Dnes Úterý - oblacno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Startují letošní kontroly farmářských trhů, v Praze bývá procento prohřešků vyšší
Při kontrolách se zaměřují inspektoři na potraviny živočišného původu. Zdroj foto: Státní veterinární správa

Startují letošní kontroly farmářských trhů, v Praze bývá procento prohřešků vyšší

Se začátkem jara startuje v České republice také sezóna oblíbených farmářských trhů. Tento specifický způsob prodeje s sebou nese i zvýšená rizika z pohledu hygieny potravin živočišného původu. Proto jsou trhy pod dohledem veterinárních inspektorů, letošek nebude výjimkou, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

V loňském roce provedli veterinární inspektoři na trzích v Česku 379 kontrol, v roce 2020 jich bylo 431. Podíl kontrol se závadou byl podobný jako v předchozích dvou letech a dosáhl zhruba 14 procent.

Zkušenost z posledních let ukazuje, že v Praze bývá podíl kontrol, při kterých se najdou na straně prodejců pochybení, vyšší. Bývá to kolem pětadvaceti procent. Jen pro představu, kontrol bývá ročně v hlavním městě sedm až osm desítek.

Ale zpět k aktuálně zveřejněným celorepublikovým statistikám loňských kontrol. „Alespoň jedno porušení předpisů zjistili veterinární inspektoři loni v 54 případech, o rok dříve jich bylo 57. Výše pokut uložených v roce 2021 dosáhla 425 000 korun, v roce 2020 to bylo zhruba 370 000 korun. Trhů, které nabízejí potraviny živočišného původu, a proto podléhají dozoru SVS, bylo loni v Česku zhruba 230, meziročně jich ubylo o 60,“ sdělil Majer.

Celkový počet závad zjištěný při kontrolách na trzích v loňském roce dosáhl 131, meziročně tak klesl o 11. Při jedné kontrole totiž může být zjištěno i několik závad najednou. Nejčastěji (ve 42 případech) inspektoři zjistili porušení správné výrobní a hygienické praxe.

Mezi tato pochybení spadá například nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce. Druhým nejčastějším problémem byly nedostatky v označování výrobků (devětadvacetkrát). Často se vyskytly také problémy během manipulace s produkty (čtyřiadvacetkrát), ve 22 případech byl neznámý či nejasný původ nabízených produktů.

„Z dlouhodobého hlediska problematických prodejců díky osvětě i důslednému dozoru na trzích ubylo a již několik let zjišťují naši inspektoři nějaký problém zhruba u každého osmého prodejce,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Prodejce má zákonnou povinnost zákazníka dostatečně informovat o prodávaném zboží. Při jakékoliv pochybnosti je dobré se prodejce doptat, pokud se nakupujícímu něco nezdá, zboží nekupovat.

V případě vážných nesrovnalostí je možné se obrátit na místně příslušnou krajskou veterinární správu, která prošetří každý případ týkající se potravin živočišného původu. Počet podnětů upozorňujících na nekalé praktiky prodejců na trzích loni poměrně výrazně klesl z předloňských 13 na 3.


Autor: Karel Netolický

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru