Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Starostové městských částí žádají po metropoli víc financí a pravomocí
Pražští starostové chtějí posílit vliv na městskou policii. Ilustrační foto: archiv

Starostové městských částí žádají po metropoli víc financí a pravomocí

Starostové pražských městských částí požadují po magistrátu více peněz, posílení vlivu na chod městské policie nebo vyřešení problému s umísťováním dětí ukrajinských uprchlíků do škol. Za sněm starostů Prahy 1 až 22, který se uskutečnil včera dopoledne na Žofíně, o tom informoval mluvčí první městské části Petr Bidlo.

Palác Žofín hostil v pátek 24. června Sněm starostů městských částí Praha 1 až 22. Hlavními tématy jednání byly finance hlavního města pro městské části na řešení uprchlické krize a na vyrovnání nárůstu inflace a cen energií; dále požadavek na posílení vlivu městských částí na chod Městské policie hl. m. Prahy a řešení umísťování ukrajinských dětí do škol.

Starostové na svém jednání kvitovali finanční podporu magistrátu při řešení dopadů uprchlické krize. Konstatovali ale, že dlouhodobé podfinancování městských částí navíc v poslední době dramaticky zhoršila rostoucí inflace a ceny energií.   

Sněm starostů proto ve svém usnesení „považuje za naprosto zásadní, aby v návrhu dotačních vztahů pro rok 2023 byl příspěvek městským částem zvýšen minimálně o míru inflace“.

Sněm starostů rovněž vyzval vedení hlavního města, aby jednalo se státem s cílem vyrovnat deficit vzniklý nárůstem úrovně inflace a nárůstem cen energií.

Starostové také metropoli požádali o vyrovnání deficitu nákladů na výkon přenesené působnosti státní správy.

V otázce umísťování ukrajinských žáků Sněm starostů vyzval hlavní město Prahu, aby koordinovalo společný postup s městskými částmi ve věci umístění ukrajinských žáků do 1. ročníků základních škol.

„A aby v případě nedostatku školních kapacit podpořilo městské části finančně, formou zapůjčení městských pozemků, výpůjčkou nemovitostí nebo vysoutěžením a dodáním modulárních systémů staveb pro rychlý vznik dostatečných prostor,“ uvedl Bidlo.

Starostové městských částí Praha 1 až 22 také obsáhle diskutovali o fungování Městské policie hl. m. Prahy a o velkém nedostatku strážníků. „Jako velký problém vidí to, že občané oprávněné požadují po svých městských částech zajištění klidu a bezpečí, ale ty neřídí ani městské strážníky, ani jejich obvodní ředitele. Nemají ani vliv na počet strážníků v ulicích,“ sdělil Bidlo.

Starostové proto požádali Radu hlavního města Prahy, aby připravila návrh na úpravu organizačního řádu Městské policie hlavního města Prahy. Cílem úpravy by podle nich mělo být posílení pravomocí a vlivu městských částí na jednotlivá obvodní ředitelství městské policie, a to jak v otázce stanovování úkolů, tak i v otázkách jmenování, odměňování a odvolávání vedoucích pracovníků obvodních ředitelství.

„Sněm starostů rovněž konstatoval, že Městská policie v Praze vykazuje dlouhodobý personální podstav a že je třeba přehodnotit počty strážníků v jednotlivých městských částech,“ dodal Bidlo.


Autor: red

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek potřebný pro smíchovský terminál

6. srpna 2022 v 17:58

Praha 5 poskytne hlavnímu městu pozemek za účelem realizace „Terminálu Smíchov“, na němž bude po celý rok 2024 zřízeno stanoviště pro stavbu. O rozhodnutí městské části informovala její mluvčí Lenka Abessi.  

Praha 1 je podle Hlídače státu nejlépe hospodařící městská část

5. srpna 2022 v 07:53

První městská část má podle Hlídače státu nejlépe hospodařící radnici v celé Praze. Zároveň je zde také nejnižší riziko korupce.

Zákaznické centrum PVK se vrací do Dykovy ulice

3. srpna 2022 ve 21:09

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací se vrací a od pondělí 8. srpna bude opět fungovat v Dykově ulici na pražských Vinohradech.

Hlasujte online v soutěži Adapterra

3. srpna 2022 v 10:37

Klimatická změna s sebou přináší mnoho změn i nepříznivých dopadů. Opatření, jak se vypořádat s přehříváním měst, přívalovými srážkami či suchem v krajině v Česku znatelně přibývá. Celostátní soutěž Adapterra Awards každoročně prezentuje a oceňuje nejlepší...

Směna pozemků umožní vybudování spojení mezi Barrandovem a Slivencem

3. srpna 2022 v 09:59

Praha 5 připravuje směnu pozemků v lokalitě ulice Wassermanova se soukromým investorem. To umožní vybudování nového chodníku a spojení se Slivencem přes ulici K Barrandovu.

Dobrovolní hasiči ze Stodůlek zasahují v Českém Švýcarsku

2. srpna 2022 ve 21:39

V pondělí večer odjela posádka Tatry 815 dobrovolných hasičů ze Stodůlek pomáhat s likvidací rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Na místě zasahují stovky profesionálních a dobrovolných hasičů a posádky je třeba střídat. Stodůlečtí hasiči budou na místě do konce týdne, aktuálně lokalizují...

V Praze platí od 3. srpna zákaz rozdělávání ohňů

2. srpna 2022 ve 21:35

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou dnes vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od středy 3. srpna od 11 hodin do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru.

Další články
Nahoru