Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Starostou Velké Chuchle se stal Křen, obsadil několik měsíců volný post
Radnice ve Velké Chuchli. Foto: archiv

Starostou Velké Chuchle se stal Křen, obsadil několik měsíců volný post

Novým starostou pražské Velké Chuchle se stal Jan Křen (zvolen za ODS) a obsadil tak zhruba čtyři měsíce uvolněný post. Ve funkci nahradil bývalého starostu Viktora Kobese (Lepší Chuchle), který letos v červnu rezignoval. Volbu Křena podpořilo sedm z deseti přítomných zastupitelů. ČTK to dnes sdělila Informoval o tom mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Radnici od června vedla místostarostka Markéta Votavová (Lepší Chuchle), která byla odvolána. Odchod starosty způsobil rozkol uvnitř vítěze loňských voleb, uskupení Lepší Chuchle.

Změny na chuchelské radnici započaly necelý rok po komunálních volbách, kdy vnitřní spory Lepší Chuchle vyústily v červnu k rezignaci dosavadního starosty. Poté následovala zářijová rezignace druhé místostarostky a odchod čtyř zastupitelů z hnutí, což fakticky vedlo k rozpadu vedení a paralyzování městské části.

Chuchelská ODS rozhodla iniciovat jednání, jež mělo za cíl najít mezi zastupiteli společný konsenzus pro volbu nového vedení městské části. „ODS oslovila jednotlivé zastupitele městské části a seznámila je s představami o spolupráci. Poté následovalo několik společných jednání, na kterých bylo zapotřebí přijmout rozumné kompromisy, hodit za hlavu osobní antipatie a obrousit hrany u jindy vyostřených témat. Jsem rád, že jednání přineslo pozitivní výsledky a podařilo se nám najít řešení, které po měsících bezvládí dá městské části nejenom nové vedení, ale i jasný směr,“ řekl Pavel Klán, předseda místního sdružení ODS Velká Chuchle a místopředseda OR ODS Praha 5. 

Závěry potvrdilo jednání zastupitelstva minulý týden. Novým starostou Velké Chuchle se stal Jan Křen, nezávislý kandidát za ODS, jenž byl zvolen 7 hlasy z 10 přítomných zastupitelů, čímž obdržel silný mandát od zastupitelstva. Nikdo z přítomných zastupitelů nehlasoval proti zvolení. 

„Osobně si velmi vážím svěřené důvěry členy zastupitelstva. Naší městské části chyběla dlouhodobá vize, kudy by se měla vyvíjet, a to je potřeba změnit. Radnice musí být daleko aktivnější především v oblastech dopravní infrastruktury a územního plánování. Musíme se mnohem více zaměřit na plánovanou rekonstrukci železniční tratě, zejména na rekonstrukci Branického mostu a vybudování nového tunelu na trati Smíchov–Beroun, což jsou projekty, které mají zásadní vliv na život v Malé Chuchli. Stejně tak hodláme zintenzivnit práci na realizaci nadjezdu přes železnici ve Velké Chuchli,“ uvedl nový starosta Jan Křen. 

Nové vedení chce také zaměřit svou pozornost na oblasti bývalých chatových osad (Na Lahovské, Třešňovka), kde žije poměrně značná část chuchelské populace. Ve spolupráci s místními je podle Křena potřeba nalézt způsob, jak z těchto oblastí vytvořit obytné zóny městského typu.

„Blahopřeji novému starostovi ke zvolení a také všem členům chuchelské ODS, kteří se podíleli na společném úspěchu. Je to skvělá ukázka toho, že i v malých městských částech trpělivě pracují členové a sympatizanti ODS ve snaze nalézt cestu pro naplnění volebního programu a především proto, aby městská část fungovala. Věřím, že Jan Křen je přesně ten typ starosty, kterého městská část právě potřebuje,“ sdělil Karel Hanzlík, předseda ODS Praha 5 a starosta Prahy 16. 

 Společně s Křenem je ve vedení radnice jako první místostarosta Tomáš Víšek (Lepší Chuchle), který z pozice druhého náhradníka nastoupil na místo zastupitelů svého uskupení, kteří složili mandát. Druhým místostarostou je David Vokurka (Nezávislí).    

Volby loni na podzim v Chuchli vyhrála Lepší Chuchle se ziskem 47,39 procenta hlasů a získala v 11členném zastupitelstvu šest mandátů. Na druhém místě byla ODS a třetí Chuchelští sousedé. Oba při přepočtu hlasů získali shodně dva mandáty. Nezávislí pak mají v zastupitelstvu jednoho zástupce.


Autor: puc

Svobodní představili své kandidáty do Evropského parlamentu v mikulášském duchu

6. prosince 2023 v 11:10

Svobodní zveřejnili jména svých hlavních kandidátů do Evropského parlamentu. Tito tři kandidáti byli zvoleni v primárních volbách strany, které se zúčastnilo téměř 1100 členů a registrovaných příznivců. Na Mikuláše si Svobodní zvolili netradiční způsob prezentace svých kandidátů, když je...

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Svobodní se rozrůstají: Po sněmu oznámil vstup do strany i Karel Diviš

1. prosince 2023 v 11:58

Karel Diviš se rozhodl pro vstup do strany Svobodných po listopadovém sněmu, kde se také představila nová členka Svobodných, ekonomka Markéta Šichtařová. Oba noví členové zdůraznili, že se ztotožňují s programem Svobodných, který hájí svobodu, prosperitu a nezávislost České...

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Další články
Nahoru