Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí
Ilustrační foto: archiv MHMP

Stavba bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě potrvá přes rok, návštěvníky lokality to omezí

Zhruba rok a půl by měla trvat výstavba nového bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě, který v případě povodní umožní odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Praha 15, do jejíhož území vodní dílo zasahuje, se snaží prosadit, aby došlo k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby přelivu.

Náklady na vybudování přelivu by měly dosáhnout maximálně 170 milionů korun. Vypsání veřejné zakázky schválili letos v létě pražští zastupitelé. I když podle dokumentu se předpokládalo, že k zahájení prací dojde letos na začátku října, termín se odsunul a zdá se, že po přípravě stavby v zimě by se mohla realizace rozjet naplno příští rok na jaře. K ukončení by tak mělo dojít v druhé polovině roku 2022.  

V případě povodní umožní přeliv odpouštět větší množství vody a snížit riziko protržení přehrady. Přehrada zatím naposledy přetekla při povodních v červnu 2013.

Jelikož jde o sypanou hráz, byla v minulosti vyhodnocena jako třetí největší bezpečnostní riziko pro metropoli. Právě bezpečnostní přeliv by měl zahnat obavy z protržení při náhlém zvýšení hladiny této největší pražské vodní nádrže.

Výstavba bezpečnostního přelivu bude znamenat omezení pohybu pro návštěvníky celé lokality. Zástupci Prahy 15 se účastní jednání k výstavbě přelivu.

„Investiční odbor hlavního města Prahy, který má stavbu na starost, při jednání přislíbil zapracovat náměty městské části k zajištění lepší průchodnosti oddechového území podél stavby. Také jsme byli ujištěni, že souběh staveništní dopravy, výhradně od ulice K Jezeru, bude vůči pěším návštěvníkům oddechového území řešen šetrným a bezpečným způsobem,“ uvedla Praha 15 na svém webu.

V plánu hlavního města je výrazná rekonstrukce pobřežní páteřní stezky okolo přehradní nádrže, na jejíž chřadnoucí stav v některých úsecích patnáctá městská část též upozorňovala.


Autor: red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Další články
Nahoru