Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal Ondřej Gros z ODS
Starosta Ondřej Gros na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Foto: P8

Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal Ondřej Gros z ODS

Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal právník Ondřej Gros (ODS), rozhodli včera zastupitelé. Podpořilo jej 30 ze 45 zastupitelů. Poprvé se stal starostou po volbách v roce 2018. Na koalici se domluvily ODS, TOP 09, ANO, STAN a uskupení Patrioti, mající ve 45členném zastupitelstvu většinu 27 hlasů.

Volby v Praze 8 vyhrála ODS. V opozici jsou koalice Osmička žije a Praha Sobě, Piráti a rovněž koalice SPD a Trikolora. Osmou městskou část tvoří území Bohnic, Čimic, Karlína a Kobylis a části Libně, Troji, Střížkova, Nového Města a Žižkova.

„Minimálně na začátku volebního období nás nečeká nic lehkého. Ať už jde o energie či inflaci. Musíme usilovat o to, abychom situaci ustáli a přitom nemuseli omezovat služby našim občanům. Věřím, že tady na zastupitelstvu budeme schopni na některých problémech a tématech spolupracovat. Doufám, že jednání našeho zastupitelstva budou probíhat ve věcném a klidném duchu," řekl Gros.

Kromě zodpovědného hospodaření bude podle něho cílem zlepšení bezpečnosti nebo výstavba nové školy na Rohanském ostrově. Také připomněl, že pro radnici je nutné mít dobrý vztah a spolupracovat s hlavním městem. Problémem je pak finanční situace. „Rozpočet musí zůstat vyrovnaný, pokud možno přebytkový," řekl.

Zastupitelé včera zvolili rovněž zbylé členy rady městské části. Místostarosty se stali Vladimíra Ludková (ODS), Jiří Vítek (Patrioti), Martin Cibulka (ODS), Radomír Nepil (ANO) a Matěj Fichtner (ANO).

Poslední tři jmenovaní jsou takzvaně neuvolnění, to znamená, že funkci nebudou vykonávat jako své hlavní zaměstnání. Místostarostou na plný úvazek je Tomáš Hřebík (STAN) a radními na plný úvazek jsou Jana Solomonová (ANO) a Tomáš Slabihoudek (TOP 09).

Komunální volby v Praze 8 vyhrála ODS, získala deset mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí Osmička žije a Praha Sobě mají devět zastupitelů.

Čtvrtí Piráti dostali šest mandátů, pět zastupitelů mají na pátém místě Společně – TOP 09 + STAN. Šestí jsou Patrioti pro Prahu 8 se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadily SPD a Trikolora se třemi zastupiteli. Voleb se zúčastnilo 41,78 procenta voličů.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru