Dnes Čtvrtek - jasno 0°C
Zítra Pátek - zatazeno -2°C
Čtvrtek 8. 12. 2022
Svátek má Květoslava
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal Ondřej Gros z ODS
Starosta Ondřej Gros na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Foto: P8

Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal Ondřej Gros z ODS

Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal právník Ondřej Gros (ODS), rozhodli včera zastupitelé. Podpořilo jej 30 ze 45 zastupitelů. Poprvé se stal starostou po volbách v roce 2018. Na koalici se domluvily ODS, TOP 09, ANO, STAN a uskupení Patrioti, mající ve 45členném zastupitelstvu většinu 27 hlasů.

Volby v Praze 8 vyhrála ODS. V opozici jsou koalice Osmička žije a Praha Sobě, Piráti a rovněž koalice SPD a Trikolora. Osmou městskou část tvoří území Bohnic, Čimic, Karlína a Kobylis a části Libně, Troji, Střížkova, Nového Města a Žižkova.

„Minimálně na začátku volebního období nás nečeká nic lehkého. Ať už jde o energie či inflaci. Musíme usilovat o to, abychom situaci ustáli a přitom nemuseli omezovat služby našim občanům. Věřím, že tady na zastupitelstvu budeme schopni na některých problémech a tématech spolupracovat. Doufám, že jednání našeho zastupitelstva budou probíhat ve věcném a klidném duchu," řekl Gros.

Kromě zodpovědného hospodaření bude podle něho cílem zlepšení bezpečnosti nebo výstavba nové školy na Rohanském ostrově. Také připomněl, že pro radnici je nutné mít dobrý vztah a spolupracovat s hlavním městem. Problémem je pak finanční situace. „Rozpočet musí zůstat vyrovnaný, pokud možno přebytkový," řekl.

Zastupitelé včera zvolili rovněž zbylé členy rady městské části. Místostarosty se stali Vladimíra Ludková (ODS), Jiří Vítek (Patrioti), Martin Cibulka (ODS), Radomír Nepil (ANO) a Matěj Fichtner (ANO).

Poslední tři jmenovaní jsou takzvaně neuvolnění, to znamená, že funkci nebudou vykonávat jako své hlavní zaměstnání. Místostarostou na plný úvazek je Tomáš Hřebík (STAN) a radními na plný úvazek jsou Jana Solomonová (ANO) a Tomáš Slabihoudek (TOP 09).

Komunální volby v Praze 8 vyhrála ODS, získala deset mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí Osmička žije a Praha Sobě mají devět zastupitelů.

Čtvrtí Piráti dostali šest mandátů, pět zastupitelů mají na pátém místě Společně – TOP 09 + STAN. Šestí jsou Patrioti pro Prahu 8 se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadily SPD a Trikolora se třemi zastupiteli. Voleb se zúčastnilo 41,78 procenta voličů.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru