dnes
Sobota - oblacno
5°C
zítra
Neděle - prehanky-dest
13°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
10°C
Starou základnu hasičů v Holešovicích zbourají, její nástupkyně bude sloužit i záchranářům a policistům
Dřevěná hala, ve které parkují auta hasičů. Foto: JP

Starou základnu hasičů v Holešovicích zbourají, její nástupkyně bude sloužit i záchranářům a policistům

V Argentinské ulici v pražských Holešovicích vznikne na místě hasičské základny, která byla v roce 1942 postavena jako dočasná, nová základna pro hasiče i policii za 357 milionů korun. Novinářům to dnes řekl ředitel pražského hasičského záchranného sboru Roman Hlinovský. Do nového komplexu, který by měl být dokončen do tří let, se ze Sokolské ulice přesune hasičská centrála. V areálu bude také výjezdová základna zdravotnického záchranného sboru, kterou připravuje magistrát a bude ji financovat.

Jde o několikátý pokus o vybudování nové základny v Argentinské ulici. Celodřevěné montované stavby staré 76 let neposkytují hasičům důstojné zázemí a při vytápění se plýtvá energiemi.

„Studií byla celá řada, teď jsme nejdále. Máme projekt, který je schválen všemi orgány, kterými má být, a jsme ve fázi poptávky po dodavateli stavby. Teď už jsme se dostali do situace, kdy už skutečně míříme k tomu, že objekty, které tady jsou provizorní 70 let, zbouráme a postavíme moderní stanici," řekl Hlinovský.

Stanice v Holešovicích je blízkostí Vltavy předurčenou pro zásahy na vodě, v novém objektu tak přibude potápěčská základna. Dodavatel stavby by mohl být znám v příštím roce. „Hodně optimistický odhad je čtyři měsíce. Když to dobře půjde, tak bychom mohli příští rok bourat a stavět základy," řekl ČTK Hlinovský.

Vzhledem k tomu, že hasičská stanice v Holešovicích je stanicí s druhým nejvyšším počtem výjezdů, od začátku roku do dnešního dne jich zaznamenala 1650, je nutné vyřešit působení hasičů v době stavby. Ve stanici slouží dvě jednotky, z nichž jedna bude v době stavby vyjíždět ze stejného areálu, kde bude ve stavebních buňkách, druhá nalezne zázemí ve zbrojnici dobrovolných hasičů v Letňanech.

Z deseti pražských hasičských stanic jsou dvě v majetku státu, zbývajících osm vlastní hlavní město, u některých z nich se zvažuje převedení do majetku státu. „S městem máme v posledních letech dobrou spolupráci a dohodli jsme se na financování rekonstrukcí stanic, kde je to potřeba. Pak jednáme u některých stanic o převodu mezi resortem ministerstva vnitra a hlavním městem," řekl ČTK Hlinovský.

S městem se hasiči domluvili na rekonstrukci areálu ze 70. let minulého století ve Strašnicích, kde je také umístěna rezervní technika. Nyní opravují budovu stanice a nová budova pro záložní techniku a servisní práce je ve fázi studie a přípravy projektových prací.

Ministerstvo vnitra, které novou základnu pro hasiče a policii v Argentinské ulici zaplatí, připravuje také stavbu nových hangárů pro leteckou službu policie, která sídlí na Ruzyni. Stávající hangáry jsou z doby první světové války. Dalším nákladným projektem je stavba nového areálu pro kriminalistický ústav v pražské Zbraslavi, který bude podle ministra Jana Hamáčka (ČSSD) stát několik miliard korun.

U hasičů v hlavním městě slouží kolem 900 zaměstnanců, přes 600 z nich je u zásahových jednotek. Roční provozní náklady pražských hasičů jsou asi 600 milionů korun. Nyní mají hasiči výjezdová stanoviště na deseti místech v Praze. Nejvíce výjezdů za rok má stanice v Sokolské ulici v centru metropole, odkud hasiči vyjížděli od začátku roku zhruba ke 2000 případům.


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

14. listopadu 2019 v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

Další články
Nahoru