Dnes Středa - prehanky-dest 24°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost
Milan a Štěpán Wenzlovi minulý týden v Horních Měcholupech na charitativním koncertu, který se konal na podporu vstupu do registru dárců kostní dřeně. Foto: Jan Puci

Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost

Pro poslance a starostu Prahy 15 Milana Wenzla (nestraník za ANO), kterému loni na podzim lékaři diagnostikovali akutní leukémii, se našla pomoc v rodině. Jako vhodný dárce dřeně se ukázal být jeho dvacetiletý syn Štěpán, který přiletěl zachránit život svému otci z Walesu, kde studuje.  

U pacientů s leukémií se hledají potenciální dárci nejen v registru, ale především mezi příbuznými, kde je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se najde potřebná shoda transplantačních znaků. 

„Každý člen rodiny šel na krevní testy a ukázalo se, že se já jevím jako vhodný dárce. Nepochyboval jsem ani minutu, sednul jsem na letadlo a vrátil se do Prahy,“ vypráví Štěpán.

Před odběrem, ke kterému došlo letos na jaře, si musel pár dní injekcí aplikovat látku, která stimulovala tělo ke zvýšené tvorbě krvetvorných buněk. Tedy buněk, které měly po transplantaci zachránit život jeho otci.

Odběr probíhal na separátoru v nemocnici a trval čtyři hodiny. Z loketní žíly na jedné ruce mu přístroj odebíral krev, do žíly na druhé ruce mu ji po separaci krvetvorných buněk vracel zpět. „Bylo to bezbolestné, personál byl pozorný a staral se o mě,“ vzpomíná mladý muž. Druhý způsob odběru dřeně je klasicky v narkóze z pánevní kosti. 

Po odběru, který proběhl bez komplikací, byl vyzván, aby se zhruba dva týdny víc šetřil a vyhýbal se riziku krvavého zranění. „Rád sportuji, po odběru jsem se už za pár týdnů mohl opět naplno hýbat, takže mě to neomezilo,“ říká Štěpán, který každé léto dobrovolně slouží u Vodní záchranné služby ČČK Praha 15. 

„Jestli je člověk zdravý a fit, měl by se do registru zapsat. Zvýší se tím pravděpodobnost, že se podaří zachránit co nejvíc životů,“ podotýká. Co mu události posledního roku, které se nakonec vyvinuly dobrým směrem, přinesly? 

„Ověřil jsem si na vlastní kůži, jak důležité je být k dispozici někomu, když vás skutečně potřebuje. Dát mu najevo, že tu jste pro něj, že se v rámci svých možností postaráte. Udělal jsem to pro svého tátu, vím, že by udělal to samé,“ dodává Štěpán Wenzl.

I hlavní koordinátorka náboru Českého národního registru dárců kostní dřeně Věra Šilerová apeluje na veřejnost, aby se hlásila do registru. Jen zhruba jedno procento dobrodinců zapsaných v registru se totiž shoduje s nemocným a stane se skutečným dárcem. Do registru mohou vstupovat zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let, v registru pak zůstávají do své šedesátky. Odběr vzorků je jednoduchý. 

„Sestřičky potenciálnímu zájemci vezmou jen kapku krve nebo vatovou tyčinkou vytřou ústa. Zápis tedy vůbec nebolí. Vzorek se potom odešle k vyšetření transplantačních znaků a tím zápis končí,“ popisuje Šilerová. V současnosti podle ní platí, že zhruba pro každého čtvrtého nemocného se bohužel vhodný dárce nenajde. 


Autor: Jan Puci

Vycházka: Olšanskými hřbitovy za osobnostmi 20. století

Dnes v 08:50

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. Ve středu 31. července se v 14:30...

Blešák na Radlické

Včera v 10:46

Blešák na Radlické v neděli 28. července od 12:00 do 18:00 hodin nabídne spoustu pokladů, které si můžete ulovit a odnést domů.

Realitní portál Prahy 1 informuje o aktuálních nabídkách městské části

22. července 2024 ve 13:01

Realitní portál Prahy 1 uveřejňuje všechny záležitosti týkající se nakládání s majetkem svěřeným městské části.

Komentovaná vycházka s Prahou 6: Petřiny

21. července 2024 v 10:14

Sídliště Petřiny má v podstatě tři sídelní celky a patří mezi nejstarší sídliště v Praze. Vycházka v úterý 23. července začíná u pomníku profesora Otto Wichterle a připomínkou jeho neskutečného života.

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

20. července 2024 v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

20. července 2024 v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Další články
Nahoru