Dnes Pátek - prehanky-dest 24°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 24°C
Pátek 9. 6. 2023
Svátek má Stanislava
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Starostou Prahy 6 byl zvolen Jakub Stárek
Nový starosta Prahy 6 Jakub Stárek (vlevo) a tajemník Úřadu MĆ Praha 6 Jan Holický. Foto: Facebook J. S.

Starostou Prahy 6 byl zvolen Jakub Stárek

Starostou Prahy 6 se stal Jakub Stárek (ODS), rozhodli dnes zastupitelé. Ve volbě Stárka podpořila většina 29 ze 42 přítomných členů zastupitelstva. Stárkem vedená předvolební koalice ODS s KDU-ČSL se domluvila na spolupráci se STAN s podporou Zelených a Prahou 6 Sobě. Společně mají v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů. Opozice na jednání kritizovala například vyšší počet uvolněných, tedy placených zastupitelů.

„Prosím všechny, kdyby mi náhodou ten lesk řetězu (starostenského) někdy vlezl do hlavy, nebyl bych první ani poslední v této funkci, tak mi to prosím řekněte a odkažte mě do příslušných míst," řekl Stárek.

Rovněž uvedl, že koalice se chce zaměřit například na co nejrychlejší stavbu obchvatu Vítězného náměstí, obnovu hlavní dejvické třídy, péči o zeleň, řešení klimatické krize, budování školských kapacit, podporu obyvatel v současné krizi nebo komunikaci s občany.

Do funkce prvního místostarosty zvolili zastupitelé Petra Prokopa (STAN). Dalšími místostarosty se v souladu s koaliční smlouvou stali Mariana Čapková (Praha 6 Sobě), Václav Kožený (ODS) a Marián Hošek (KDU-ČSL).

Uvolněnými radními jsou Zdeněk Hlinský (ODS), Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) a Petr Palacký (Zelení). Poslední člen rady je Jan Lacina (STAN), který byl zvolen jako neuvolněný, a nebude tak pobírat stejnou odměnu jako kolegové, kteří se funkci budou věnovat na plný úvazek.

Nová koalice zavádí takzvané pověřence zastupitelstva, kteří se budou práci pro městskou část věnovat stejně jako členové rady na plný úvazek. V plánu je zvolit pověřence pro veřejný prostor a areál koupaliště Džbán, pro významné investice a pověřence pro otevřenost, participaci a kontrolu a podporu médií.

Podle zástupců TOP 09 nemají strany koalice mnoho společného a s ohledem na nejtěsnější možnou většinu nedává smysl, proč ODS s KDU-ČSL nezvolila jiný koaliční formát.

Zastupitelé také připomněli, že nevýhody těsné většiny se projevily hned při ustavujícím zastupitelstvu, které musela koalice s podporou hnutí ANO v pátek přerušit, protože jí kvůli absenci chyběl jeden hlas. Podle Stárka to není problém. „Bude nás to nutit hledat podporu skrze celé zastupitelstvo," řekl.

Pirátská zastupitelka Eva Tichá kritizovala fakt, že nyní bude plat za funkci uvolněného zastupitele pobírat 13 zastupitelů, což je o jednoho více než v minulém volebním období.

„Logicky dojde k navýšení výdajů rozpočtu městské části," řekla. Doplnila, že mezi lety 2014 a 2018 bylo uvolněných zastupitelů deset a v letech 2010 a 2014 šest. Stárek uvedl, že nárůst počtu lidí, kteří se práci na radnici věnují na plný úvazek, odpovídá nárůstu agendy.

Zastupitel TOP 09 Jan Chabr kritizoval to, že koalice nepodpořila jeho návrh týkající se orgánů firem vlastněných městskou částí. „Měl nastavit jednoduchý proces obsazování klíčových pozic v městských společnostech formou výběrových řízení. Bohužel nová koalice toto odmítla, transparentnost pro řízení městské části tak zůstává pouze volebním heslem," uvedl Chabr.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí po Praze 4 a Praze 10. Rozlohou je největší. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

Dnes v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

7. června 2023 v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Další články
Nahoru