dnes
Úterý - zatazeno
23°C
zítra
Středa - obcasny-dest
22°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
17°C
Stav pacientů léčených na Homolce plazmou je stabilizovaný
Nemocnice na Homolce. Foto: homolka.cz

Stav pacientů léčených na Homolce plazmou je stabilizovaný

Lékaři z Nemocnice na Homolce podali v pondělí 27. dubna plazmu prvním dvěma pacientům s covidem-19. Jejich stav je nyní stabilizovaný a na výsledky léčby se čeká. Pro ČTK to uvedla mluvčí Nemocnice na Homolce Martina Dostálová. Plazma pocházela od pacientů, kteří se již vyléčili z nemoci covid-19. Dobrovolníkům ji odebrali Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze.

„Covid pozitivním pacientům v závažném stavu s potřebou intenzivní péče byla před dvěma dny aplikována plazma se specifickými protilátkami proti covidu-19. Jejich stav je v současné době stabilizovaný, nicméně nadále vážný. Při pokračování standardní intenzivní léčby sledujeme další vývoj," uvedla Dostálová.

Experimentální léčba je určena primárně pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke bude tato léčba nasazena hlavně pacientům s dechovou podporu a významným nálezem na CT vyšetření.

V ÚVN provádí odběry od dárců plazmy od minulého týdne. K 27. dubnu byly provedeny v ÚVN odběry od osmi dárců. Odebrané vzorky jsou podle Zinke dále testovány v Těchoníně, kde má Vojenský zdravotní ústav virologickou laboratoř.

Cílem je zjistit, zda odebraná plazma obsahuje protilátky, které jsou schopné a účinné zabránit proniknutí viru do buňky a zda je obsahuje v dostatečném množství.

Další experimentální léčba, která se používá u pacientů i v Česku, je účinná látka hydroxychlorochin obsažená v antimalarikách. Používají se také experimentální léky remdesivir a favipiravir. Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru.

 Ve firmě Gilead ho vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, původně měl být používán proti ebole. Lék na chřipku s látkou favipiravir, prodávaný pod názvem Avigan, není v tuzemsku registrovaný. Pacientovi ho bude možné podat na základě jeho informovaného souhlasu, jeho mimořádné použití povolilo ministerstvo zdravotnictví a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Léčba plazmou se využívá například v Thomayerově nemocnici v Praze. Ve středu 22. dubna byla plazma podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění.

Metodu použili už dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovaly zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.


Další články
Nahoru