Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Starostové s rušením pošt nesouhlasí, poště vyčítají způsob komunikace
Zrušena má být pobočka i na Slunečním náměstí v Praze 13. Foto: Jiří Matejíček / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Starostové s rušením pošt nesouhlasí, poště vyčítají způsob komunikace

Pražští starostové si stěžují na rušení poboček pošty ve svých městských částech. Zároveň vyčítají České poště způsob komunikace, pošta s nimi podle nich nejednala a dozvídali se o změnách buď dopisem na poslední chvíli, nebo z médií. Někteří z nich si stěžují také na to, že pobočky v jejich částech jsou už nyní přeplněné. Vyplývá to z odpovědí starostů na dotaz ČTK a jejich vyjádření na sociálních sítích.

Rušení se dotkne 13 z 22 tzv. velkých městských částí, zaniknout má 35 ze 106 pošt. Nejvíce poboček ubude v Praze 4 a 6, a to shodně po pěti. Pošta zruší pobočky v polovině letošního roku. K tomuto kroku přistoupila kvůli ztrátovému hospodaření.

Starostové se shodují v tom, že pošta s nimi o změnách nediskutovala. „O uzavření dvou poboček v Bruselské a Italské ulici jsem byla informována dopisem teprve včera (ve čtvrtek). Je opravdu nešťastné, že zástupci České pošty s námi své rozhodnutí vůbec neprojednali a nedali nám možnost se vyjádřit ani připravit nějaké smysluplně řešení. Takový postup, zvláště od státní instituce, považuji za nesprávný," uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

V Praze 2 budou zavřeny čtyři pošty. Největší problém to podle ní bude pro seniory. „Nyní budou muset své záležitosti vyřizovat na pobočce v Moravské ulici, která je věčně přetížená a hlavně pro mnohé seniory je obtížné docházet na poštu delší vzdálenosti," sdělila.

Obdobně vnímá situaci starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). „Rušením poboček nejsme potěšeni, sníží se komfort pro obyvatele. Vzhledem k síti poboček a kvalitní MHD to nebude sice fatální, ale problém to může být pro seniory," řekl Kubín. Také mu vadí tajnosti, které pošta s rušením dělala. „To mi vadí hodně, oficiálně mi vlastně nic nesdělili ani nevysvětlil například kritéria výběru, vše se dozvídáme z médií," řekl.

Přestože se v Praze 14 má rušit jedna pobočka, bude to podle starosty Jiřího Zajace (ODS) problém zejména pro seniory. „Zejména pro starší občany z dané lokality to jistě komplikaci představovat bude. Pošta s námi o svých plánech dopředu nejednala, postavila nás víceméně před hotovou věc. Určitě se pokusíme situaci ještě zvrátit, nebo alespoň zmírnit její dopady," uvedl.

V Praze 6 se rozhodnutí dotkne dvou poboček v Ruzyni a po jedné v Břevnově, Střešovicích a Vokovicích. Největší problém je podle radnice zrušení pošty v Kladenské ulici, která obsluhuje sídliště Červený vrch, Vokovice a Veleslavín, a ve Vlastině ulici sloužící několikatisícovému sídlišti Dědina.

„Rozumím, že Česká pošta hledá úspory, kde se dá, ale postup, kdy se starosta dozvídá o zrušených pobočkách ve své obci z médií, považuji za bezohledný. Česká pošta by měla postupovat ruku v ruce s místními samosprávami, a ne z pozice síly," uvedl starosta Jakub Stárek (ODS).

Počítá s tím, že pošta zajistí dostatečnou kapacitu na už nyní přetížené poště v Kafkově ulici v Dejvicích nebo na Petřinách. „A zajistí, že se nebudou tvořit fronty až na ulici," dodal.

Čtyři pobočky ubudou v Praze 8, jejíž vedení s rušením nesouhlasí. Podle starosty Ondřeje Grose (ODS) je rozhodnutí, které pošta do poslední chvíle tajila, nepřijatelné.

„Očekáváme, že co nejdříve dojde ke slibovanému jednání, na kterém budeme důrazně požadovat přehodnocení tohoto záměru. Rušení čtyř poboček v Praze 8 je prostě neakceptovatelné. Vedení Prahy 8 s ním nebylo předem seznámeno a nemůže s ním souhlasit," sdělil Gros.

Podle starostů jsou už dnes na některých místech služby přetíženy. „Nedokážu si představit, že městskou část, kde žije 80 000 obyvatel, bude obsluhovat jedna jediná kamenná pobočka. Jakkoli lze pochopit ekonomické motivy České pošty, nemůžeme se spokojit se stavem, který by vedl v podstatě k ochromení tohoto druhu služeb v naší městské části," sdělil starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09).

Starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS) označil postup pošty za arogantní ignorování potřeb obyvatel. „V provozu jsou čtyři pobočky a kapacita je už teď velmi na hraně. Vedení pošty oznámilo zrušení pobočky Na Slunečním náměstí a na Lužinách, kde bydlí desítky tisíc obyvatel.

V těsné blízkosti pošty na Slunečním náměstí je také dům, kde bydlí zdravotně postižení. Je logické, že fronty na zbylých dvou pobočkách budou větší a pro mnohé občany bude komplikované se dopravovat na adresu jiné pobočky," uvedl Vodrážka.

Zásadní nesouhlas vyjádřilo se zrušením dvou poboček vedení Prahy 11. „Zejména zrušení pobočky Opatovská na pochozí zóně považujeme za nepřijatelné. O záměru jsme se dozvěděli z médií a nyní kontaktujeme Českou poštu k jednání," uvedla na facebooku radnice starostka Šárka Zdeňková (HPP11).

S poštou v uplynulých měsících jednalo vedení Prahy 1. „Naše městská část už nějaký měsíc s poštou jedná. Uděláme maximum, aby komfort a dosažitelnost poštovních služeb byl v Praze 1 nadále dobrý. Pošta na Malé Straně zůstane. Jen se přesune z Josefské na Malostranské náměstí, do bývalého infocentra. O poště v Kaprově jednáme a hledáme alternativní prostor. I když dnes už zájem o poštovní služby klesá, pořád je mnoho těch, kteří ji zkrátka potřebujeme," uvedla na facebooku starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).

Rušené pobočky pošta vybírala podle návštěvnosti klientů, podle počtu uskutečněných transakcí, ekonomické rentability svého provozu a podle kritérií důležitých z pohledu klienta, jako jsou například bezbariérový vstup nebo dostupnost MHD. Pošta chce tímto krokem snížit ztrátu. Pokud by nepřijala úsporná opatření, skončila by letos v insolvenci.


Autor: ČTK

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

Včera v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

22. února 2024 v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Další články
Nahoru