dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - skorojasno
4°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
6°C

Starožitníci představí secesní tvorbu českých sklářů

Přesně za týden – ve středu 25. září – se v Klubu starožitníků na Starém Městě otevřou dveře všem milovníkům historického skla. Na jedinečné výstavě „Secese spoutaná sklem“, kterou ve svých prostorách ve Valentinské ulici připravila Asociace starožitníků sdružující starožitníky z celé České republiky, si budou moci lidé prohlédnout jedinečný výběr z produkce slavných českých secesních skláren. Výstava bude veřejnosti přístupná ve všední dny od 14 do 18 hodin a potrvá do 25. října.

Asociace starožitníků se dlouhodobě snaží zviditelnit starožitné předměty jako součást naší historie, které mají ale své místo i v dnešní moderní době. Konkrétně období secese se do povědomí lidí dostalo především prostřednictvím obrazů a plakátů Alfonse Muchy. My chceme ukázat, že secese není jen Alfons Mucha, ale především obrovské množství dekorativních předmětů denní potřeby,“ říká Ing. Jan Neumann, prezident asociace, a pokračuje: „Vůbec nejvýrazněji se secese promítla právě do skla, které dalo lépe než jiné materiály vyniknout liniím, tlumeným barvám a symbolům, kterými je tento umělecký sloh charakteristický. Návštěvníci výstavy si budou moci v komorním prostředí prohlédnout unikátní ukázku tvorby v podstatě všech velkých českých skláren, jejichž výrobky představovaly ve své době vrchol světové produkce.

Jan Neumann také připomíná, že čeští skláři měli dobrou výchozí pozici, protože české sklárny byly již ve druhé polovině 19. století dobře technologicky vybaveny a mohly si proto dovolit experimentovat a přizpůsobit se nové „secesní“ vlně, která přišla na přelomu století. Klíčová byla i spolupráce se špičkovými výtvarníky, jako byl J. Kotěra nebo představitel vídeňské uměleckoprůmyslové školy K. Moser. „České secesní sklo je proto dodnes velmi žádaným sběratelským artiklem a sběratelé se k němu opět vracejí,“ dodává Jan Neumann.

Výstava secesního skla je jednou z akcí, kterou chce Asociace starožitníků upozornit na blížící se veletrh Antique, na němž se každý půlrok scházejí všichni její členové a představují to nejzajímavější ze své nabídky. Letos se veletrh uskuteční v termínu 21. – 24. listopadu a hostit ho bude jako tradičně Novoměstská radnice v Praze. Také on se letos ponese v duchu secese, svým návštěvníkům ale nabídne celou škálu uměleckých předmětů z dalších období.

 


Cyklisté v centru Prahy blokovali ulici, odmítají zákaz kol na pěších zónách

Dnes v 00:16

Cyklisté včera v podvečer na protest proti plánovanému zákazu jízdy na kole v centru Prahy na několik minut zablokovali Křižovnickou ulici v první městské části. Blokádě předcházela společná jízda ulicemi, uvedla ČTK.

Požár chaty v Jinonicích

Včera ve 20:42

V Jinonicích zasahovali od 17 hodin profesionální hasiči ze smíchovské stanice spolu s dobrovolnou jednotkou ze Stodůlek. Hořela chata o rozměrech 5×5 metrů, požár hasiči lokalizovali v dýchací technice.

Radní pro bezpečnost ocenil nejlepší projekty prevence kriminality

Včera v 19:46

Pražské městské části mají kvalitní projekty na prevenci kriminality. Ukázala to Soutěž k ocenění aktivit v oblasti prevence kriminality na území hl. m. Prahy, která byla vyhlášena u příležitosti 20. výročí nastavení systému prevence kriminality v hl. m. Praze. 

Praha 3: Křest alba Beaty Hlavenkové

Včera v 19:16

Ve středu 13. prosince si diváci užijí Vánoce, koledy, sólovou a čtyřruční klavírní hru, podmanivou hudbu plnou hudebních hádanek při křtu alba Beaty Hlavenkové.

Vánoce s Klokanem na stadionu

Včera v 11:10

Vánoce s Klokanem na hlavním stadionu v Ďolíčku v sobotu 16. prosince od 14 do 18 hodin. Na náměstíčku a ochozu stadionu budou připraveny fotbálky, PS4, zdobení perníčků, Kafe s Klokanem, florbalové hřiště. Prvních sto příchozích dětí dostane dáreček.

Praha 2: Kryt na Folimance v sobotu naposledy

Včera v 10:58

Městská část Praha 2 po celý rok 2017 umožnila navštívit kryt civilní ochrany Folimanka. Poslední – dvanáctá – letošní prohlídka je plánována na sobotu 16. prosince od 9 do 15 hodin i s malým předvánočním občerstvením.

Předvánoční Pravý bleší trh v Továrně

Včera v 09:20

Letos poslední hledání staronových pokladů na Pravém Bleším Trhu v Továrně v sobotu 16. prosince od 10 do 16 hodin.

Praha 2: Do Gröbeho vily letos naposledy

Včera v 08:41

Naposledy v tomto roce se můžete podívat do Gröbeho vily v sobotu 16. prosince od 17 hodin. Komentovanou prohlídku povede Jiřina Nováková.

Starobohnické vánoční těšení: Jarmark, koledy, program pro děti, svařené víno

Včera v 07:44

V neděli 17. prosince se od 12 do 18 hodin koná na náměstí před kostelem sv. Petra a Pavla ve Starých Bohnicích již 9. ročník Starobohnického vánočního těšení. Na návštěvníky čekají hudební a divadelní vystoupení, jarmark a ukázky tradičních vánočních zvyků

Praha 10 zve na Vánoce na Kubáni

Včera v 07:23

V sobotu 16. prosince na návštěvníky čekají Staročeské vánoce.

Adventní koncert v kapli sv. Václava v Suchdole

Včera v 07:12

Společný Adventní koncert dětského pěveckého sboru ZŠ M. Alše Mikeš pod vedením Evy Benešové a suchdolského velmi smíšeného sousedského příležitostného sboru Suchdol zpívá pod vedením Martina Boumy se koná v pátek 15. prosince od 17:30 hodin v kapli sv. Václava na Kozích...

Vánoční Břevnovský jarmark

Včera v 07:07

Na vánočním Břevnovském jarmarku máte možnost nakoupit dárky v sobotu 16. prosince od 11 do 19 hodin.

Další krátké zprávy
Nahoru