dnes
Čtvrtek - oblacno
12°C
zítra
Pátek - oblacno
17°C
pozítří
Sobota - zatazeno
16°C
Staša Fleischmannová oslavila 100 let, za první republiky založila jeden z prvních fotografických ateliérů u nás
Staša Fleischmannová žije v domově pro válečné veterány v Praze-Střešovicích. Foto: archiv

Staša Fleischmannová oslavila 100 let, za první republiky založila jeden z prvních fotografických ateliérů u nás

Fotografka Staša Fleischmannová, rozená Jílovská, oslavila 24. září 100 let. Spolu se sestrou Olgou založila Staša ještě ve třicátých letech historicky jeden z prvních českých fotografických ateliérů. Mezi jejich klienty se pak objevovala taková jména jako spisovatel Karel Čapek, básník André Breton, Julius Fučík, Josef Taussig a další. Staša Fleischmannová pochází z rodiny Jílovských, která ve své době patřila k intelektuální elitě a značně ovlivňovala tehdejší prvorepublikové kulturní a společenské dění. 

s-rodinou-nahled Staša Fleischmannová byla svědkem událostí spojených s druhou světovou válkou, kde se sama zapojovala do československého domácího odboje. O pár let později se svým druhým manželem Ivo Fleischmannem (první manžel Bedřich Stern zemřel v koncentračním táboře v Osvětimi) emigrovala do Paříže.

Díky rodině, ze které pocházela, měla možnost setkat se s takovými osobnostmi, jako byl Ferdinand Peroutka, František Halas, Jaroslav Seifert, Vítězslav Nezval, Jaroslav Ježek nebo dvojice Werich a Voskovec. Všechny tyto okolnosti provázející její život se promítly do její tvorby, a když Fleischmannová slavila 95. narozeniny, vydala své osobní vzpomínky a fotografická svědectví knižně pod názvem Vrstvami.

Staša Fleischmannová dnes žije v domově pro válečné veterány v Praze-Střešovicích, a tak činnost této dlouhodobě oceňované fotografky v rámci jejího jubilea připomínají zejména její synové.

Michel Fleischmann, budoucí velvyslanec ve Francii, například vzpomíná na to, jak vznikla první fotografie sester Jílovských s názvem „Čapek se smutnýma očima.

stasa-dnes-nahled „Vzpomínám si, jak maminka vyprávěla příběh o prvním klientovi, kterého měly se sestrou v ateliéru. Jednoho dne takto přišel jejich otec Ruda do fotoateliéru OKO a povídá: ,Tady vám vedu prvního klienta´. Nebyl nikdo jiný než spisovatel Karel Čapek,“ říká Michel Fleischmann.

„Matka měla možnost zažít řadu pozitivních, bohužel ale i negativních událostí, které tehdejší doba přinášela. I přesto se nikdy nepřestala zajímat o společenské, politické a kulturní dění, a to platí i dnes, když slaví sté narozeniny,“ dodává.

Petr Fleischmann již před lety napsal o matce úvod k jejím pamětem. K stému výročí Staši Fleischmannové dodal: „Vzdát hold mé matce mi nečiní nejmenší problém, vždyť vzhledem k svému věku a zejména vzhledem k tomu, co si v průběhu oněch proběhlých 100 let prožila, už není pouze něčí matkou. Stává se tak trochu svědkem a zároveň součástí nemalého kusu moderních dějin a tím pádem jakousi pramátí nás všech.“ 


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru