Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stavba LDN Drnovská v Praze 6 by mohla stát asi 200 milionů
Senior. Ilustrační foto: Freeimages.com

Stavba LDN Drnovská v Praze 6 by mohla stát asi 200 milionů

Praha 6 předběžně odhadla stavební náklady na vybudování léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), kterou chce postavit v Ruzyni, na 200 milionů korun bez DPH. Nová budova by mohla stát na městských pozemcích mezi ulicemi Drnovská, Pilotů a Dědinská. Nutná je však změna územního plánu. Vyplývá to z dokumentů k architektonické soutěži o návrh možné podoby LDN.

Stavba nové LDN je plánována na území o rozloze zhruba 5000 metrů čtverečních. Podmínkou stavby je však změna územního plánu. Místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) nicméně už dříve prohlásil, že je pražský magistrát územní změně nakloněn.

Kapacita LDN Drnovská by měla být 101 až 104 lůžek. Postele by podle zadání architektonické soutěže měly být v LDN umístěné ve čtyřech stanicích, tedy ve smíšených odděleních s kapacitou asi 26 lůžek.

Po případném postavení budovy by se do nových prostor v Ruzyni přestěhovala stávající LDN v bývalé nemocnici Chittussiho v Bubenči, rozhodli zastupitelé šesté městské části loni v květnu.

Stávající zdravotnické zařízení v Chittussiho ulici je ve špatném stavu a jeho rekonstrukci už dříve vyloučil radní Prahy 6 Marián Hošek (KDU-ČSL), v jehož gesci je sociální politika a zdravotnictví.

Na zasedání zastupitelstva Prahy 6 v květnu 2020 radní uvedl, že rekonstrukce LDN v Chittussiho ulici by si vyžádala přerušení provozu zařízení, což by vedlo ke konci smlouvy se zdravotní pojišťovnou, která hradí péči o klienty. Uvedl rovněž to, že oprava by byla finančně náročná, protože stávající budova je nekvalitně postavená.

Zastupitelé loni zrušili i plán, který počítal s tím, že se LDN přesune do areálu polikliniky Pod Marjánkou. Podmínkou vestavby LDN do břevnovské polikliniky bylo to, že se poliklinika zrekonstruuje za provozu.

Z posudků, které nechala městská část vypracovat, ale vyplynulo, že to není možné. Proti vestavbě se už dříve ohradila také část lékařů, kteří v objektu mají pronajaté ordinace.

Jednokolovou architektonickou soutěž o návrh podoby LDN Drnovská vyhlásila Praha 6 v červnu. Soutěžní návrhy lze odevzdávat do 1. listopadu. Zasedání, na němž porota soutěže zhodnotí jednotlivé návrhy, by se mělo konat v prosinci. Rada městské části by měla vítěze vybrat během prvních měsíců roku 2022.

Léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) jsou zdravotnická zařízení. Péče v nich se hradí ze zdravotního pojištění, pokud mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami.


Autor: TZ, red

Pidirevue v Praze 15

Dnes v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Narozeninová gratulace Aleně Vorlové, čestné občance Prahy 4

Dnes v 09:06

Lékařka a dlouholetá sběratelka loutek Alena Vorlová oslavila v letošním roce 94. narozeniny. Hodně zdraví a životního optimismu jí za Prahu 4 popřáli společně starosta Ondřej Kubín (ODS) a 1. místostarostka Irena Michalcová (ANO).

Týden péče o oči pro seniory Prahy 13

20. února 2024 ve 20:27

Praha 13 a Středisko sociálních služeb Prahy 13 spolu s lékaři Oční kliniky JL ve Stodůlkách připravili pro kluby seniorů Prahy 13 sérii přednášek o nejčastějších očních onemocnění, včetně možností prevence a léčby. Cyklus pěti přednášek renomovaných odborníků je doplněn diagnostikou a měřením...

Fórum mladých hraje seniorům v Tomáši

19. února 2024 ve 14:39

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na akci, která se koná ve čtvrtek 22. února od 14 hodin v klubu seniorů Tomáš.

Praha 4 zajistí i letos dotované plavenky pro seniory a hendikepované

18. února 2024 v 10:41

Praha 4 podpoří i v letošním roce sportovní aktivity seniorů dotovanými vstupenkami (plavenkami), které mohou uplatnit v Plaveckém stadionu v Podolí. Rozhodla o tom ve středu 14. února rada městské části. Plavenky jsou určeny pro seniory starší 63 let a držitele průkazu ZTP s trvalým pobytem na...

Vysočanská Véčka pro seniory v březnu

18. února 2024 v 10:41

Praha 9 nabízí seniorům další možnosti trávení volného času. Akce Vysočanská Véčka jsou určeny seniorům, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9.

Kurzy trénování paměti pro seniory Prahy 10

7. února 2024 ve 12:50

Praha 10 na jaře opět nabídne kurzy trénování paměti zájemcům z řad seniorů (60+), kteří mají trvalé bydliště na území desáté městské části.

Fantastický výsledek týmu pétanque Lukáš Praha 13

7. února 2024 v 09:41

Velkého úspěchu dosáhli senioři Prahy 13 na jedenáctém ročníku Zimní Ubuligy. Suverénním způsobem vyhráli opravnou osmifinálovou skupinu a zajistili si tak poslední postupové místo do čtvrtfinále A celé soutěže. Tam pokračovali ve skvělém výkonu, vyřadili silné čtvrtfinálové a semifinálové soupeře...

Praha 9 pro seniory: Holky z naší školky aneb příběhy kolem populárních hitů

5. února 2024 v 09:55

Nová hudební talk show, která se točí kolem populárních hitů, které za svou kariéru nazpíval jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků se koná v úterý 13. února ve 14 hodin.

Přednáška v Praze 1: Co dělat když

22. ledna 2024 v 07:43

Středisko sociálních služeb Praha 1 připravilo na únor zejména pro věkově zralé sousedy aktivity nejen z kultury. V programu najdou také podporu pohybu a právní rady. V úterý 6. února budou zájemcům k dispozici zástupci občanské poradny, kteří vysvětlí jaká máte práva...

Vysočanská Véčka: Holky z naší školky aneb příběhy kolem populárních hitů

16. ledna 2024 v 11:00

Nová hudební talk show, která se točí kolem populárních hitů, které za svou kariéru nazpíval jeden z našich nejpopulárnějších zpěváků v úterý 13. února ve 14 hodin.

Praha 13 pro seniory

14. ledna 2024 v 10:23

Třináctá městská část a počet jejích obyvatel neustále rostou, proto se radnice dlouhodobě věnuje početné skupině seniorů. Pro možnou inspiraci do nového roku připravila přehled aktivit pro dříve narozené obyvatele za ten uplynulý.

Další články
Nahoru