dnes
Úterý - snih-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
2°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Starostové bilancují: Léčíme nemoc zvanou vylidňování centra a ozdravili jsme ekonomiku městské části, říká Oldřich Lomecký z Prahy 1
Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Foto: archiv

Starostové bilancují: Léčíme nemoc zvanou vylidňování centra a ozdravili jsme ekonomiku městské části, říká Oldřich Lomecký z Prahy 1

Jakým směrem se v posledních čtyřech letech ubírala Praha 1 a co se podařilo realizovat? Jak se dařila náprava hospodaření městské části v centru metropole? Uplynulé volební období zbilancoval pro čtenáře serveru Pražský patriot starosta „ jedničky" Oldřich Lomecký.

Ing. Oldřich Lomecký

Narodil se  9. ledna 1957.

Je absolventem Fakulty elektrotechniky ČVUT.

Starostou Prahy 1 je od listopadu 2010, vede koalici TOP 09 a ČSSD.

V podzimních komunálních volbách bude opět kandidovat.

Jednoznačným úspěchem je náprava hospodaření Městské části Praha 1. TOP 09 prosadila každoroční vyrovnané rozpočty, přestalo se plýtvat v rámci investičních akcí, kdy jsou dávnou minulostí nejrůznější projektové „přílepky“.

Neméně důležité bylo zjednání nápravy stavu vedení účetnictví a hospodaření městské části. Audit renomované společnosti z roku 2009, se kterým jsme radnici v roce 2010 přebírali, obsahoval stovky nedohledaných položek, závažných výhrad v objemech desítek milionů korun.

V nejproblémovějším období let 2007 a 2008 při zavádění nového systému SAP dokonce nebyly párovány položky závazků a pohledávek s jejich účetními předpisy a celé hospodaření radnice bylo naprosto neprůhledné.

Jsem přesvědčen, že neudržitelnost tohoto stavu byl pravou příčinou výměny starostů z ODS rok před volbami. Je pravda, a to nemohu svému bezprostřednímu předchůdci upřít, že první kroky k nápravě a rekonstrukci chybějícího období začaly již za jeho působení.

Pečlivou každodenní prací finančního odboru radnice v gesci starosty ve spolupráci s renomovanou auditorskou společností jsme během našeho volebního období uvedli vedení účetnictví a hospodaření Prahy 1 do pořádku.

Byl na mě vyvíjen nátlak

Významným úspěchem tohoto volebního období je dotažení do úspěšného konce dlouholetého sporu se společností Severní nemovitostní – arbitři i následně soud dali nakonec v tomto mediálně známém sporu za pravdu Praze 1, takže ta nejenže nemusí uvedené firmě nic doplácet, ale naopak ta musí vrátit sumu 129 milionů korun, z částky 205 milionů, kterou Praha 1 již zaplatila protistraně v roce 2006.

Stálo to obrovské úsilí, hrozba, že Praha 1 bude muset platit navíc ještě více než miliardu korun, byla vysoká. Na mě osobně byl vyvíjen nátlak, který jsem musel řešit podáním trestního oznámení. Ve chvíli, kdy do celého sporu vstoupilo vyšetřování Policie ČR, došlo dvakrát k odstoupení a výměně arbitrů, abychom s konečnou platností po více než osmi letech mohli říci, že nebezpečí je zažehnáno.

Šetření na megalomanských projektech

Vedle zásadního ozdravění ekonomiky se podařila spousta užitečných věcí v oblastech každodenního života. Není žádným tajemstvím, že zatímco šetříme na megalomanských projektech, naopak investujeme do spokojeného života v naší městské části.

Nadstandardní péče o seniory, mimořádná podpora školství a volnočasových aktivit a podobně jsou jednoznačnými prioritami. V takovém přístupu vidím recept na nemoc zvanou vylidňování centra.

Když mluvíme o financích, navzdory logickým argumentům se mi nepodařilo přesvědčit magistrát, aby neměnil metodiku přerozdělování peněz mezi městské části. Praha 1 na tom byla „bita“ o desítky milionů korun ročně. K tomuto nešťastnému kroku došlo v roce 2012, nakonec jsme díky větším výnosům z naší hospodářské činnosti tuto ztrátu eliminovali.

Autorem textu je starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru