Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 16°C
Zítra Pátek - bourky 16°C
Čtvrtek 24. 6. 2021
Svátek má Jan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí
Ilustrační foto: archiv MHMP

Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí

Zhruba rok a půl by měla trvat výstavba nového bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě, který v případě povodní umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Praha 15, do jejíhož území vodní dílo zasahuje, se snaží prosadit, aby došlo k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby přelivu.

Náklady na vybudování přelivu by měly dosáhnout maximálně 170 milionů korun. Vypsání veřejné zakázky schválili letos v létě pražští zastupitelé. I když podle dokumentu se předpokládalo, že k zahájení prací dojde letos na začátku října, termín se odsunul a zdá se, že po přípravě stavby v zimě by se mohla realizace rozjet naplno příští rok na jaře. K ukončení by tak mělo dojít v druhé polovině roku 2022.  

V případě povodní umožní přeliv odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada zatím naposledy přetekla při povodních v červnu 2013.

Jelikož jde o sypanou hráz, byla v minulosti vyhodnocena jako třetí největší bezpečnostní riziko pro metropoli. Právě bezpečnostní přeliv by měl zahnat obavy z protržení při náhlém zvýšení hladiny této největší pražské vodní nádrže.

Výstavba bezpečnostního přelivu bude znamenat omezení pohybu pro návštěvníky celé lokality. Zástupci Prahy 15 se účastní jednání k výstavbě přelivu.

„Investiční odbor hlavního města Prahy, který má stavbu na starost, při jednání přislíbil zapracovat náměty městské části k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby. Také jsme byli ujištěni, že souběh staveništní dopravy, výhradně od ulice K Jezeru, bude vůči pěším návštěvníkům oddechového území řešen šetrným a bezpečným způsobem,“ uvedla Praha 15 na svém webu.

V plánu hlavního města je výrazná rekonstrukce pobřežní páteřní stezky okolo přehradní nádrže, na jejíž chřadnoucí stav v některých úsecích patnáctá městská část též upozorňovala.


Zastupitelé Prahy 2 se seznámili s bezpečnostní situací v městské části

Dnes ve 22:55

Zastupitelé MČ Praha 2 se na svém pondělním zasedání seznámili s bezpečnostní situací v této městské části. Své bilanční zprávy jim předložili zástupci Policie ČR, Městské policie a Hasičského záchranného sboru Praha. Policejní statistiky za rok 2020 ukazují, že počty přestupků, správních deliktů...

Ocenění in memoriam pro Milana Knoblocha

Dnes ve 12:52

Milan Knobloch byl oceněn in memoriam medailí Nadace Bohuslava Martinů. Medaili převzala na slavnostním aktu v úterý 22. června vdova po výtvarníkovi, paní Alena Knoblochová Knotková. Sochař sejmul posmrtnou masku při převozu skladatelových ostatků do Čech, je autorem památníku v Poličce a...

Koncem září se otevře dotační program pro podporu využití volného času dětí a mládeže na rok 2022

22. června 2021 v 09:12

Praha odsouhlasila návrh na vyhlášení Programu podpory využití volného času dětí a mládeže na rok 2022. V jeho rámci by se mělo rozdělit celkem 50 milionů korun. 

Setkání ke Strategii rozvoje 2030+. Co čeká Smíchov a Malou Stranu?

22. června 2021 v 07:13

Co čeká Smíchov a Malou Stranu v příštích několika letech? Jaké nové projekty se zrealizují? Debata se zástupci radnice Prahy 5 v kobce č. 9 na náplavce (Hořejší nábřeží) ve čtvrtek 24. června od 17 hodin.

Další články
Nahoru