Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 19°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost
Milan a Štěpán Wenzlovi minulý týden v Horních Měcholupech na charitativním koncertu, který se konal na podporu vstupu do registru dárců kostní dřeně. Foto: Jan Puci

Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost

Pro poslance a starostu Prahy 15 Milana Wenzla (nestraník za ANO), kterému loni na podzim lékaři diagnostikovali akutní leukémii, se našla pomoc v rodině. Jako vhodný dárce dřeně se ukázal být jeho dvacetiletý syn Štěpán, který přiletěl zachránit život svému otci z Walesu, kde studuje.  

U pacientů s leukémií se hledají potenciální dárci nejen v registru, ale především mezi příbuznými, kde je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se najde potřebná shoda transplantačních znaků. 

„Každý člen rodiny šel na krevní testy a ukázalo se, že se já jevím jako vhodný dárce. Nepochyboval jsem ani minutu, sednul jsem na letadlo a vrátil se do Prahy,“ vypráví Štěpán.

Před odběrem, ke kterému došlo letos na jaře, si musel pár dní injekcí aplikovat látku, která stimulovala tělo ke zvýšené tvorbě krvetvorných buněk. Tedy buněk, které měly po transplantaci zachránit život jeho otci.

Odběr probíhal na separátoru v nemocnici a trval čtyři hodiny. Z loketní žíly na jedné ruce mu přístroj odebíral krev, do žíly na druhé ruce mu ji po separaci krvetvorných buněk vracel zpět. „Bylo to bezbolestné, personál byl pozorný a staral se o mě,“ vzpomíná mladý muž. Druhý způsob odběru dřeně je klasicky v narkóze z pánevní kosti. 

Po odběru, který proběhl bez komplikací, byl vyzván, aby se zhruba dva týdny víc šetřil a vyhýbal se riziku krvavého zranění. „Rád sportuji, po odběru jsem se už za pár týdnů mohl opět naplno hýbat, takže mě to neomezilo,“ říká Štěpán, který každé léto dobrovolně slouží u Vodní záchranné služby ČČK Praha 15. 

„Jestli je člověk zdravý a fit, měl by se do registru zapsat. Zvýší se tím pravděpodobnost, že se podaří zachránit co nejvíc životů,“ podotýká. Co mu události posledního roku, které se nakonec vyvinuly dobrým směrem, přinesly? 

„Ověřil jsem si na vlastní kůži, jak důležité je být k dispozici někomu, když vás skutečně potřebuje. Dát mu najevo, že tu jste pro něj, že se v rámci svých možností postaráte. Udělal jsem to pro svého tátu, vím, že by udělal to samé,“ dodává Štěpán Wenzl.

I hlavní koordinátorka náboru Českého národního registru dárců kostní dřeně Věra Šilerová apeluje na veřejnost, aby se hlásila do registru. Jen zhruba jedno procento dobrodinců zapsaných v registru se totiž shoduje s nemocným a stane se skutečným dárcem. Do registru mohou vstupovat zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let, v registru pak zůstávají do své šedesátky. Odběr vzorků je jednoduchý. 

„Sestřičky potenciálnímu zájemci vezmou jen kapku krve nebo vatovou tyčinkou vytřou ústa. Zápis tedy vůbec nebolí. Vzorek se potom odešle k vyšetření transplantačních znaků a tím zápis končí,“ popisuje Šilerová. V současnosti podle ní platí, že zhruba pro každého čtvrtého nemocného se bohužel vhodný dárce nenajde. 


Autor: Jan Puci

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Praha 11 hledá letošní kandidáty na ocenění

20. března 2023 v 08:14

Praha 11 již tradičně oceňuje významné osobnosti Jižního Města udělením čestného občanství nebo Ceny městské části Prahy 11. Projevuje tak uznání občanům, skupinám, významným osobnostem a hostům za příkladný počin v oblasti vzdělávání, sportu, kultury nebo veřejného života. Do 30. dubna 2023 mohou...

Další články
Nahoru