dnes
Sobota - polojasno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
Statisíce korun stojí Prahu 1 čištění zdí poškozených sprejery
Při příležitosti odstraňování graffiti v Masné ulici byli osloveni studenti tamější dopravní průmyslovky, kteří si mohli vyzkoušet používanou techniku. Foto: archiv

Statisíce korun stojí Prahu 1 čištění zdí poškozených sprejery

Praha 1 bojuje proti graffiti a po vyčištění zdi u Hergetovy cihelny je nyní na řadě zeď u multifunkčního hřiště v Masné ulici. „Jako Praha 1 chceme působit na majitele, kteří podle zákona musí udržovat budovu tak, aby nedošlo k jejímu znehodnocování, což zahrnuje i odstraňování graffiti a jít jim příkladem,“ řekl místostarosta Richard Bureš.  Kromě využití nové k životnímu prostředí ohleduplné čisticí metody se ale radnice zaměřuje i na prevenci. 

„Graffiti považujeme za velmi vážný problém, a tak do jeho odstraňování investujeme nemalé prostředky. Kromě toho jsme se ale rozhodli o tomto problému více diskutovat s dětmi a mladými lidmi, aby si uvědomili škodlivost tohoto počínání i postihy, které za to hrozí,“ popsal iniciativu Richard Bureš.

Odstraňování jednotlivých „děl“ sprejerů trvá i několik dní, a přestože je ekologické, není vůbec levné. Praha 1 využívá služeb společnosti MC Invest Czech., která používá vysokotlaké vapky a horkou vodu.

„Standardní vapky mají tlak kolem 150 až 160 barů. My dosahujeme tlak 250 barů a v případě nutnosti až 500 barů. Teplota vody je pak až na 98 stupních,“ vysvětlil jednatel společnosti Miloslav Černý.

V rámci každé akce dochází nejen k odstranění graffiti, plevele, nelegálních výlepů, ale i ke kompletní opravě zdí. „Na Kampě se jednalo o test a ukázku čištění, a proto byla Praze 1 účtována nižší částka odpovídající pouze nákladům na pronájem pontonu a remorkéru a na opravu všech defektů zdí, tedy cihlové i kamenné části,“ doplňuje Bureš. Vyčištění zdi na Kampě tak vyšlo Prahu 1 na 250 tisíc korun a vyčištění a oprava zdi v Masné ulici bude stát přibližně tisíc korun.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru