dnes
Pondělí - polojasno
29°C
zítra
Úterý - prehanky-dest
29°C
pozítří
Středa - skorojasno
30°C
Starostou Prahy 5 byl zvolen Pirát Mazur, podpořila ho i opozice
Novým starostou Prahy 5 byl dnes zvolen Daniel Mazur (na snímku v popředí), ve funkci nahradil Pavla Richtera (v pozadí). Foto: Piráti Praha 5

Starostou Prahy 5 byl zvolen Pirát Mazur, podpořila ho i opozice

Zastupitelé Prahy 5 na svém ustavujícím zasedání zvolili starostou městské části Daniela Mazura (Piráti). Novou koalici tvoří Piráti a nezávislí, ANO a ODS, a ve 43členném zastupitelstvu má 27 hlasů. Při volbě Mazura podpořilo 40 z přítomných 42 zastupitelů, jeden se zdržel. Zastupitelstvo zvolilo také tři místostarosty a pět radních. Piráti a nezávislí volby vyhráli se ziskem 18,9 procenta hlasů a s 11 mandáty.

Mazur byl jediným nominovaným kandidátem na starostu. Původně měl být volen v tajné volbě, na návrh nové koalice však zastupitelé odhlasovali volbu otevřenou. To kritizovali zástupci nyní už opoziční TOP 09, podle kterých by nová garnitura měla mít dostatek sebevědomí, aby ustála tajnou volbu, při níž by se její členové nemohli vzájemně kontrolovat.

„Je to součást našeho chápání otevřenosti a zodpovědnosti voleného zástupce," uvedl v reakci Mazur s tím, že až na dobře odůvodněné výjimky bude vždy prosazovat otevřené hlasování, protože to odpovídá pirátskému přístupu k transparentní politice.

Nový starosta před volbou uvedl, že ve vedení radnice se chce zaměřit na vládu v souladu s principy Pirátské strany a chce umožnit lidem účastnit se rozhodování v městské části.

Zastupitelé se dnes shodli na zvolení devítičlenné rady, jejíž členové budou všichni uvolnění a budou tak za výkon funkce pobírat plat. Jako uvolnění budou působit také předsedové finančního, kontrolního a výboru územního rozvoje a předseda majetkové komise.

První místostarostkou městské části se stala Renáta Zajíčková (ODS), pro kterou hlasovalo 30 zastupitelů. Místostarosty jsou Karel Bauer (za Piráty a nezávislé) s 26 hlasy a Martin Slabý (ANO), kterého podpořilo 29 zastupitelů. Radními se stali Štěpán Rattay (za Piráty a nezávislé) s 28 hlasy, Lukáš Herlod (ODS) s 31 hlasy, Zdeněk Doležal (ODS) s 30 hlasy, Jan Panenka (ODS) s 28 hlasy a Petr Lachnit (ANO) s 27 hlasy.

Mazurovi je 40 let a v komunální politice je nováčkem, zatím působil jako expert Pirátů v oblasti vzdělávání. Je rodilý Pražan, po gymnáziu vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a doktorát získal ve Spojených státech. Poté působil například na univerzitě v Ženevě, celý život se pohyboval v akademické sféře.

Po Pirátech a nezávislých skončila ve volbách v Praze 5 druhá ODS s devíti mandáty, třetí TOP 09 se sedmi křesly a čtvrté ANO, které získalo rovněž sedm zastupitelů. Do zastupitelstva se dostalo také STAN, které získalo šest mandátů, KDU-ČSL a nezávislí obsadili tři mandáty. Dosud na radnici páté městské části vládla koalice TOP 09, ANO, ODS a Demokratů Jana Kasla pod vedením starosty Pavla Richtera (TOP 09).


Portál Pražana se propojí s Portálem občana, primátor s ministrem podepsali memorandum

23. července 2020 v 10:16

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) včera podepsali Memorandum o dlouhodobé spolupráci na projektech Portál Pražana a Portál občana. Dokument si klade na cíl podpořit rozvoj funkcionalit obou portálových řešení, zvýšit vzájemnou využitelnost portálů ze strany...

Další články
Nahoru