Dnes Úterý - jasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stavba LDN Drnovská v Praze 6 by mohla stát asi 200 milionů
Senior. Ilustrační foto: Freeimages.com

Stavba LDN Drnovská v Praze 6 by mohla stát asi 200 milionů

Praha 6 předběžně odhadla stavební náklady na vybudování léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), kterou chce postavit v Ruzyni, na 200 milionů korun bez DPH. Nová budova by mohla stát na městských pozemcích mezi ulicemi Drnovská, Pilotů a Dědinská. Nutná je však změna územního plánu. Vyplývá to z dokumentů k architektonické soutěži o návrh možné podoby LDN.

Stavba nové LDN je plánována na území o rozloze zhruba 5000 metrů čtverečních. Podmínkou stavby je však změna územního plánu. Místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) nicméně už dříve prohlásil, že je pražský magistrát územní změně nakloněn.

Kapacita LDN Drnovská by měla být 101 až 104 lůžek. Postele by podle zadání architektonické soutěže měly být v LDN umístěné ve čtyřech stanicích, tedy ve smíšených odděleních s kapacitou asi 26 lůžek.

Po případném postavení budovy by se do nových prostor v Ruzyni přestěhovala stávající LDN v bývalé nemocnici Chittussiho v Bubenči, rozhodli zastupitelé šesté městské části loni v květnu.

Stávající zdravotnické zařízení v Chittussiho ulici je ve špatném stavu a jeho rekonstrukci už dříve vyloučil radní Prahy 6 Marián Hošek (KDU-ČSL), v jehož gesci je sociální politika a zdravotnictví.

Na zasedání zastupitelstva Prahy 6 v květnu 2020 radní uvedl, že rekonstrukce LDN v Chittussiho ulici by si vyžádala přerušení provozu zařízení, což by vedlo ke konci smlouvy se zdravotní pojišťovnou, která hradí péči o klienty. Uvedl rovněž to, že oprava by byla finančně náročná, protože stávající budova je nekvalitně postavená.

Zastupitelé loni zrušili i plán, který počítal s tím, že se LDN přesune do areálu polikliniky Pod Marjánkou. Podmínkou vestavby LDN do břevnovské polikliniky bylo to, že se poliklinika zrekonstruuje za provozu.

Z posudků, které nechala městská část vypracovat, ale vyplynulo, že to není možné. Proti vestavbě se už dříve ohradila také část lékařů, kteří v objektu mají pronajaté ordinace.

Jednokolovou architektonickou soutěž o návrh podoby LDN Drnovská vyhlásila Praha 6 v červnu. Soutěžní návrhy lze odevzdávat do 1. listopadu. Zasedání, na němž porota soutěže zhodnotí jednotlivé návrhy, by se mělo konat v prosinci. Rada městské části by měla vítěze vybrat během prvních měsíců roku 2022.

Léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) jsou zdravotnická zařízení. Péče v nich se hradí ze zdravotního pojištění, pokud mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami.


Autor: TZ, red

Nejen Robin pomáhá seniorům

Dnes v 11:56

V Domě s pečovatelskou službou Sociálních služeb Praha 9 realizovali unikátní projekt. Od září tu bude i pro veřejnost otevřen showroom s technologiemi pro seniory a zdravotně postižené.

Ocenění za záchranu života

Včera ve 12:18

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal a radní Petr Jirava předali ocenění paní Evě Zichové, pečovatelce společnosti Jihoměstská sociální za záchranu života.

Vycházka pro seniory: Po stopách génia, architekta Jana Blažeje Santiniho

26. července 2022 ve 20:34

Jihoměstská sociální připravila na úterý 9. srpna od 14 hodin komentovanou procházku pro seniory. Začíná na Pohořelci v domě U tří hvězd, kde žil Jan Blažej Santini v mládí, projdete se Pražským hradem, kde provedl přestavbu budovy kapitulního děkanství.

Nordic Walking v Praze 4 začne v polovině září

17. července 2022 v 10:40

Oblíbené bezplatné lekce Nordic Walking v Krčském lese pro seniory a osoby 50+ z Prahy 4 začínají 13. září a budou se konat do konce října.

Senioři pojedou na Sychrov

13. července 2022 v 11:45

Radnice Prahy 15 připravila pro seniory v září jednodenní výlet na Sychrov. Projdete zámek, park a zámeckou oranžerii.

Vysočanská Véčka na Letní scéně Harfa

13. července 2022 v 08:56

„Prázdninová představení na Letní scéně Harfa na střeše stejnojmenného obchodního centra na devítce se těší velké oblibě i mezi seniory, proto pro ně máme vstupenky na dvě představení, každou jen za symbolických 50 korun,“ říká místostarosta Prahy 9 Adam...

Mölkky pro seniory Prahy 4

11. července 2022 v 15:23

Středeční dopoledne ve dnech 27. července a 9. a 23. srpna na hřišti na petanque vedle Café Na půl cesty v Centrálním parku na Pankráci bude od 10. hodiny patřit seniorům z Prahy 4, kteří mají zájem si bezplatně vyzkoušet novou zábavnou hru – Mölkky.  

Další články
Nahoru