Dnes Sobota - jasno 1°C
Zítra Neděle - jasno 6°C
Neděle 7. 3. 2021
Svátek má Tomáš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí
Ilustrační foto: archiv MHMP

Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí

Zhruba rok a půl by měla trvat výstavba nového bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě, který v případě povodní umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Praha 15, do jejíhož území vodní dílo zasahuje, se snaží prosadit, aby došlo k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby přelivu.

Náklady na vybudování přelivu by měly dosáhnout maximálně 170 milionů korun. Vypsání veřejné zakázky schválili letos v létě pražští zastupitelé. I když podle dokumentu se předpokládalo, že k zahájení prací dojde letos na začátku října, termín se odsunul a zdá se, že po přípravě stavby v zimě by se mohla realizace rozjet naplno příští rok na jaře. K ukončení by tak mělo dojít v druhé polovině roku 2022.  

V případě povodní umožní přeliv odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada zatím naposledy přetekla při povodních v červnu 2013.

Jelikož jde o sypanou hráz, byla v minulosti vyhodnocena jako třetí největší bezpečnostní riziko pro metropoli. Právě bezpečnostní přeliv by měl zahnat obavy z protržení při náhlém zvýšení hladiny této největší pražské vodní nádrže.

Výstavba bezpečnostního přelivu bude znamenat omezení pohybu pro návštěvníky celé lokality. Zástupci Prahy 15 se účastní jednání k výstavbě přelivu.

„Investiční odbor hlavního města Prahy, který má stavbu na starost, při jednání přislíbil zapracovat náměty městské části k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby. Také jsme byli ujištěni, že souběh staveništní dopravy, výhradně od ulice K Jezeru, bude vůči pěším návštěvníkům oddechového území řešen šetrným a bezpečným způsobem,“ uvedla Praha 15 na svém webu.

V plánu hlavního města je výrazná rekonstrukce pobřežní páteřní stezky okolo přehradní nádrže, na jejíž chřadnoucí stav v některých úsecích patnáctá městská část též upozorňovala.


Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

Včera v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Další články
Nahoru