
Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost
14. září 2022 09:21
U pacientů s leukémií se hledají potenciální dárci nejen v registru, ale především mezi příbuznými, kde je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se najde potřebná shoda transplantačních znaků.
„Každý člen rodiny šel na krevní testy a ukázalo se, že se já jevím jako vhodný dárce. Nepochyboval jsem ani minutu, sednul jsem na letadlo a vrátil se do Prahy,“ vypráví Štěpán.
Před odběrem, ke kterému došlo letos na jaře, si musel pár dní injekcí aplikovat látku, která stimulovala tělo ke zvýšené tvorbě krvetvorných buněk. Tedy buněk, které měly po transplantaci zachránit život jeho otci.
Odběr probíhal na separátoru v nemocnici a trval čtyři hodiny. Z loketní žíly na jedné ruce mu přístroj odebíral krev, do žíly na druhé ruce mu ji po separaci krvetvorných buněk vracel zpět. „Bylo to bezbolestné, personál byl pozorný a staral se o mě,“ vzpomíná mladý muž. Druhý způsob odběru dřeně je klasicky v narkóze z pánevní kosti.Po odběru, který proběhl bez komplikací, byl vyzván, aby se zhruba dva týdny víc šetřil a vyhýbal se riziku krvavého zranění. „Rád sportuji, po odběru jsem se už za pár týdnů mohl opět naplno hýbat, takže mě to neomezilo,“ říká Štěpán, který každé léto dobrovolně slouží u Vodní záchranné služby ČČK Praha 15.
„Jestli je člověk zdravý a fit, měl by se do registru zapsat. Zvýší se tím pravděpodobnost, že se podaří zachránit co nejvíc životů,“ podotýká. Co mu události posledního roku, které se nakonec vyvinuly dobrým směrem, přinesly?
„Ověřil jsem si na vlastní kůži, jak důležité je být k dispozici někomu, když vás skutečně potřebuje. Dát mu najevo, že tu jste pro něj, že se v rámci svých možností postaráte. Udělal jsem to pro svého tátu, vím, že by udělal to samé,“ dodává Štěpán Wenzl.
I hlavní koordinátorka náboru Českého národního registru dárců kostní dřeně Věra Šilerová apeluje na veřejnost, aby se hlásila do registru. Jen zhruba jedno procento dobrodinců zapsaných v registru se totiž shoduje s nemocným a stane se skutečným dárcem. Do registru mohou vstupovat zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let, v registru pak zůstávají do své šedesátky. Odběr vzorků je jednoduchý.„Sestřičky potenciálnímu zájemci vezmou jen kapku krve nebo vatovou tyčinkou vytřou ústa. Zápis tedy vůbec nebolí. Vzorek se potom odešle k vyšetření transplantačních znaků a tím zápis končí,“ popisuje Šilerová. V současnosti podle ní platí, že zhruba pro každého čtvrtého nemocného se bohužel vhodný dárce nenajde.