dnes
Čtvrtek - zatazeno
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
Statisíce domácností budou muset do dvou let vyměnit kotle, Praha zakazuje topení tuhými palivy už nyní
Užívání tuhých paliv ve starších kotlích nebude v Praze možné už za pád dní. Ilustrační foto: Zach Reinhart / Freeimages.com

Statisíce domácností budou muset do dvou let vyměnit kotle, Praha zakazuje topení tuhými palivy už nyní

Od letošního října začne na území hlavního města platit u starších kotlů zákaz topení uhlím, uhelnými briketami a koksem. Praha se tak stává prvním městem v Česku, které topení tímto palivem zakázalo. Změnit technologii topení ale budou výhledově muset i stovky tisíc domácností po celé zemi. 

Už za dva roky nebude možné provozovat staré kotle na tuhá paliva. Pro domácnosti to často bude znamenat přechod na plyn nebo další ekologičtější zdroje tepla. Hodně lokalit však ještě vůbec plynofikováno není, v některých regionech nemá plyn k dispozici více než 80 procent obcí.

Provozujete doma kotel vyrobený před rokem 2000? S velkou pravděpodobností ho budete muset do dvou let vyměnit za moderní zdroj tepla. Zákon o ochraně ovzduší totiž přesně za dva roky zakáže provoz kotlů na tuhá paliva, jež nesplňují žádnou nebo jen první či druhou emisní třídu.

A to se týká zejména kotlů vyrobených před dvaceti a více lety. V praxi bude proto pro řadu českých domácností, které dosud topily uhlím, nutné přejít na čistší zdroj tepla – například plyn, dřevo nebo dřevní pelety.

„Odhaduje se, že v Česku je navzdory státní podpoře výměny zdrojů tepla pomocí Kotlíkových dotací ještě více než 300 000 domácností, které budou muset do dvou let kotel vyměnit. A to je opravdu vysoké číslo,“ uvádí Jiří Karlík ze společnosti Primagas, která dodává zemní plyn i LPG.

Uvažuje se o postupném legislativním omezování hnědého uhlí jako paliva do kotlů, případně o jeho vyšším zdanění. Jako první město v Česku zakázala topení uhelnými palivy Praha, na jejímž území od letošního října nebude možné topit uhlím, uhelnými briketami ani koksem v kamnech a kotlích, které nedosahují emisních parametrů 3. emisní třídy. Příslušnou vyhlášku schválilo pražské zastupitelstvo loni v říjnu, v platnost vstoupí letos 1. října.

Do emisní třídy jsou kotle zařazovány dle množství škodlivých emisí, účinnosti, bezpečnosti a efektivity spalovacího procesu. Součástí vyhlášky je také zákaz topení tuhými palivy v době vyhlášení smogové situace ve zdrojích, které slouží pouze pro příležitostné vytápění, jako jsou krby a krbová kamna.

Ne všude je však dostupná plynová distribuční síť. Překvapivě mnoho českých obcí stále není plynofikováno. A netýká se to jen odlehlých horských nebo příhraničních oblastí, ale třeba i bezprostředního okolí Prahy.

Například v okrese Příbram není podle údajů Českého statistického úřadu plynofikováno více než 80 procent obcí. Podobně jsou na tom například okresy Rakovník nebo Pelhřimov a třeba v okrese Praha-západ dosud nemá plynovou distribuční síť třetina obcí.


Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha podpoří přepravu seniorů a lidí se zdravotním znevýhodněním

Včera v 17:54

Rada hlavního města Prahy schválila poskytnutí finančních prostředků na specializovanou přepravu seniorů a Pražanů se zdravotním znevýhodněním, kterou poskytuje spolek HEWER. Necelý jeden milion korun poslouží k nákupu pohonných hmot, na platy řidičů nebo na zajištění zázemí...

Magistrát zajistil extra vakcíny proti chřipce

Včera v 17:49

Hlavní město zajistilo pět tisíc vakcín proti sezónní chřipce navíc, nyní je ve spolupráci s Městskou poliklinikou Praha distribuuje.

Praha 8 si dnes připomene založení samostatného československého státu

Včera v 08:07

Výročí založení samostatného československého státu si vedení Prahy 8 dnes připomene pietou u Památníku protifašistického odboje na Kobyliské střelnici. Byla místem popravy 539 vlastenců převážně během roku 1942.

Praha 4 položila věnce u Památníku Tří odbojů

27. října 2020 v 07:40

Pietní akt, kterým si Praha 4 každoročně připomíná založení Československé republiky v roce 1918 se letos kvůli mimořádným opatřením vlády nekonal.

Další články
Nahoru