Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 4°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost
Milan a Štěpán Wenzlovi minulý týden v Horních Měcholupech na charitativním koncertu, který se konal na podporu vstupu do registru dárců kostní dřeně. Foto: Jan Puci

Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost

Pro poslance a starostu Prahy 15 Milana Wenzla (nestraník za ANO), kterému loni na podzim lékaři diagnostikovali akutní leukémii, se našla pomoc v rodině. Jako vhodný dárce dřeně se ukázal být jeho dvacetiletý syn Štěpán, který přiletěl zachránit život svému otci z Walesu, kde studuje.  

U pacientů s leukémií se hledají potenciální dárci nejen v registru, ale především mezi příbuznými, kde je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se najde potřebná shoda transplantačních znaků. 

„Každý člen rodiny šel na krevní testy a ukázalo se, že se já jevím jako vhodný dárce. Nepochyboval jsem ani minutu, sednul jsem na letadlo a vrátil se do Prahy,“ vypráví Štěpán.

Před odběrem, ke kterému došlo letos na jaře, si musel pár dní injekcí aplikovat látku, která stimulovala tělo ke zvýšené tvorbě krvetvorných buněk. Tedy buněk, které měly po transplantaci zachránit život jeho otci.

Odběr probíhal na separátoru v nemocnici a trval čtyři hodiny. Z loketní žíly na jedné ruce mu přístroj odebíral krev, do žíly na druhé ruce mu ji po separaci krvetvorných buněk vracel zpět. „Bylo to bezbolestné, personál byl pozorný a staral se o mě,“ vzpomíná mladý muž. Druhý způsob odběru dřeně je klasicky v narkóze z pánevní kosti. 

Po odběru, který proběhl bez komplikací, byl vyzván, aby se zhruba dva týdny víc šetřil a vyhýbal se riziku krvavého zranění. „Rád sportuji, po odběru jsem se už za pár týdnů mohl opět naplno hýbat, takže mě to neomezilo,“ říká Štěpán, který každé léto dobrovolně slouží u Vodní záchranné služby ČČK Praha 15. 

„Jestli je člověk zdravý a fit, měl by se do registru zapsat. Zvýší se tím pravděpodobnost, že se podaří zachránit co nejvíc životů,“ podotýká. Co mu události posledního roku, které se nakonec vyvinuly dobrým směrem, přinesly? 

„Ověřil jsem si na vlastní kůži, jak důležité je být k dispozici někomu, když vás skutečně potřebuje. Dát mu najevo, že tu jste pro něj, že se v rámci svých možností postaráte. Udělal jsem to pro svého tátu, vím, že by udělal to samé,“ dodává Štěpán Wenzl.

I hlavní koordinátorka náboru Českého národního registru dárců kostní dřeně Věra Šilerová apeluje na veřejnost, aby se hlásila do registru. Jen zhruba jedno procento dobrodinců zapsaných v registru se totiž shoduje s nemocným a stane se skutečným dárcem. Do registru mohou vstupovat zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let, v registru pak zůstávají do své šedesátky. Odběr vzorků je jednoduchý. 

„Sestřičky potenciálnímu zájemci vezmou jen kapku krve nebo vatovou tyčinkou vytřou ústa. Zápis tedy vůbec nebolí. Vzorek se potom odešle k vyšetření transplantačních znaků a tím zápis končí,“ popisuje Šilerová. V současnosti podle ní platí, že zhruba pro každého čtvrtého nemocného se bohužel vhodný dárce nenajde. 


Autor: Jan Puci

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

Dnes ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

Dnes v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Dnes v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Dnes v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Další články
Nahoru