Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Stavba nového mostu na Zbraslavi skončila s téměř dvouměsíčním předstihem
Nový most přes Strakonickou ulici. Foto: Tomáš Malý / TSK

Stavba nového mostu na Zbraslavi skončila s téměř dvouměsíčním předstihem

Rozsáhlé práce v uplynulých měsících zahrnovaly demolici a stavbu nového mostu, který spojuje ulice Za Opusem a K Výtopně na zbraslavské straně se sjízdnou rampou na frekventovanou ulici Strakonická, která je přivaděčem k dálnici D4.

Most ve Zbraslavi vznikl při výstavbě rychlostní komunikace jako přípojka blízké zástavby se Strakonickou a léta jeho stav nikdo neřešil.

Výstavbě nového mostu musela předcházet demolice toho původního. Spodní stavbu i nosnou konstrukci nešlo zachránit a oprava ekonomicky pode vedení hlavního města nedávala smysl.

„Postavili jsme proto nový. Veškeré práce jsme se snažili provést za maximálního možného provozu, abychom Strakonickou omezili co nejméně,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Vlastní demolice starého mostu probíhala od první poloviny loňského listopadu a skončila letos 7. ledna. Samotné bourání nosné konstrukce trvalo pouhých osmnáct hodin, kdy musela být komunikace D4 (Strakonická) zcela uzavřena. Po úspěšném odstranění původního mostu byla v červenci zahájena výstavba mostu nového. Navrhovaná životnost konstrukce je sto let.

„K přemostění rychlostní komunikace byla navržena trámová předpjatá konstrukce o výšce 33,5 metru a šířce 9,6 metru bez středového pilíře. Spodní konstrukce se skládá ze základových pasů založených na pilotách. Nosná konstrukce je tvořena z pěti prefabrikovaných předpjatých železobetonových nosníků a železobetonové spřahující desky vyztužené ocelí,“ popsala Barbora Lišková, tisková mluvčí Technické správy komunikací hl. m. Prahy.

Mostovka je na opěrách ukončena nízkými koncovými příčníky. Po obou stranách komunikace jsou železobetonové monolitické římsy s lícovými prefabrikáty. Na římsách je ocelové zábradlí o výšce 1,1 metru se svislou výplní. Dešťová kanalizace mostu je vyvedena do vývařiště s přepadem do odvodňovacího proužku rychlostní komunikace a následně uličními vpustmi do kanalizace.

„Naší prioritou bylo zajištění bezpečnosti prováděných prací při současném zachování provozu komunikace D4 Strakonická. Dopravní opatření byla přijímána tak, aby omezení provozu bylo co nejmenší. Přestože jsme se během stavby museli potýkat s mnohými omezeními vlivem pandemie covidu-19, podařilo se díky vysokému nasazení a spolupráci účastníků zkrátit dobu výstavby,“ popisuje Roman Kocúrek, generální ředitel OHL ŽS.


Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

10. dubna 2021 ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

10. dubna 2021 v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Oprava mostu Ve Žlíbku po zimní přestávce pokračuje

7. dubna 2021 v 08:05

Technická správa komunikací zahájí po zimní přestávce od 11. dubna stavební práce na druhé polovině mostu X526 v ulici Ve Žlíbku – Počernická přes komunikaci D10 (Novopacká). Práce by měly skončit do 31. července 2021. 

Kdy v dubnu neprojedete tunelem Mrázovka

6. dubna 2021 v 11:36

Z důvodu mytí a údržby technologie bude postupně uzavírán tunel Mrázovka.

Praha 4 nesouhlasí se zkrácením autobusové linky 193

5. dubna 2021 ve 20:10

Městská část Praha 4 rozhodně nesouhlasí se zkrácením nebo jinými změnami autobusové linky MHD číslo 193. Informovala o tom v tiskové zprávě.

Další články
Nahoru