Dnes Pátek - polojasno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 16°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost
Milan a Štěpán Wenzlovi minulý týden v Horních Měcholupech na charitativním koncertu, který se konal na podporu vstupu do registru dárců kostní dřeně. Foto: Jan Puci

Starostovi Wenzlovi daroval kostní dřeň syn Štěpán. Vstupte do registru, vyzývá veřejnost

Pro poslance a starostu Prahy 15 Milana Wenzla (nestraník za ANO), kterému loni na podzim lékaři diagnostikovali akutní leukémii, se našla pomoc v rodině. Jako vhodný dárce dřeně se ukázal být jeho dvacetiletý syn Štěpán, který přiletěl zachránit život svému otci z Walesu, kde studuje.  

U pacientů s leukémií se hledají potenciální dárci nejen v registru, ale především mezi příbuznými, kde je mnohem vyšší pravděpodobnost, že se najde potřebná shoda transplantačních znaků. 

„Každý člen rodiny šel na krevní testy a ukázalo se, že se já jevím jako vhodný dárce. Nepochyboval jsem ani minutu, sednul jsem na letadlo a vrátil se do Prahy,“ vypráví Štěpán.

Před odběrem, ke kterému došlo letos na jaře, si musel pár dní injekcí aplikovat látku, která stimulovala tělo ke zvýšené tvorbě krvetvorných buněk. Tedy buněk, které měly po transplantaci zachránit život jeho otci.

Odběr probíhal na separátoru v nemocnici a trval čtyři hodiny. Z loketní žíly na jedné ruce mu přístroj odebíral krev, do žíly na druhé ruce mu ji po separaci krvetvorných buněk vracel zpět. „Bylo to bezbolestné, personál byl pozorný a staral se o mě,“ vzpomíná mladý muž. Druhý způsob odběru dřeně je klasicky v narkóze z pánevní kosti. 

Po odběru, který proběhl bez komplikací, byl vyzván, aby se zhruba dva týdny víc šetřil a vyhýbal se riziku krvavého zranění. „Rád sportuji, po odběru jsem se už za pár týdnů mohl opět naplno hýbat, takže mě to neomezilo,“ říká Štěpán, který každé léto dobrovolně slouží u Vodní záchranné služby ČČK Praha 15. 

„Jestli je člověk zdravý a fit, měl by se do registru zapsat. Zvýší se tím pravděpodobnost, že se podaří zachránit co nejvíc životů,“ podotýká. Co mu události posledního roku, které se nakonec vyvinuly dobrým směrem, přinesly? 

„Ověřil jsem si na vlastní kůži, jak důležité je být k dispozici někomu, když vás skutečně potřebuje. Dát mu najevo, že tu jste pro něj, že se v rámci svých možností postaráte. Udělal jsem to pro svého tátu, vím, že by udělal to samé,“ dodává Štěpán Wenzl.

I hlavní koordinátorka náboru Českého národního registru dárců kostní dřeně Věra Šilerová apeluje na veřejnost, aby se hlásila do registru. Jen zhruba jedno procento dobrodinců zapsaných v registru se totiž shoduje s nemocným a stane se skutečným dárcem. Do registru mohou vstupovat zdraví lidé ve věku od 18 do 35 let, v registru pak zůstávají do své šedesátky. Odběr vzorků je jednoduchý. 

„Sestřičky potenciálnímu zájemci vezmou jen kapku krve nebo vatovou tyčinkou vytřou ústa. Zápis tedy vůbec nebolí. Vzorek se potom odešle k vyšetření transplantačních znaků a tím zápis končí,“ popisuje Šilerová. V současnosti podle ní platí, že zhruba pro každého čtvrtého nemocného se bohužel vhodný dárce nenajde. 


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk na 40. týden

Včera v 10:08

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Turistický pochod 14 km kolem Prahy 14

28. září 2022 ve 21:01

Tradiční turistický pochod l4 km kolem Prahy 14 se koná v sobotu 8. října a nabídne několik zajímavých míst Prahy 14.

Budova Ministerstva financí otevřena veřejnosti

28. září 2022 v 09:49

Dnes se opět otevřou veřejnosti brány Ministerstva financí v Letenské ulici 15.

Na Den české státnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj

28. září 2022 v 09:42

Dnes v 10 hodin se veřejnosti otevře Ministerstvo pro místní rozvoj. Připraveny jsou komentované prohlídky historických prostor hlavní budovy na Staroměstském náměstí. Den otevřených dveří potrvá do 15 hodin.

Břevnovské posvícení 2022

27. září 2022 ve 21:18

Pátek 7. října ve 14 hodin začne Břevnovské posvícení, otevře se většina stánků a pouťové atrakce. V sobotu 8. října odstartuje pravé posvícení. Ze stánků budou vonět a návštěvníky lákat k zakoupení různé pochutiny, např. pečené husy s knedlíkem a zelím, pečená vepřová šunka, bramboráky,...

Pražské věže s Prahou 13

27. září 2022 ve 20:05

Start dobrodružné naučné hry je tradičně před budovou radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí 28. září od 10 do 17 hodin.

Suchdolské posvícení

27. září 2022 v 19:53

Tradiční Suchdolské posvícení se koná ve středu 28. září od 14 hodin na Suchdolském náměstí.

Výstava výtvarných prací žáků a studentů pražských škol na Mariánském náměstí

27. září 2022 v 09:34

Od středy 21. září do čtvrtka 20. října je pro veřejnost volně přístupná v budově Nové radnice Magistrátu hl. m. Praha na Mariánském náměstí výstava soutěžní přehlídky výtvarných prací žáků a studentů pražských škol s názvem „Evropa, ve které chci žít. Praha v roce 2050“.  Žáci a studenti zde na...

Další články
Nahoru