Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Stavba LDN Drnovská v Praze 6 by mohla stát asi 200 milionů
Senior. Ilustrační foto: Freeimages.com

Stavba LDN Drnovská v Praze 6 by mohla stát asi 200 milionů

Praha 6 předběžně odhadla stavební náklady na vybudování léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), kterou chce postavit v Ruzyni, na 200 milionů korun bez DPH. Nová budova by mohla stát na městských pozemcích mezi ulicemi Drnovská, Pilotů a Dědinská. Nutná je však změna územního plánu. Vyplývá to z dokumentů k architektonické soutěži o návrh možné podoby LDN.

Stavba nové LDN je plánována na území o rozloze zhruba 5000 metrů čtverečních. Podmínkou stavby je však změna územního plánu. Místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) nicméně už dříve prohlásil, že je pražský magistrát územní změně nakloněn.

Kapacita LDN Drnovská by měla být 101 až 104 lůžek. Postele by podle zadání architektonické soutěže měly být v LDN umístěné ve čtyřech stanicích, tedy ve smíšených odděleních s kapacitou asi 26 lůžek.

Po případném postavení budovy by se do nových prostor v Ruzyni přestěhovala stávající LDN v bývalé nemocnici Chittussiho v Bubenči, rozhodli zastupitelé šesté městské části loni v květnu.

Stávající zdravotnické zařízení v Chittussiho ulici je ve špatném stavu a jeho rekonstrukci už dříve vyloučil radní Prahy 6 Marián Hošek (KDU-ČSL), v jehož gesci je sociální politika a zdravotnictví.

Na zasedání zastupitelstva Prahy 6 v květnu 2020 radní uvedl, že rekonstrukce LDN v Chittussiho ulici by si vyžádala přerušení provozu zařízení, což by vedlo ke konci smlouvy se zdravotní pojišťovnou, která hradí péči o klienty. Uvedl rovněž to, že oprava by byla finančně náročná, protože stávající budova je nekvalitně postavená.

Zastupitelé loni zrušili i plán, který počítal s tím, že se LDN přesune do areálu polikliniky Pod Marjánkou. Podmínkou vestavby LDN do břevnovské polikliniky bylo to, že se poliklinika zrekonstruuje za provozu.

Z posudků, které nechala městská část vypracovat, ale vyplynulo, že to není možné. Proti vestavbě se už dříve ohradila také část lékařů, kteří v objektu mají pronajaté ordinace.

Jednokolovou architektonickou soutěž o návrh podoby LDN Drnovská vyhlásila Praha 6 v červnu. Soutěžní návrhy lze odevzdávat do 1. listopadu. Zasedání, na němž porota soutěže zhodnotí jednotlivé návrhy, by se mělo konat v prosinci. Rada městské části by měla vítěze vybrat během prvních měsíců roku 2022.

Léčebny pro dlouhodobě nemocné (LDN) jsou zdravotnická zařízení. Péče v nich se hradí ze zdravotního pojištění, pokud mají smlouvu se zdravotními pojišťovnami.


Autor: TZ, red

Senioři v síti. Seminář v Praze 2

31. ledna 2023 v 18:15

Seminářem na téma senioři v síti pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 7. února.

Pro Euroklíč na radnici Prahy 14

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Senior řidič, cyklista a chodec. Seminář Prahy 2

26. ledna 2023 v 18:07

Seminářem na téma senior v dopravě pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 31. ledna.

Dixieland od Fausta nebo Šílené Bohyně. Vysočanská Véčka pro seniory

20. ledna 2023 ve 12:32

Vysočanská Véčka, kulturní, společenské, sportovní a další dobrovolné aktivity pořádané radnicí Prahy 9 pro seniory s trvalým bydlištěm v městské části nabídla seniorům v minulém týdnu komentovanou procházku z Pohořelce přes Petřín a Kampu až k Národnímu...

Praha 2: Seminář pro seniory na téma domácí násilí

19. ledna 2023 v 17:52

Seminářem na téma domácí násilí pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 24. ledna.

Praha 1: Písničky s humorem

17. ledna 2023 v 08:45

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na hudební program Písničky s humorem, který se koná ve středu 25. ledna od 15 hodin v Malostranské besedě. 

Diamantovou svatbu oslavili v Praze 11

16. ledna 2023 ve 14:38

Společných 60 let, diamantovou svatbu, oslavili začátkem prosince manželé Marie a Josef Zlámalovi z Prahy 11.

Seniorský klub Haštalka pomáhá urologické klinice

16. ledna 2023 v 10:18

Seniorský klub Haštalka v Praze 1 pravidelně ožívá zajímavými aktivitami. Jednou z nich je výtvarná dílna paní doktorky Jany Skarlantové, pod jejímž vedením vznikají překrásné panenky.

Praha 2: Seminář pro seniory na téma šmejdi

12. ledna 2023 v 17:40

Seminářem na téma šmejdi pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 17. ledna.

Zimní přednášky Prahy 4 pro seniory

11. ledna 2023 v 09:06

Jak Pražané trávili volný čas nebo co vyprávějí sochy na Karlově mostě, které sporty tehdy frčely, jaké slavnosti byly nejoblíbenější nebo kam lidé chodili do divadla nebo za hudbou? Na to odpoví cyklus přednášek na Nuselské radnici.

Přednáška pro seniory: Pražské ostrovy, historie a současnost

10. ledna 2023 ve 12:38

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve na přednášku Martina Bělohradského na téma „Pražské ostrovy – historie a současnost“, která se koná v úterý 17. ledna 2023 ve 14 hodin.

Praha 6: Jak získat tísňové tlačítko

9. ledna 2023 v 10:19

Služba tísňového volání pomáhá při náhlých potížích či zraněních seniorům a lidem se zdravotním znevýhodněním, kteří žijí sami doma a ocitli by se bez pomoci. Praha 6 na ni přispívá už od roku 2004. 

Praha 2: Cyklus vzdělávacích seminářů pro seniory pokračuje

8. ledna 2023 v 07:21

Seminářem na téma osobní bezpečí odstartoval v úterý 3. ledna další cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Besedy budou probíhat na radnici Prahy 2 každé úterý až do 7. února.

Další články
Nahoru