Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Stavba Dvoreckého mostu přes Vltavu začne 13. září
Vítězný návrh mostu podle autorů reaguje na danosti místa, odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb. Zdroj vizualizace: ATELIER 6 + TUBES

Stavba Dvoreckého mostu přes Vltavu začne 13. září

Stavba plánovaného Dvoreckého mostu, který propojí Prahu 4 a 5, začne letos 13. září. Na dotaz ČTK to dnes uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Stavba by měla být podle dřívějšího vyjádření zástupců města dokončena na přelomu let 2024 a 2025. Most přes Vltavu bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším. Za 1,075 miliardy korun ho postaví firmy Metrostav TBR, Strabag a Firesta Fisher.

„Praha vedle tramvajového rozvoje zažívá i boom ve stavbě mostů. Za pár týdnů začneme stavět Dvorecký most mezi Prahou 4 a Prahou 5. Za jedno volební období jsme dokázali získat čtvrté stavební povolení na mosty přes Vltavu, kdy Trojská lávka je postavená a Štvanickou stavíme a Barrandovský most opravujeme," uvedl Scheinherr.

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl.

Most doplní chybějící propojení pro MHD, pěší a cyklisty mezi vltavskými břehy. Upraven bude rovněž prostor pod mostem podle návrhu výtvarníka Kryštofa Kintery.

Dvorecký most bude součástí takzvané jižní tramvajové tangenty, která propojí tratě vedoucí od Barrandova a Modřan. Zlepší tak přestup mezi dopravními uzly Lihovar a Dvorce.

Jezdit po něm bude také část autobusových linek, které nyní jezdí po vytíženém Barrandovském mostu. Změnou tras se podle vedení města zlepší průjezd autobusů mezi Novodvorskou, Pankrácí a Smíchovem.

Zatím poslední pražský most přes Vltavu, Trojský most, byl zprovozněn v říjnu 2014. Nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný „Rámusák", jehož provoz byl ukončen 7. října 2013.

V roce 2020 město zprovoznilo novou lávku přes Vltavu v Troji na místě té, která se zřítila v roce 2017. Magistrát také letos zahájil stavbu Štvanické lávky z Holešovic do Karlína. Mluví se rovněž o vybudování takzvaného Rohanského mostu, který by spojoval Jateční ulici v Praze 7 s Urxovou ulicí v Praze 8. O jeho stavbě zatím nebylo rozhodnuto.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru