Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Státní zástupce žádá pro muže viněné z pádu Trojské lávky podmíněné tresty
Trojská lávka se zřítila v prosinci 2017. Foto: Roman Půta / HZS Praha

Státní zástupce žádá pro muže viněné z pádu Trojské lávky podmíněné tresty

Státní zástupce žádá pro oba muže viněné kvůli pádu Trojské lávky podmíněné tresty. Podle něj do lávky zatékalo už od jejího uvedení do provozu, takže pochybil projektant Jiří Stráský. Druhý obžalovaný Antonín Semecký pak podle žalobce hrubě chyboval, když ze své pozice šéfa oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK) akceptoval stav lávky jako správný.

Lávka pro pěší, která od roku 1984 spojovala pražskou Troju s Císařským ostrovem, spadla v prosinci 2017. Čtyři chodci utrpěli při neštěstí vážná zranění. Státní zástupce Šimon Vavrečka v dnešní závěrečné řeči u Obvodního soudu pro Prahu 7 prohlásil, že doporučení k uzavření lávky měla TSK vydat nejpozději v listopadu 2016, kdy už bylo zjevné jak závažné narušení systému lávky, tak i výrazné riziko kolapsu konstrukce.

Stráský i Semecký čelí obžalobě z nedbalostního obecného ohrožení, za které hrozí dva až osm let vězení. Vavrečka pro ně navrhl podmíněný trest při dolní hranici sazby. Tento návrh blíže neodůvodnil.

Daný typ lávky lze podle státního zástupce navrhnout a realizovat tak, aby mezi segmenty konstrukce nevznikly spáry. „V případě Trojské lávky se to nezdařilo,” podotkl. „Korozní procesy probíhaly již od uvedení lávky do provozu, protože do ní zatékalo – byly v ní praskliny," uvedl s tím, že projektant Stráský dostatečně nezohlednil vedlejší vlivy, konkrétně zatížení větrem a teplotou.

„Pokud by byla navržena na reálné účinky zatížení, k porušení hydroizolace mostovky by nedošlo a poškození solí by nemohlo mít vliv na výztuž," tvrdí Vavrečka.

Sedmašedesátiletý vysokoškolský profesor Stráský se hájí právě tím, že správce lávky sypal na její povrch sůl, což nesměl, a také nevhodnými opravami lávky. Odmítá, že by předtím v konstrukci byly praskliny. Osmdesátiletý Semecký zase tvrdí, že žádné z informací, které měl, nesvědčily o nutnosti lávku uzavřít.

Hlavní město Praha žádá po obou mužích jako náhradu škody 8,2 milionu korun, jež vynaložilo na odstranění trosek. Pojišťovny chtějí 2,4 milionu. Státní zástupce navrhl, aby nároky poškozených řešily soudy až v následném občanskoprávním řízení.

Vavrečka v závěrečné řeči také poděkoval zdravotníkům, kteří se postarali o zraněné chodce. „Zejména zdravotníci z Ústřední vojenské nemocnice odvedli naprosto špičkovou práci hraničící se zázrakem. Jenom jim vděčíme za to, že tuto věc neprojednáváme s ještě přísnější kvalifikací, protože paní poškozenou doslova ukradli hrobníkovi z lopaty," poznamenal.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru