Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Státem vybraný distributor zatím nefunguje, v Praze začali vakcíny rozvážet dobrovolníci
Rozvoz vakcín je v Praze v plném proudu. Zdroj foto: Magistrát HMP

Státem vybraný distributor zatím nefunguje, v Praze začali vakcíny rozvážet dobrovolníci

Řidiči dnes začali s rozvozem zhruba 3 600 kusů vakcíny AstraZeneca praktickým lékařům v metropoli. Vakcíny jsou určeny zejména pro imobilní a další pacienty z nejrizikovějších skupin obyvatel. Rozvoz organizuje pražský magistrát ve spolupráci se spolkem Mladí praktici a soukromými firmami, které se dobrovolně přihlásily a které rozvoz zajišťují bezplatně. Státem vybraný distributor má začít fungovat až od příštího týdne. Do pátku včetně by se mělo rozvézt asi 3600 dávek, které byly od začátku týdne uloženy v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech.

V pondělí obdrželo hlavní město asi 4 200 vakcín společnosti AstraZeneca, které byly dodány do Městské nemocnice následné péče, tedy do jednoho z budoucích očkovacích míst, jehož zřizovatelem je hlavní město. Část vakcín si vyzvedla další pražská registrovaná očkovací centra a pro některé si přijeli praktičtí lékaři zapojení do očkování pacientů ze skupiny 1A.

Přibližně 3600 kusů vakcín však zůstalo ve skladech. „Potřebovali jsme je doručit k téměř 200 praktiků, protože by nebylo realizovatelné, aby si pro vakcíny jezdili jednotlivě. Uvítali jsme iniciativu Mladých praktiků, spojili jsme své síly s tím, že společně dostaneme vakcíny k lékařům co nejrychleji. Ti se totiž zavázali proočkovat imobilní pacienty, kteří by se jen velmi obtížně dostali do očkovacích center nebo ordinací,“ uvádí pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová (Praha Sobě).

Distribuce vakcíny velkému množství praktiků po malých dávkách by však byla příliš zdlouhavá, na polikliniku by jich muselo s vlastním chladicím zařízením postupně přijet přes 170. To by se během dvou dnů špatně stíhalo. S ohledem na zachování stabilní teploty vakcíny a její rychlou distribuci bylo třeba najít efektivnější řešení.

Mladí praktici přišli s apelem na vládu a nabídkou s názvem #Rozvezemeto. V tu chvíli se objevilo obrovské množství podporovatelů, kteří nabídli nezištnou pomoc. Téměř okamžitě tak byl sestaven akční tým a za necelé dva dny se vakcíny, které ležely ve skladech, začínají v Praze skutečně rozvážet.

„Rychlá distribuce vakcín je podle našeho názoru bezpečnostním strategickým zájmem České republiky. Je tedy zarážející, že v této situaci leží ve skladech v Česku 180 000 vakcín a nebyl dávno dopředu připraven jasný plán jejich distribuce. My jsme se proto rozhodli pomoci svým pacientům a hledali jsme možnost, jak k nim tyto vakcíny dostat co nejrychleji,” říká Vojtěch Mucha, místopředseda Mladých praktiků.

Samotný rozvoz zajišťují dobrovolní řidiči a logistické firmy, mimo jiné i společnost Rohlik.cz, která má s rozvozem léčiv již zkušenosti a jejíž vozy mají chladicí zařízení s kontinuálním záznamem teploty, aby bylo možné u vakcín zachovat teplotní řetězec.

„Nabídli jsme jako dobrovolníci pomoc s distribucí vakcíny. Aktuálně ji tak rozvážíme téměř 200 lékařů po Praze," uvádí mluvčí společnosti Rohlik.cz Zdeňka Svoboda Kuhnová.

„Tento způsob distribuce je ukázkovým příkladem toho, jak funguje spolupráce napříč sektory, tedy státním a nestátním i mezi tím ziskovým a neziskovým,” uzavírá radní Milena Johnová. 

Další dávky vakcíny AstraZeneca by měly dorazit tento týden, podle dřívějších informací pražského koordinátora očkování Martina Ježka má jít o 9000 dávek. Nyní rozvážené dávky jsou z druhá dodávky, kterou město od státu dostalo. Tu první použilo pro očkování klientů sociálních

Podle průzkumu magistrátu již o očkování projevilo zájem více než 500 praktických lékařů z asi 700, kteří v Praze ordinují.


Autor: Jan Puci

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru