dnes
Středa - zatazeno
32°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
34°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
29°C
Statisíce korun stojí Prahu 1 čištění zdí poškozených sprejery
Při příležitosti odstraňování graffiti v Masné ulici byli osloveni studenti tamější dopravní průmyslovky, kteří si mohli vyzkoušet používanou techniku. Foto: archiv

Statisíce korun stojí Prahu 1 čištění zdí poškozených sprejery

Praha 1 bojuje proti graffiti a po vyčištění zdi u Hergetovy cihelny je nyní na řadě zeď u multifunkčního hřiště v Masné ulici. „Jako Praha 1 chceme působit na majitele, kteří podle zákona musí udržovat budovu tak, aby nedošlo k jejímu znehodnocování, což zahrnuje i odstraňování graffiti a jít jim příkladem,“ řekl místostarosta Richard Bureš.  Kromě využití nové k životnímu prostředí ohleduplné čisticí metody se ale radnice zaměřuje i na prevenci. 

„Graffiti považujeme za velmi vážný problém, a tak do jeho odstraňování investujeme nemalé prostředky. Kromě toho jsme se ale rozhodli o tomto problému více diskutovat s dětmi a mladými lidmi, aby si uvědomili škodlivost tohoto počínání i postihy, které za to hrozí,“ popsal iniciativu Richard Bureš.

Odstraňování jednotlivých „děl“ sprejerů trvá i několik dní, a přestože je ekologické, není vůbec levné. Praha 1 využívá služeb společnosti MC Invest Czech., která používá vysokotlaké vapky a horkou vodu.

„Standardní vapky mají tlak kolem 150 až 160 barů. My dosahujeme tlak 250 barů a v případě nutnosti až 500 barů. Teplota vody je pak až na 98 stupních,“ vysvětlil jednatel společnosti Miloslav Černý.

V rámci každé akce dochází nejen k odstranění graffiti, plevele, nelegálních výlepů, ale i ke kompletní opravě zdí. „Na Kampě se jednalo o test a ukázku čištění, a proto byla Praze 1 účtována nižší částka odpovídající pouze nákladům na pronájem pontonu a remorkéru a na opravu všech defektů zdí, tedy cihlové i kamenné části,“ doplňuje Bureš. Vyčištění zdi na Kampě tak vyšlo Prahu 1 na 250 tisíc korun a vyčištění a oprava zdi v Masné ulici bude stát přibližně tisíc korun.


Pozor na první příznaky, počátek těchto problémů totiž není až ve stáří, jak si mnozí doposud mysleli

20. srpna 2018 v 18:31

Sluch patří k nejdůležitějším lidským smyslům. Postupem věku však náš sluch slábne, a je proto důležité umět poznat první příznaky zhoršování sluchu a následně i správně o sluch „pečovat“.

Další články
Nahoru