Dnes Středa - polojasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stavba Dvoreckého mostu přes Vltavu začne 13. září
Vítězný návrh mostu podle autorů reaguje na danosti místa, odkazuje na tradici pražských obloukových mostů bez konstrukce nad mostovkou a na existenci blízkých kubistických staveb. Zdroj vizualizace: ATELIER 6 + TUBES

Stavba Dvoreckého mostu přes Vltavu začne 13. září

Stavba plánovaného Dvoreckého mostu, který propojí Prahu 4 a 5, začne letos 13. září. Na dotaz ČTK to dnes uvedl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Stavba by měla být podle dřívějšího vyjádření zástupců města dokončena na přelomu let 2024 a 2025. Most přes Vltavu bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším. Za 1,075 miliardy korun ho postaví firmy Metrostav TBR, Strabag a Firesta Fisher.

„Praha vedle tramvajového rozvoje zažívá i boom ve stavbě mostů. Za pár týdnů začneme stavět Dvorecký most mezi Prahou 4 a Prahou 5. Za jedno volební období jsme dokázali získat čtvrté stavební povolení na mosty přes Vltavu, kdy Trojská lávka je postavená a Štvanickou stavíme a Barrandovský most opravujeme," uvedl Scheinherr.

Východní vyústění mostu bude u Žlutých lázní severně od Jeremenkovy ulice, západní povede poblíž tramvajové zastávky Lihovar. Délka bude 388 metrů a šířka 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl.

Most doplní chybějící propojení pro MHD, pěší a cyklisty mezi vltavskými břehy. Upraven bude rovněž prostor pod mostem podle návrhu výtvarníka Kryštofa Kintery.

Dvorecký most bude součástí takzvané jižní tramvajové tangenty, která propojí tratě vedoucí od Barrandova a Modřan. Zlepší tak přestup mezi dopravními uzly Lihovar a Dvorce.

Jezdit po něm bude také část autobusových linek, které nyní jezdí po vytíženém Barrandovském mostu. Změnou tras se podle vedení města zlepší průjezd autobusů mezi Novodvorskou, Pankrácí a Smíchovem.

Zatím poslední pražský most přes Vltavu, Trojský most, byl zprovozněn v říjnu 2014. Nahradil Trojský tramvajový most z roku 1981, přezdívaný „Rámusák", jehož provoz byl ukončen 7. října 2013.

V roce 2020 město zprovoznilo novou lávku přes Vltavu v Troji na místě té, která se zřítila v roce 2017. Magistrát také letos zahájil stavbu Štvanické lávky z Holešovic do Karlína. Mluví se rovněž o vybudování takzvaného Rohanského mostu, který by spojoval Jateční ulici v Praze 7 s Urxovou ulicí v Praze 8. O jeho stavbě zatím nebylo rozhodnuto.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru