dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - polojasno
5°C
pozítří
Pátek - prehanky-snih-dest
4°C
Startuje projekt digitálních náhrobků, první v republice bude mít na Olšanech K. H. Borovský
Digitální náhrobek na hrobu K. H. Borovského. Foto: Život po životě

Startuje projekt digitálních náhrobků, první v republice bude mít na Olšanech K. H. Borovský

Ve středu 11. března bude hodinu před polednem na Olšanských hřbitovech představen na hrobu Karla Havlíčka Borovského první digitální náhrobek v České republice. Náhrobek pro hrob svých blízkých si potom bude moci pořídit kdokoliv.

S digitálními náhrobky se lze už roky setkat například v Americe či ve Velké Británii. Letos přibude Rakousko a už tento týden i Česká republika.

Za projektem u nás stojí autoři internetového portálu Život po životě. Zájemci si na něm mohou zdarma vytvořit vzpomínkový profil. Do něj mohou vkládat členové rodiny, kolegové nebo třeba kamarádi texty, fotografie či videa, která připomínají zemřelého. Na profil lze umístit omezenou velikost dat. Za neomezené vkládání se bude platit zhruba sto korun ročně.

K profilu na www.zivotpozivote.cz si bude možné pořídit za jednorázových 1000 korun digitální náhrobek, což je světlá žulová destička o rozměrech 8 krát 8, nebo 10 krát 10 centimetrů. Na destičce je vypískován unikátní QR kód. Po jeho přečtení aplikací chytrého telefonu se v prohlížeči zobrazí vzpomínkový profil zemřelého.

Zájemci o vytvoření profilu si budou moci vybrat, zda bude veřejný, nebo přístupný jen pro uzavřenou skupinu lidí blízkých zemřelému. Digitální náhrobek bude přístupný každému.

„Procházky po hřbitovech se stanou mnohem pestřejší, návštěvníci díky mobilním telefonům poznají příběhy, které se za nápisem na náhrobcích dosud skrývaly,“ uvedl Tomáš Studeník, zakladatel portálu Život po životě.

Pokud se chcete ve středu zúčastnit na Olšanských hřbitovech odhalení prvního digitálního náhrobku v Česku, k hrobu Karla Havlíčka Borovského se nejlépe dostanete vchodem z Jičínské ulice od kaple sv. Rocha, hřbitov II., hrob č. 11. Při odhalení se budou moci zájemci občerstvit sladkými rakvičkami. Organizátoři jich zajistí dvacet kusů.


Další články
Nahoru