Dnes Pátek - skorojasno 8°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Lifestyle / Zdraví

Startují Dny dětské onkologie

V České republice začínají Dny dětské onkologie. Dětská onkologická pracoviště v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě a dalších městech přichází s novinkami v léčbě i mimořádnými úspěchy. Neziskové organizace při těchto pracovištích připravily pro pacienty i veřejnost bohatý program. Informovala o tom Petra Dvořáková ze spolku Haima CZ Praha.  

Situace onkologicky nemocných dětí se stále zlepšuje a výsledky léčby potvrzují, že Česká republika patří mezi světovou špičku. Ročně zde onemocní přibližně 350 dětí, úspěšně se vyléčí procent z nich.

Největším pracovištěm v České republice je Klinika dětské hematologie a onkologie 2.LF UK a FN Motol. Ročně se zde léčí 200–250 dětí s onkologickým onemocněním, transplantaci kostní dřeně podstoupí přibližně 40 dětí.

„Za loňský rok podařilo dále vylepšit diagnostické možnosti pro děti s nádorovým onemocněním a začít používat některé nové cílené léky. Velmi zásadní pro to byla i spolupráce skvělých týmů z různých oborů celé Fakultní nemocnice Motol,“ uvedla přednostka motolské kliniky Lucie Šrámková.

Druhým komplexním onkologickým centrem je Klinika dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. „Také díky velmi dobrým výsledkům Kliniky dětské onkologie FN Brno v oblasti buněčných terapií dětí s nádory se Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v letošním roce podařilo získat prestižní evropský grantový projekt Horizon Europe Teaming for Excellence, který pomůže rozšířit možnosti specializovaných buněčných terapií pro děti z celé České republiky, ale i ze zahraničí,“ uvedl přednosta kliniky Jaroslav Štěrba. Ročně se zde léčí 150 nových dětí.

Hemato-onkologické oddělení Dětské kliniky FN Olomouc ročně diagnostikuje přibližně 15 dětských pacientů. „Zajišťujeme komplexní diagnostickou i terapeutickou péči (vyjma transplantací). Vědeckým zázemím je nám Ústav molekulární a translační medicíny LF UP v Olomouci, jehož posláním je provádět biomedicínský výzkum s cílem lépe porozumět příčinám vzniku nádorových onemocnění a vyvíjet budoucí humánní léky, zdravotnické prostředky a diagnostiku“, řekl vedoucí oddělení Zbyněk Novák. Materiální, finanční a psychosociální podporu pracovišti poskytuje organizace Šance Olomouc.

Významnou roli také hraje Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava, které je součástí Dětské kliniky FNO a plní funkci specializovaného pracoviště sdílené péče pro dětské pacienty z oblasti severní Moravy.

„Většina dětí s leukemiemi je primárně léčena v Ostravě. Pro rodiny to znamená kratší vzdálenost a časovou úsporu při cestování, zajištění léčebných procedur nebo akutní ošetření při komplikacích, ale také blízkost rodinných příslušníků, sdělil primář Oddělení dětské hematoonkologie FN Ostrava Hubert Mottl.

Na realizaci Dnů dětské onkologie se společně podílí neziskové organizace působící při jednotlivých pracovištích, kde pomáhají nejen v materiální rovině, ale také pořádají řadu aktivit, které usnadňují život pacientů a jejich rodin po dobu léčby a přispívají k jejich návratu do běžného života. V rámci Dnů dětské onkologie připravily také řadu akcí pro veřejnost.

15. února Šance Olomouc – happening pro malé pacienty na Dětské klinice FNOL, zlaté nasvícení historických památek v centru města Olomouce, setkání vyléčených pacientů a jejich rodin na ledě zimního stadionu, slavnostní divadelní představení Kabaret nahatý Shakespeare.

20. února Haima Ostrava – XII. Ročník Dne pro onkologické děti a jejich rodiče (relaxační odpoledne pro maminky, zábava a zážitky šité na míru pro děti).

1. dubna Haima CZ Praha – Slavnostní vyřazení z léčby dětí vyléčených v roce 2022, Slovanský dům, Praha 14.00–18.00.

1. dubna NFDO Krtek Brno – Tradiční setkání na Hvězdárně a planetáriu Brno 10.00–18.00.

Od 15. února startuje také celorepublikový projekt Zlatá stuha online, prostřednictvím kterého mohou lidé podpořit neziskové organizace při jednotlivých pracovištích.

Více na www.dnydetskeonkologie.cz


Autor: red

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

25. března 2023 ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Další články
Nahoru