dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražský život

Státní svátek o víkendu = volno v pondělí. Návrh neprošel

Den památky Jana Palacha a Den narození Jana Amose Komenského. To zřejmě budou nové významné dny ČR. Poslanci ale odmítli, aby 17. listopad byl nejen Dnem boje za svobodu, ale i Mezinárodním dnem studentstva. Většinově nesouhlasili také s tím, aby v případě, že státní svátek vyjde na víkend, měli lidé volno v pátek, nebo v pondělí.

Státní svátky ČR

1. leden – Den obnovy samostatného českého státu
8. květen – Den vítězství
5. červenec – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
6. červenec – Den upálení mistra Jana Husa
28. září – Den české státnosti
28. říjen – Den vzniku samostatného československého státu
17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii

Česká republika bude mít asi dva nové významné dny – 16. leden bude zřejmě Den památky Jana Palacha a 28. březen se pravděpodobně stane Dnem narození Jana Amose Komenského. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna, návrh posoudí ještě Senát a prezident. Pro návrh zvedlo ruku 149 zákonodárců, šest jich bylo proti, ostatní se zdrželi hlasování.

Významné dny jsou vyznačeny v kalendáři, nejsou (na rozdíl od státních svátků či dnů pracovního klidu) spojeny s pracovním volnem.

Den Jana Palacha navrhla skupina koaličních poslanců v čele s Janou Černochovou (ODS), Den narození Jana Amose Komenského výbor pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu na návrh Vlasty Bohdalové (ČSSD).

Poslanci odmítli možnost nového volna

Poslanci naopak nesouhlasili s návrhem Ladislava Šincla (ČSSD), aby v případě, že některý státní svátek (či jiný svátek, kdy bývá volno) připadne na víkend, byl dnem pracovního klidu nejbližší pracovní den – tedy buď pátek, nebo pondělí. Poslanec se odvolal i na Evropskou sociální chartu.

Obdobná úprava existuje například ve Velké Británii, Polsku a v několika dalších evropských zemích. Sněmovna nesouhlasila ani se Šinclovým alternativním návrhem, že by se tak dělo jen v případě vánočních svátků.

Pokud by návrh prošel, například letos by lidé získali dva dny volna navíc. Státní svátek 6. července (Den upálení mistra Jana Husa) je totiž v sobotu, stejně jako 28. září (Den české státnosti). 

Zákonodárci zároveň většinově odmítli návrh poslankyně Kateřiny Konečné (KSČM), aby byl 17. listopad, který je státním svátkem, nejen Dnem boje za svobodu a demokracii, ale také Mezinárodním dnem studentstva – coby ocenění studentů z roku 1939, kteří se postavili nacistům. Podle ní o to požádali zástupci Svazu bojovníků za svobodu.

Spory o vnímání odkazu Palacha

Hlasování o novele zákona o státních svátcích, ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu předcházely v minulých týdnech sněmovní diskuse.

Poslanec Miroslav Grebeníček (KSČM) se přihlásil k odkazu Palacha, ale ohradil se proti důvodové zprávě. „Důvodová zpráva zamlčuje Palachovo skutečné přesvědčení i motivy jeho činu a prezentuje ho jako symbol boje proti totalitě,“ řekl.

Palach, který se upálil v roce 1969, podle jeho slov požadoval zrušení cenzury, zákaz rozšiřování prosovětského periodika Zprávy, navrhoval, aby studenti obsadili rozhlas, aby byla odvysílána podpora předsedovi Federálního shromáždění Josefu Smrkovskému i dalším odvolaným komunistickým vůdcům Pražského jara a vyzýval ke generální stávce.

V důvodové zprávě je mimo jiné uvedeno: „Zařazení Dne památky Jana Palacha mezi významné dny ČR je projevem úcty k heroickému činu mladého studenta v boji proti totalitnímu režimu a za národní suverenitu cizí mocností okupovaného státu.“

Poslankyně Černochová to odůvodnila tím, že návrh předkládali zástupci ODS, TOP 09 a LIDEM, kteří odkaz Palacha vnímají tak, jak je uvedeno v důvodové zprávě. „Názor levé části spektra na osobnost Jana Palacha může být jiný, ale důvodovou zprávu neschvalujeme,“ dodala.

Ostatní svátky:

1. leden – Nový rok
Variabilní – Velikonoční pondělí
1. květen – Svátek práce
24. prosinec – Štědrý den
25. prosinec – 1. svátek vánoční
26. prosinec – 2. svátek vánoční

Významné dny ČR:

16. leden – nově zřejmě bude Den památky Jana Palacha
27. leden – Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
8. březen – Mezinárodní den žen
12. březen – Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)
28. březen – nově zřejmě bude Den narození Jana Ámose Komenského
7. duben – Den vzdělanosti
1. květen – Svátek práce (svátek – den pracovního klidu)
5. květen – Květnové povstání českého lidu
15. květen – Den rodin
10. červen – Vyhlazení obce Lidice
27. červen – Den památky obětí komunistického režimu
11. listopad – Den válečných veteránů


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru