Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Starostou Prahy 6 byl zvolen Jakub Stárek
Nový starosta Prahy 6 Jakub Stárek (vlevo) a tajemník Úřadu MĆ Praha 6 Jan Holický. Foto: Facebook J. S.

Starostou Prahy 6 byl zvolen Jakub Stárek

Starostou Prahy 6 se stal Jakub Stárek (ODS), rozhodli dnes zastupitelé. Ve volbě Stárka podpořila většina 29 ze 42 přítomných členů zastupitelstva. Stárkem vedená předvolební koalice ODS s KDU-ČSL se domluvila na spolupráci se STAN s podporou Zelených a Prahou 6 Sobě. Společně mají v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů. Opozice na jednání kritizovala například vyšší počet uvolněných, tedy placených zastupitelů.

„Prosím všechny, kdyby mi náhodou ten lesk řetězu (starostenského) někdy vlezl do hlavy, nebyl bych první ani poslední v této funkci, tak mi to prosím řekněte a odkažte mě do příslušných míst," řekl Stárek.

Rovněž uvedl, že koalice se chce zaměřit například na co nejrychlejší stavbu obchvatu Vítězného náměstí, obnovu hlavní dejvické třídy, péči o zeleň, řešení klimatické krize, budování školských kapacit, podporu obyvatel v současné krizi nebo komunikaci s občany.

Do funkce prvního místostarosty zvolili zastupitelé Petra Prokopa (STAN). Dalšími místostarosty se v souladu s koaliční smlouvou stali Mariana Čapková (Praha 6 Sobě), Václav Kožený (ODS) a Marián Hošek (KDU-ČSL).

Uvolněnými radními jsou Zdeněk Hlinský (ODS), Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) a Petr Palacký (Zelení). Poslední člen rady je Jan Lacina (STAN), který byl zvolen jako neuvolněný, a nebude tak pobírat stejnou odměnu jako kolegové, kteří se funkci budou věnovat na plný úvazek.

Nová koalice zavádí takzvané pověřence zastupitelstva, kteří se budou práci pro městskou část věnovat stejně jako členové rady na plný úvazek. V plánu je zvolit pověřence pro veřejný prostor a areál koupaliště Džbán, pro významné investice a pověřence pro otevřenost, participaci a kontrolu a podporu médií.

Podle zástupců TOP 09 nemají strany koalice mnoho společného a s ohledem na nejtěsnější možnou většinu nedává smysl, proč ODS s KDU-ČSL nezvolila jiný koaliční formát.

Zastupitelé také připomněli, že nevýhody těsné většiny se projevily hned při ustavujícím zastupitelstvu, které musela koalice s podporou hnutí ANO v pátek přerušit, protože jí kvůli absenci chyběl jeden hlas. Podle Stárka to není problém. „Bude nás to nutit hledat podporu skrze celé zastupitelstvo," řekl.

Pirátská zastupitelka Eva Tichá kritizovala fakt, že nyní bude plat za funkci uvolněného zastupitele pobírat 13 zastupitelů, což je o jednoho více než v minulém volebním období.

„Logicky dojde k navýšení výdajů rozpočtu městské části," řekla. Doplnila, že mezi lety 2014 a 2018 bylo uvolněných zastupitelů deset a v letech 2010 a 2014 šest. Stárek uvedl, že nárůst počtu lidí, kteří se práci na radnici věnují na plný úvazek, odpovídá nárůstu agendy.

Zastupitel TOP 09 Jan Chabr kritizoval to, že koalice nepodpořila jeho návrh týkající se orgánů firem vlastněných městskou částí. „Měl nastavit jednoduchý proces obsazování klíčových pozic v městských společnostech formou výběrových řízení. Bohužel nová koalice toto odmítla, transparentnost pro řízení městské části tak zůstává pouze volebním heslem," uvedl Chabr.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí po Praze 4 a Praze 10. Rozlohou je největší. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru