dnes
Pátek - zatazeno
13°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Stát vydal římskokatolické farnosti druhou nejstarší románskou rotundu v Praze
Románská rotunda sv. Longina. Foto: Michal Kmínek / Wikimedia Commons

Stát vydal římskokatolické farnosti druhou nejstarší románskou rotundu v Praze

Stát vydal v rámci majetkového vyrovnání s církvemi Římskokatolické farnosti u sv. Štěpána pražskou románskou rotundu sv. Longina. Kulturní památku na Novém Městě nyní na základě smlouvy o výpůjčce využívá řeckokatolická církev.

ČTK o tom dnes informoval Robert Hurt z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dohodu o vydání majetku uzavřel.

Dohoda se týká pozemku se stavbou rotundy v ulici Na Rybníčku poblíž kostela sv. Štěpána. Stavba patří mezi tři dochované rotundy na území Prahy spolu s rotundou sv. Kříže v ulici Karolíny Světlé a rotundou sv. Martina na Vyšehradě.

Rotunda svatého Longina byla postavena na počátku 12. století a je nejmenší a druhou nejstarší ze tří dochovaných pražských románských rotund. Podle pověsti prý byla původně pohanskou svatyní a teprve příchod křesťanství ji změnil v katolický kostelík. Sloužila jako farní kostel starobylé osady Rybníček, obklopena hřbitovem.

Dodnes jsou zde ulice Na Rybníčku a V Tůních, jejichž jména dokládají v místech bohaté vodní prameny. Začátkem 13. století přešla rotunda do majetku řádu německých rytířů, a ti ji prodali manželce Přemysla Otakara I.

Původní románská kaple, štíhlá válcová stavba zaklenutá kupolí s lucernou a apsidou, byla v 17. století na západní straně rozšířena o podélnou barokní loď. V roce 1783 byla na základě nařízení Josefa II. zrušena jako kaple a stalo se z ní skladiště kostelního nářadí.

Při výstavbě nové ulice Na Rybníčku měla být rotunda zbořena, ale Společnost Národního muzea v čele s Františkem Palackým se zasadila o její záchranu.


Další články
Nahoru