dnes
Čtvrtek - jasno
27°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
27°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
18°C
Statisíce korun stojí Prahu 1 čištění zdí poškozených sprejery
Při příležitosti odstraňování graffiti v Masné ulici byli osloveni studenti tamější dopravní průmyslovky, kteří si mohli vyzkoušet používanou techniku. Foto: archiv

Statisíce korun stojí Prahu 1 čištění zdí poškozených sprejery

Praha 1 bojuje proti graffiti a po vyčištění zdi u Hergetovy cihelny je nyní na řadě zeď u multifunkčního hřiště v Masné ulici. „Jako Praha 1 chceme působit na majitele, kteří podle zákona musí udržovat budovu tak, aby nedošlo k jejímu znehodnocování, což zahrnuje i odstraňování graffiti a jít jim příkladem,“ řekl místostarosta Richard Bureš.  Kromě využití nové k životnímu prostředí ohleduplné čisticí metody se ale radnice zaměřuje i na prevenci. 

„Graffiti považujeme za velmi vážný problém, a tak do jeho odstraňování investujeme nemalé prostředky. Kromě toho jsme se ale rozhodli o tomto problému více diskutovat s dětmi a mladými lidmi, aby si uvědomili škodlivost tohoto počínání i postihy, které za to hrozí,“ popsal iniciativu Richard Bureš.

Odstraňování jednotlivých „děl“ sprejerů trvá i několik dní, a přestože je ekologické, není vůbec levné. Praha 1 využívá služeb společnosti MC Invest Czech., která používá vysokotlaké vapky a horkou vodu.

„Standardní vapky mají tlak kolem 150 až 160 barů. My dosahujeme tlak 250 barů a v případě nutnosti až 500 barů. Teplota vody je pak až na 98 stupních,“ vysvětlil jednatel společnosti Miloslav Černý.

V rámci každé akce dochází nejen k odstranění graffiti, plevele, nelegálních výlepů, ale i ke kompletní opravě zdí. „Na Kampě se jednalo o test a ukázku čištění, a proto byla Praze 1 účtována nižší částka odpovídající pouze nákladům na pronájem pontonu a remorkéru a na opravu všech defektů zdí, tedy cihlové i kamenné části,“ doplňuje Bureš. Vyčištění zdi na Kampě tak vyšlo Prahu 1 na 250 tisíc korun a vyčištění a oprava zdi v Masné ulici bude stát přibližně tisíc korun.


Rada schválila plán obnovy vodohospodářské infrastruktury na letošní rok

Dnes v 09:24

Pražští radní schválili roční plán obnovy, rekonstrukce, modernizace a rozvoje vodohospodářského majetku zajišťovaného Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) v roce 2019. Celkové finanční zdroje na investice pro rok 2019 jsou předpokládány ve výši 2,135 miliardy korun bez DPH. Rekonstrukce se...

Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Včera v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Včera v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Další články
Nahoru