dnes
Pondělí - zatazeno
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Pražský život

Stát mě přechýlil. Noc vědců a vědkyň

Přípona –ová je u ženských příjmení v českém jazyce povinná. Co se ale stane, pokud se žena rozhodne zvolit si variantu bez přechýlení? Jazykovědci namítají, že přechylování je tradiční a ohýbání slov je podstatou češtiny.

Nyní je podle zákona možné nepřechylovat jen příjmení cizinek, Češek provdaných za cizince nebo žen žijících v zahraničí. Mnoho žen se však snaží pravidla obejít. Hlavně proto, že se jim zdá, že přechylování jmen je jejich komolením. V zahraničí třeba kvůli tomu nepoznají, jestli jsou pan Novák a paní Nováková manželé, a Hillary Clintonová by se mohla podivit, kdo to vlastně kandiduje podle českých novinářů na prezidenta USA.

Zahraniční příjmení jsou bez přechýlení pro nás přijatelnější než česká. Třeba jméno sportovní střelkyně Kateřiny Emmons, jejíž manžel je Američan, je pro nás snesitelnější, než kdybychom měli naši sousedku oslovovat paní Dvořák, Veselý nebo Smetana.

O přechylování můžete 25. září v 18 hodin v kavárně Potrvá diskutovat s hosty a hostkami o tom, zda to jde i jinak.

Občerstvení zajištěno, vstup volný. Kavárna Potrvá, Srbská 2, Praha 6.

Pozvání k diskuzi přijaly Jana Valdrová, germanistka na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, a reportérka Silvie Lauder.


Další články
Nahoru