dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - oblacno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
0°C
Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí
Ilustrační foto: archiv MHMP

Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí

Zhruba rok a půl by měla trvat výstavba nového bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě, který v případě povodní umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Praha 15, do jejíhož území vodní dílo zasahuje, se snaží prosadit, aby došlo k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby přelivu.

Náklady na vybudování přelivu by měly dosáhnout maximálně 170 milionů korun. Vypsání veřejné zakázky schválili letos v létě pražští zastupitelé. I když podle dokumentu se předpokládalo, že k zahájení prací dojde letos na začátku října, termín se odsunul a zdá se, že po přípravě stavby v zimě by se mohla realizace rozjet naplno příští rok na jaře. K ukončení by tak mělo dojít v druhé polovině roku 2022.  

V případě povodní umožní přeliv odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada zatím naposledy přetekla při povodních v červnu 2013.

Jelikož jde o sypanou hráz, byla v minulosti vyhodnocena jako třetí největší bezpečnostní riziko pro metropoli. Právě bezpečnostní přeliv by měl zahnat obavy z protržení při náhlém zvýšení hladiny této největší pražské vodní nádrže.

Výstavba bezpečnostního přelivu bude znamenat omezení pohybu pro návštěvníky celé lokality. Zástupci Prahy 15 se účastní jednání k výstavbě přelivu.

„Investiční odbor hlavního města Prahy, který má stavbu na starost, při jednání přislíbil zapracovat náměty městské části k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby. Také jsme byli ujištěni, že souběh staveništní dopravy, výhradně od ulice K Jezeru, bude vůči pěším návštěvníkům oddechového území řešen šetrným a bezpečným způsobem,“ uvedla Praha 15 na svém webu.

V plánu hlavního města je výrazná rekonstrukce pobřežní páteřní stezky okolo přehradní nádrže, na jejíž chřadnoucí stav v některých úsecích patnáctá městská část též upozorňovala.


Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

Včera v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Další články
Nahoru