
Pondělí - zatazeno
22°C
zítra
Úterý - polojasno
26°C
pozítří
Středa - polojasno
29°C
Stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce by mohla začít příští rok
Na místě vyhořelého křídla je už mnoho let dočasný stan. Foto: archiv

Stavba repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce by mohla začít příští rok

Stavba repliky levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti by mohla začít příští rok. Stát by měla 1,3 miliardy korun. Novinářům to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Praha loni zvažovala, že na místě vyhořelého křídla vybuduje provizorní montovanou stavbu za 40 až 60 milionů korun, nakonec však příprava na stavbu repliky postupovala rychleji, než magistrát očekával.

Levé křídlo paláce zničil v roce 2008 požár. Praha se kvůli požáru soudí s firmou Reality MK, která patří slovenské Inchebě, která měla palác dlouhodobě pronajatý, o miliardu korun. Reality MK, která má podle svého tvrzení majetek jen v řádu desetitisíců korun, je v likvidaci a žádá o prohlášení úpadku. Primátorka dnes odmítla situaci komentovat s tím, že se věcí zabývají právníci magistrátu.

Na místě levého křídla nyní stojí stan, který chce město kvůli výročí 100 let od vzniku Československa překrýt lešením, na kterém by bylo možné promítat vizualizace. V letošní sezoně by se měl zbourat vstup do areálu, aby byl prostor více otevřen. Do roka by zde mohla vzniknout nová brána. Letos bude obnovena růžová zahrada a vedle restaurace U Primasů vznikne dětského hřiště s prolézačkami.

Novinkami má být také griloviště a bikepark. Začne stavba biotopového koupaliště, které bude zásobováno ze spodních vod. Podle předsedy představenstva Výstaviště Praha Pavla Klašky by přírodní technologii neměla vadit blízká železnice. Podle posudků hygieniků je koupaliště dostatečně vzdáleno a emise jsou minimální.

Všechny tři projekty budou v části areálu, která je určena primárně pro rekreaci a charakterem navazuje na Stromovku. Náklady na tyto tři akce ve výši 48 milionů korun.

Rekonstrukce se dočká restaurace Pražan, kde bude obnoven minipivovar. Upraveno bude také nevzhledné okolí restaurace. Dále bude za 50 milionů korun opravena restaurace Bohemia. Začít má také oprava opuštěného divadla Spirála, které je zavřeno od povodní v roce 2002. Rekonstrukce bude stát celkem 65 milionů korun.

V letošním roce se na Výstavišti uskuteční zhruba 20 koncertů, šest hudebních festivalů, v létě areál nabídne letní kino s doprovodným programem a v plánu jsou i divadelní produkce.

V loňském roce bylo na Výstavišti 140 akcí. Jen Průmyslový palác nabízel program 270 dnů roce. Celkem do areálu zavítalo zhruba 1,7 milionu lidí, což je o 330 000 lidí více než v roce 2016.


Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

Dnes ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

Dnes v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Praha 11: Seznamte se s návrhy druhého ročníku participativního rozpočtu

Včera v 07:56

V pondělí 17. června se od 18 hodin s návrhy můžete seznámit ve foyer Komunitního centra Matky Terezy.

Přednášky pro cizince: Poznání české kultury a povahy

15. června 2019 ve 12:27

Vzdělávací a informační centrum Praha 5 otevírá kromě konverzací v češtině také praktické přednášky pro cizince, zaměřené na poznání české kultury a povahy. První přednáška proběhne ve středu 19. června v 17 hodin.

Další články
Nahoru