Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal Ondřej Gros z ODS
Starosta Ondřej Gros na ustavujícím zasedání zastupitelstva. Foto: P8

Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal Ondřej Gros z ODS

Starostou Prahy 8 se podruhé za sebou stal právník Ondřej Gros (ODS), rozhodli včera zastupitelé. Podpořilo jej 30 ze 45 zastupitelů. Poprvé se stal starostou po volbách v roce 2018. Na koalici se domluvily ODS, TOP 09, ANO, STAN a uskupení Patrioti, mající ve 45členném zastupitelstvu většinu 27 hlasů.

Volby v Praze 8 vyhrála ODS. V opozici jsou koalice Osmička žije a Praha Sobě, Piráti a rovněž koalice SPD a Trikolora. Osmou městskou část tvoří území Bohnic, Čimic, Karlína a Kobylis a části Libně, Troji, Střížkova, Nového Města a Žižkova.

„Minimálně na začátku volebního období nás nečeká nic lehkého. Ať už jde o energie či inflaci. Musíme usilovat o to, abychom situaci ustáli a přitom nemuseli omezovat služby našim občanům. Věřím, že tady na zastupitelstvu budeme schopni na některých problémech a tématech spolupracovat. Doufám, že jednání našeho zastupitelstva budou probíhat ve věcném a klidném duchu," řekl Gros.

Kromě zodpovědného hospodaření bude podle něho cílem zlepšení bezpečnosti nebo výstavba nové školy na Rohanském ostrově. Také připomněl, že pro radnici je nutné mít dobrý vztah a spolupracovat s hlavním městem. Problémem je pak finanční situace. „Rozpočet musí zůstat vyrovnaný, pokud možno přebytkový," řekl.

Zastupitelé včera zvolili rovněž zbylé členy rady městské části. Místostarosty se stali Vladimíra Ludková (ODS), Jiří Vítek (Patrioti), Martin Cibulka (ODS), Radomír Nepil (ANO) a Matěj Fichtner (ANO).

Poslední tři jmenovaní jsou takzvaně neuvolnění, to znamená, že funkci nebudou vykonávat jako své hlavní zaměstnání. Místostarostou na plný úvazek je Tomáš Hřebík (STAN) a radními na plný úvazek jsou Jana Solomonová (ANO) a Tomáš Slabihoudek (TOP 09).

Komunální volby v Praze 8 vyhrála ODS, získala deset mandátů v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí Osmička žije a Praha Sobě mají devět zastupitelů.

Čtvrtí Piráti dostali šest mandátů, pět zastupitelů mají na pátém místě Společně – TOP 09 + STAN. Šestí jsou Patrioti pro Prahu 8 se třemi mandáty. Sedmou příčku obsadily SPD a Trikolora se třemi zastupiteli. Voleb se zúčastnilo 41,78 procenta voličů.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru