Dnes Úterý - jasno 15°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 25. 6. 2024
Svátek má Ivan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Starostou Velké Chuchle se stal Křen, obsadil několik měsíců volný post
Radnice ve Velké Chuchli. Foto: archiv

Starostou Velké Chuchle se stal Křen, obsadil několik měsíců volný post

Novým starostou pražské Velké Chuchle se stal Jan Křen (zvolen za ODS) a obsadil tak zhruba čtyři měsíce uvolněný post. Ve funkci nahradil bývalého starostu Viktora Kobese (Lepší Chuchle), který letos v červnu rezignoval. Volbu Křena podpořilo sedm z deseti přítomných zastupitelů. ČTK to dnes sdělila Informoval o tom mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Radnici od června vedla místostarostka Markéta Votavová (Lepší Chuchle), která byla odvolána. Odchod starosty způsobil rozkol uvnitř vítěze loňských voleb, uskupení Lepší Chuchle.

Změny na chuchelské radnici započaly necelý rok po komunálních volbách, kdy vnitřní spory Lepší Chuchle vyústily v červnu k rezignaci dosavadního starosty. Poté následovala zářijová rezignace druhé místostarostky a odchod čtyř zastupitelů z hnutí, což fakticky vedlo k rozpadu vedení a paralyzování městské části.

Chuchelská ODS rozhodla iniciovat jednání, jež mělo za cíl najít mezi zastupiteli společný konsenzus pro volbu nového vedení městské části. „ODS oslovila jednotlivé zastupitele městské části a seznámila je s představami o spolupráci. Poté následovalo několik společných jednání, na kterých bylo zapotřebí přijmout rozumné kompromisy, hodit za hlavu osobní antipatie a obrousit hrany u jindy vyostřených témat. Jsem rád, že jednání přineslo pozitivní výsledky a podařilo se nám najít řešení, které po měsících bezvládí dá městské části nejenom nové vedení, ale i jasný směr,“ řekl Pavel Klán, předseda místního sdružení ODS Velká Chuchle a místopředseda OR ODS Praha 5. 

Závěry potvrdilo jednání zastupitelstva minulý týden. Novým starostou Velké Chuchle se stal Jan Křen, nezávislý kandidát za ODS, jenž byl zvolen 7 hlasy z 10 přítomných zastupitelů, čímž obdržel silný mandát od zastupitelstva. Nikdo z přítomných zastupitelů nehlasoval proti zvolení. 

„Osobně si velmi vážím svěřené důvěry členy zastupitelstva. Naší městské části chyběla dlouhodobá vize, kudy by se měla vyvíjet, a to je potřeba změnit. Radnice musí být daleko aktivnější především v oblastech dopravní infrastruktury a územního plánování. Musíme se mnohem více zaměřit na plánovanou rekonstrukci železniční tratě, zejména na rekonstrukci Branického mostu a vybudování nového tunelu na trati Smíchov–Beroun, což jsou projekty, které mají zásadní vliv na život v Malé Chuchli. Stejně tak hodláme zintenzivnit práci na realizaci nadjezdu přes železnici ve Velké Chuchli,“ uvedl nový starosta Jan Křen. 

Nové vedení chce také zaměřit svou pozornost na oblasti bývalých chatových osad (Na Lahovské, Třešňovka), kde žije poměrně značná část chuchelské populace. Ve spolupráci s místními je podle Křena potřeba nalézt způsob, jak z těchto oblastí vytvořit obytné zóny městského typu.

„Blahopřeji novému starostovi ke zvolení a také všem členům chuchelské ODS, kteří se podíleli na společném úspěchu. Je to skvělá ukázka toho, že i v malých městských částech trpělivě pracují členové a sympatizanti ODS ve snaze nalézt cestu pro naplnění volebního programu a především proto, aby městská část fungovala. Věřím, že Jan Křen je přesně ten typ starosty, kterého městská část právě potřebuje,“ sdělil Karel Hanzlík, předseda ODS Praha 5 a starosta Prahy 16. 

 Společně s Křenem je ve vedení radnice jako první místostarosta Tomáš Víšek (Lepší Chuchle), který z pozice druhého náhradníka nastoupil na místo zastupitelů svého uskupení, kteří složili mandát. Druhým místostarostou je David Vokurka (Nezávislí).    

Volby loni na podzim v Chuchli vyhrála Lepší Chuchle se ziskem 47,39 procenta hlasů a získala v 11členném zastupitelstvu šest mandátů. Na druhém místě byla ODS a třetí Chuchelští sousedé. Oba při přepočtu hlasů získali shodně dva mandáty. Nezávislí pak mají v zastupitelstvu jednoho zástupce.


Autor: puc

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

Včera ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Další články
Nahoru