dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - oblacno
3°C
pozítří
Úterý - zatazeno
1°C
Stát půjčí Praze bývalé kasárny v Karlíně pro případné ubytování bezdomovců
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových převzal loni na jaře od Ministerstva obrany areál bývalých Karlínských kasáren (tzv. Ferdinandova kasárna nebo také Kasárna Jana Žižky z Trocnova). Foto: archiv ÚZSVM

Stát půjčí Praze bývalé kasárny v Karlíně pro případné ubytování bezdomovců

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bezplatně zapůjčí pražskému magistrátu bývalé kasárny v Karlíně, kde by podle avizovaných plánů města měli po dobu trvání nouzového stavu a vládních opatření najít ubytování lidé bez domova. Úřad to uvedl na twitteru.

Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) ČTK řekla, že o přesném využití bude vedení města teprve rozhodovat. Praha zatím pro bezdomovce zajistila 329 ubytovacích míst, další jsou v plánu.

„Dnes odpoledne jsme od Prahy dostali žádost o dočasné vypůjčení Karlínských kasáren pro lidi bez domova. Obratem jsme zaslali návrh smlouvy o bezplatné výpůjčce," uvedl úřad na svém twitterovém účtu. Zájem Prahy o zápůjčku rozsáhlého areálu poprvé zmínil primátor Zdeněk Hřib (Piráti) rovněž na twitteru 20. března.

Podle Johnové, která má v městské radě na starosti zdravotnictví a sociální oblast, jde o čerstvou informaci a o přesném plánu ohledně kasáren bude vedení metropole teprve jednat. Město už podle ní má dostatek vhodných prostor, ale musí pro nové ubytovny zajistit personál. Otázka se podle radní bude probírat na dalším jednání krizového štábu, které se koná v pátek.

Praha zatím pro bezdomovce zajistila dvě stanová místa na Císařské louce a v Troji a ubytovny na Vackově v Praze 3, v Michli, na Harfě a v Holešovicích. Další kapacity město plánuje otevřít, ve hře je například možnost zřídit denní centrum na strahovském stadionu.

Naopak původně zvažovaná možnost nastěhovat lidi bez přístřeší do nevěstince Showpark v Pražské tržnici v Holešovicích z důvodu negativního stanoviska hygieniků padla. Z hygienických důvodů byla uzavřena také loď Hermes. Další ubytovny by se podle Johnové měly otevřít příští týden.

V hlavním městě je podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3250 bezdomovců, z nichž jen část žije přímo na ulici. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst Česka a také ze zahraničí. Johnová dříve uvedla, že v tuto roční dobu se jich na ulicích nachází kolem tisícovky.

Kasárny v Karlíně byly postaveny v pozdně klasicistním slohu v letech 1845 až 1848 a fakticky přestaly fungoval po přelomu tisíciletí, i když je ministerstvo obrany ještě nějakou dobu využívalo pro jiné účely. Úplně prázdný je objekt od roku 2013. Od roku 2017 v areálu sdružení Pražské centrum provozuje mimo jiné bar, kavárnu a hudební klub.


V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

Včera v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Další články
Nahoru