Dnes Čtvrtek - zatazeno 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Statisíce domácností budou muset do dvou let vyměnit kotle, Praha zakazuje topení tuhými palivy už nyní
Užívání tuhých paliv ve starších kotlích nebude v Praze možné už za pád dní. Ilustrační foto: Zach Reinhart / Freeimages.com

Statisíce domácností budou muset do dvou let vyměnit kotle, Praha zakazuje topení tuhými palivy už nyní

Od letošního října začne na území hlavního města platit u starších kotlů zákaz topení uhlím, uhelnými briketami a koksem. Praha se tak stává prvním městem v Česku, které topení tímto palivem zakázalo. Změnit technologii topení ale budou výhledově muset i stovky tisíc domácností po celé zemi. 

Už za dva roky nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva. Pro domácnosti to často bude znamenat přechod na plyn nebo další ekologičtější zdroje tepla. Hodně lokalit však ještě vůbec plynofikováno není, v některých regionech nemá plyn k dispozici více než 80 procent obcí.

Provozujete doma kotel vyrobený před rokem 2000? S velkou pravděpodobností ho budete muset do dvou let vyměnit za moderní zdroj tepla. Zákon o ochraně ovzduší totiž přesně za dva roky zakáže provoz kotlů na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu.

A to se týká zejména kotlů vyrobených před dvaceti a více lety. V praxi bude proto pro řadu českých domácností, které dosud topily uhlím, nutné přejít na čistší zdroj tepla – například plyn, dřevo nebo dřevní pelety.

„Odhaduje se, že v Česku je navzdory státní podpoře výměny zdrojů tepla pomocí Kotlíkových dotací ještě více než 300 000 domácností, které budou muset do dvou let kotel vyměnit. A to je opravdu vysoké číslo,“ uvádí Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i LPG.

Uvažuje se o postupném legislativním omezování hnědého uhlí jako paliva do kotlů, případně o jeho vyšším zdanění. Jako první město v Česku zakázala topení uhelnými palivy Praha, na jejímž území od letošního října nebude možné topit uhlím, uhelnými briketami ani koksem v kamnech a kotlích, které nedosahují emisních parametrů 3. emisní třídy. Příslušnou vyhlášku schválilo pražské zastupitelstvo loni v říjnu, v platnost vstoupí letos 1. října.

Do emisní třídy jsou kotle zařazovány dle množství škodlivých emisí, účinnosti, bezpečnosti a efektivity spalovacího procesu. Součástí vyhlášky je také zákaz topení tuhými palivy v době vyhlášení smogové situace ve zdrojích, které slouží pouze pro příležitostné vytápění, jako jsou krby a krbová kamna.

Ne všude je však dostupná plynová distribuční síť. Překvapivě mnoho českých obcí stále není plynofikováno. A netýká se to jen odlehlých horských nebo příhraničních oblastí, ale třeba i bezprostředního okolí Prahy.

Například v okrese Příbram není podle údajů Českého statistického úřadu plynofikováno více než 80 procent obcí. Podobně jsou na tom například okresy Rakovník nebo Pelhřimov a třeba v okrese Praha-západ dosud nemá plynovou distribuční síť třetina obcí.


Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

Další články
Nahoru