Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Starostové městských částí žádají po metropoli víc financí a pravomocí
Pražští starostové chtějí posílit vliv na městskou policii. Ilustrační foto: archiv

Starostové městských částí žádají po metropoli víc financí a pravomocí

Starostové pražských městských částí požadují po magistrátu více peněz, posílení vlivu na chod městské policie nebo vyřešení problému s umísťováním dětí ukrajinských uprchlíků do škol. Za sněm starostů Prahy 1 až 22, který se uskutečnil včera dopoledne na Žofíně, o tom informoval mluvčí první městské části Petr Bidlo.

Palác Žofín hostil v pátek 24. června Sněm starostů městských částí Praha 1 až 22. Hlavními tématy jednání byly finance hlavního města pro městské části na řešení uprchlické krize a na vyrovnání nárůstu inflace a cen energií; dále požadavek na posílení vlivu městských částí na chod Městské policie hl. m. Prahy a řešení umísťování ukrajinských dětí do škol.

Starostové na svém jednání kvitovali finanční podporu magistrátu při řešení dopadů uprchlické krize. Konstatovali ale, že dlouhodobé podfinancování městských částí navíc v poslední době dramaticky zhoršila rostoucí inflace a ceny energií.   

Sněm starostů proto ve svém usnesení „považuje za naprosto zásadní, aby v návrhu dotačních vztahů pro rok 2023 byl příspěvek městským částem zvýšen minimálně o míru inflace“.

Sněm starostů rovněž vyzval vedení hlavního města, aby jednalo se státem s cílem vyrovnat deficit vzniklý nárůstem úrovně inflace a nárůstem cen energií.

Starostové také metropoli požádali o vyrovnání deficitu nákladů na výkon přenesené působnosti státní správy.

V otázce umísťování ukrajinských žáků Sněm starostů vyzval hlavní město Prahu, aby koordinovalo společný postup s městskými částmi ve věci umístění ukrajinských žáků do 1. ročníků základních škol.

„A aby v případě nedostatku školních kapacit podpořilo městské části finančně, formou zapůjčení městských pozemků, výpůjčkou nemovitostí nebo vysoutěžením a dodáním modulárních systémů staveb pro rychlý vznik dostatečných prostor,“ uvedl Bidlo.

Starostové městských částí Praha 1 až 22 také obsáhle diskutovali o fungování Městské policie hl. m. Prahy a o velkém nedostatku strážníků. „Jako velký problém vidí to, že občané oprávněné požadují po svých městských částech zajištění klidu a bezpečí, ale ty neřídí ani městské strážníky, ani jejich obvodní ředitele. Nemají ani vliv na počet strážníků v ulicích,“ sdělil Bidlo.

Starostové proto požádali Radu hlavního města Prahy, aby připravila návrh na úpravu organizačního řádu Městské policie hlavního města Prahy. Cílem úpravy by podle nich mělo být posílení pravomocí a vlivu městských částí na jednotlivá obvodní ředitelství městské policie, a to jak v otázce stanovování úkolů, tak i v otázkách jmenování, odměňování a odvolávání vedoucích pracovníků obvodních ředitelství.

„Sněm starostů rovněž konstatoval, že Městská policie v Praze vykazuje dlouhodobý personální podstav a že je třeba přehodnotit počty strážníků v jednotlivých městských částech,“ dodal Bidlo.


Autor: red

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru