Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Startují Dny dětské onkologie

V České republice začínají Dny dětské onkologie. Dětská onkologická pracoviště v Praze, Brně, Olomouci a Ostravě a dalších městech přichází s novinkami v léčbě i mimořádnými úspěchy. Neziskové organizace při těchto pracovištích připravily pro pacienty i veřejnost bohatý program. Informovala o tom Petra Dvořáková ze spolku Haima CZ Praha.  

Situace onkologicky nemocných dětí se stále zlepšuje a výsledky léčby potvrzují, že Česká republika patří mezi světovou špičku. Ročně zde onemocní přibližně 350 dětí, úspěšně se vyléčí procent z nich.

Největším pracovištěm v České republice je Klinika dětské hematologie a onkologie 2.LF UK a FN Motol. Ročně se zde léčí 200–250 dětí s onkologickým onemocněním, transplantaci kostní dřeně podstoupí přibližně 40 dětí.

„Za loňský rok podařilo dále vylepšit diagnostické možnosti pro děti s nádorovým onemocněním a začít používat některé nové cílené léky. Velmi zásadní pro to byla i spolupráce skvělých týmů z různých oborů celé Fakultní nemocnice Motol,“ uvedla přednostka motolské kliniky Lucie Šrámková.

Druhým komplexním onkologickým centrem je Klinika dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. „Také díky velmi dobrým výsledkům Kliniky dětské onkologie FN Brno v oblasti buněčných terapií dětí s nádory se Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v letošním roce podařilo získat prestižní evropský grantový projekt Horizon Europe Teaming for Excellence, který pomůže rozšířit možnosti specializovaných buněčných terapií pro děti z celé České republiky, ale i ze zahraničí,“ uvedl přednosta kliniky Jaroslav Štěrba. Ročně se zde léčí 150 nových dětí.

Hemato-onkologické oddělení Dětské kliniky FN Olomouc ročně diagnostikuje přibližně 15 dětských pacientů. „Zajišťujeme komplexní diagnostickou i terapeutickou péči (vyjma transplantací). Vědeckým zázemím je nám Ústav molekulární a translační medicíny LF UP v Olomouci, jehož posláním je provádět biomedicínský výzkum s cílem lépe porozumět příčinám vzniku nádorových onemocnění a vyvíjet budoucí humánní léky, zdravotnické prostředky a diagnostiku“, řekl vedoucí oddělení Zbyněk Novák. Materiální, finanční a psychosociální podporu pracovišti poskytuje organizace Šance Olomouc.

Významnou roli také hraje Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava, které je součástí Dětské kliniky FNO a plní funkci specializovaného pracoviště sdílené péče pro dětské pacienty z oblasti severní Moravy.

„Většina dětí s leukemiemi je primárně léčena v Ostravě. Pro rodiny to znamená kratší vzdálenost a časovou úsporu při cestování, zajištění léčebných procedur nebo akutní ošetření při komplikacích, ale také blízkost rodinných příslušníků, sdělil primář Oddělení dětské hematoonkologie FN Ostrava Hubert Mottl.

Na realizaci Dnů dětské onkologie se společně podílí neziskové organizace působící při jednotlivých pracovištích, kde pomáhají nejen v materiální rovině, ale také pořádají řadu aktivit, které usnadňují život pacientů a jejich rodin po dobu léčby a přispívají k jejich návratu do běžného života. V rámci Dnů dětské onkologie připravily také řadu akcí pro veřejnost.

15. února Šance Olomouc – happening pro malé pacienty na Dětské klinice FNOL, zlaté nasvícení historických památek v centru města Olomouce, setkání vyléčených pacientů a jejich rodin na ledě zimního stadionu, slavnostní divadelní představení Kabaret nahatý Shakespeare.

20. února Haima Ostrava – XII. Ročník Dne pro onkologické děti a jejich rodiče (relaxační odpoledne pro maminky, zábava a zážitky šité na míru pro děti).

1. dubna Haima CZ Praha – Slavnostní vyřazení z léčby dětí vyléčených v roce 2022, Slovanský dům, Praha 14.00–18.00.

1. dubna NFDO Krtek Brno – Tradiční setkání na Hvězdárně a planetáriu Brno 10.00–18.00.

Od 15. února startuje také celorepublikový projekt Zlatá stuha online, prostřednictvím kterého mohou lidé podpořit neziskové organizace při jednotlivých pracovištích.

Více na www.dnydetskeonkologie.cz


Autor: red

Potravinová banka na Novoměstské radnici pokračuje

26. února 2024 v 07:38

Pravidelný výdej pomoci z Potravinové banky probíhá každé pondělí od 9 do 12 hodin. V přízemí nádvoří Novoměstské radnice se otevírá výdejní okénko občanům Prahy 1 a Prahy 2 a vydává potravinovou pomoc a základní hygienu.

Nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku se osvědčila

24. února 2024 v 10:13

Od října minulého roku, kdy byla z iniciativy hlavního města otevřena nová zubní pohotovost v Nemocnici Na Františku, bylo v této ordinaci ošetřeno celkem 1 750 pacientů, z toho 1 600 dospělých a 150 dětí. Městská poliklinika Spálená pak zaznamenala za loňský rok úctyhodných 21 351 ošetřených...

Do projektu Mládež v kraji se zapojila Praha 10

23. února 2024 v 07:15

Praha 10 se zapojila do projektu Mládež v kraji. Jeho prostřednictvím bude možné finančně podpořit veřejně prospěšné projekty mladých lidí.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí, jak se žije na vesmírné stanici

22. února 2024 ve 13:31

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci...

Jak vybrat tu správnou základní školu pro prvňáčka

22. února 2024 v 10:08

Je lepší státní, nebo soukromá škola? Zvolit alternativní vzdělávání, nebo raději klasiku? Anebo vzdělávat dítě doma a do institucí vůbec neposílat? Jak se v tom mají rodiče orientovat?

Fakultní nemocnice v Motole opět obhájila akreditaci

19. února 2024 v 11:02

Ve dnech 22. – 25. ledna proběhlo ve Fakultní nemocnici v Motole akreditační šetření zahrnující hodnocení kvality a bezpečí poskytované péče. Certifikát hodnocení kvality a bezpečí lůžkové zdravotní péče obhájila nemocnice na další tři roky.

Kurz první pomoci dětem

18. února 2024 v 09:09

V kurzu se v sobotu 24. února naučíte nejen pomoci svému či jinému dítěti při úrazech, nehodách či náhlých nemocech, ale především zvládnout obrovský stres, který z dané situace vyplývá a který mnohdy rozhoduje o tom, jak moc správně budete schopný na místě...

Další články
Nahoru