Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Startuje další sezóna historických tramvajových linek a autobusové retro linky
Na retro autobusové lince K jezdí i autobus Irisbus Citelis (ev. č. 3510). FOTO: Václav Holič / DPP

Startuje další sezóna historických tramvajových linek a autobusové retro linky

Od soboty 23. března pražský dopravní podnik (DPP) zahájí provoz historické tramvajové linky 41 a autobusové linky K. Obě budou v provozu o víkendech a státních svátcích do poloviny listopadu. Čtvrtou březnovou sobotu bude historická tramvajová linka 42, kterou společně provozují DPP a městská společnost Prague City Tourism (PCT), opět jezdit každý den. Zájem turistů o ni roste. Za prvních 11 víkendů letošního roku na ní DPP a PCT prodaly dohromady téměř o 25 procent více jízdenek než ve stejném období loňského roku.

Od soboty 23. března do konce roku bude historická tramvajová linka 42, která spojuje nejvýznamnější pražské památky a turistické atrakce, opět v provozu denně od 10 do 18 hodin v intervalu 40 minut. DPP na ní ve dvou pořadích každý den vypraví až 12 spojů v závislosti na opravách a rekonstrukcích v Praze. 

Jízdné na ni je pro dospělé osoby od nové sezóny 350 korun, zlevněné pro děti od 4 do 15 let, studenty do 26 let a občany starší 65 let pak 250 korun. Jízdenka platí 24 hodin od zakoupení a lze ji opakovaně využívat nejen na linku 42, ale o víkendech a státních svátcích také na linky 41 a K. 

„Jsme velmi rádi, že si jízdu historickou tramvajovou linkou číslo 42 návštěvníci Prahy oblíbili a i díky tomuto projektu poznávají metropoli z jiné perspektivy. U tohoto produktu rovněž pozorujeme rostoucí zájem, a i z toho důvodu nyní přistupujeme ke každodennímu provozu,“ popsal předseda představenstva PCT František Cipro.

„Potvrzuje se nám, že historická tramvajová linka je úspěšný koncept, zájem návštěvníků Prahy o ni roste. Jen za prvních 11 víkendů letošního roku včetně Nového Roku, kdy byla zatím linka v provozu, jsme společně s Prague City Tourism na ni prodali 3191 jízdenek, o téměř 25 procent více než ve stejném období loni. V roce 2023 jsme na lince 42 prodali celkem 24 371 jízdenek, což při průměrných třech jízdách na jízdenku znamená více než 73 tisíc přepravených cestujících. Rádi bychom letos překonali hranici 30 tisíc prodaných jízdenek a 100 tisíc přepravených cestujících,“ řekl Petr Malík, vedoucí jednotky Historická vozidla DPP, která zajišťuje provoz historických tramvajových linek 41 a 42. 

Historická tramvajová linka 41, která navzájem propojuje dvě spolupracující muzea – Muzeum MHD DPP a Národní technické muzeum, bude stejně jako loni v provozu o víkendech a státních svátcích vždy od 10 do 17 hodin. DPP ji vypravuje z Vozovny Střešovice v osmdesátiminutových intervalech. Jednorázové jízdné na linku 41 zůstává stejné jako loni, tj. pro dospělé osoby 100 korun, zlevněné pak 60 korun. 

Nová vozidla na autobusové retro lince K 

Polokružní autobusová linka K začínající i končící na Stadioně Strahov, vede Prahou a z větší části také po trase historicky první trolejbusové linky v Praze, která jezdila od 28. srpna 1936 z vozovny Střešovice přes Bořislavku a Hanspaulku ke Svatému Matěji. Linka K je v provozu stejně jako historická tramvajová linka 41, pouze o víkendech a státních svátcích od 10:00 do 17:30. jednorázové jízdné na ní je 100 korun, platí na ní nicméně 24hodinové jízdenky z historické linky 42. 

„Vozový park retro autobusů na lince se snažíme postupně obměňovat. Novinkou, kterou budeme už nyní na jaře na linku nasazovat, bude Karosa C734 ev. č. 3031ze druhé poloviny 80. let. Je to autobus, jehož domovskou garáží byly Řepy, a který DPP provozoval na méně vytížených městských i příměstských linkách, proto je v původní modro-bílé barvě. Sloužil také jako služební vozidlo. Na léto připravujeme další obměnu vozového parku, a to autobus v původní úpravě pro MHD z přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Jakmile bude připraven, rádi ho fanouškům historie MHD představíme,“ uzavřel Malík.


Autor: Karel Netolický

Lov hmyzu v parku Zahrádky

Dnes v 08:55

Akce se koná v pátek 26. dubna od 14 hodin.

Den Země na Roztylském náměstí

Dnes v 08:51

Praha 4 zve na oslavy Dne Země ve středu 24. dubna.

Sobota: Street food na Smíchovské náplavce

Dnes v 08:21

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 20. dubna na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky street foodových specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Indonésie a zjistíte, co se vaří v Africe.

Komentovaná vycházka po Praze 10

Včera v 18:45

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby.

Ples Prahy 1 na Žofíně pomůže onkologickým pacientům

Včera v 11:55

V pátek 12. dubna se uskutečnil Ples Prahy 1 na Žofíně. Ples první městská část letos pořádala ve spolupráci s nadací Pink Bubble. Získané finanční prostředky pomohou mladým lidem překonávat onkologická onemocnění.

V úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí nahradí tramvaje autobusy

Včera v 10:22

Od středy 17. dubna do neděle 28. dubna bude z důvodu oprav přerušen tramvajový provoz v úseku Hradčanská – Strossmayerovo náměstí.

Corgi Race Cup v Praze 4

Včera v 08:44

Corgi Race Cup pro milovníky tohoto psího plemene se koná v sobotu 27. dubna.

Čarodějnice v parku U Čeňku

Včera v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

14. dubna 2024 v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

14. dubna 2024 v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Další články
Nahoru