Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Starostou Prahy 22 se stal Kaněra, nahradil v březnu odvolaného Zelenku
Uhříněveská radnice. Foto(2x): Praha22

Starostou Prahy 22 se stal Kaněra, nahradil v březnu odvolaného Zelenku

Novým starostou Prahy 22 je dosavadní zastupitel Tomáš Kaněra (ANO). V tajné volbě zvítězil těsnou většinou 13 z 25 hlasů. Ve funkci nahradil Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní), který byl odvolán letos v březnu. Od té doby byla městská část bez starosty. Kaněrův vyzyvatel, kterým byl stávající místostarosta Pavel Kosař, získal o jeden hlas méně.

Kaněra je povoláním geodet a je dlouholetým předsedou místního fotbalového klubu SK Čechie Uhříněves. „Politice naší městské části je třeba vrátit důvěryhodnost,“ uvedl.

tomas-kanera-starosta-praha-22

Nový starosta Prahy 22 Tomáš Kaněra

„Vzájemnými rozpory zastupitelů jsme ztratili několik měsíců, kvůli kterým stojí významné investiční projekty. Městská část přitom tyto projekty bezpodmínečně potřebuje dotáhnout. Když rychle nepostavíme novou mateřskou školku a základní školu, budou zanedlouho muset naši občané hledat pro své děti místo jinde,“ sdělil. 

Rada městské části se zmenšila ze sedmi na pět členů. Na květnovém zasedání rezignovali k 25. červnu dva dosavadní místostarostové (Pavel Kosař /BEZPP za STAN/ + Svobodní/ a Kateřina Erbsová /BEZPP za Praha 22. Naše město./) a dva radní (Ivem Krátký /BEZPP za Praha 22/ a Ondřej Lagner /BEZPP za STAN/).

V radě tak kromě nového starosty zůstali Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL za Praha 22. Naše město.) a Radovan Koutský (Svobodní za STAN + Svobodní). Rada má nadpoloviční počet členů a je usnášeníschopná. Zbylí dva členové budou dovoleni na některém z příštích zasedání zastupitelstva. 

Rada vedená starostou Tomášem Kaněrou (ANO) za sebou nemá většinu v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, v hlasováních o klíčových projektech se bude muset spoléhat na bývalé partnery, nebo na zástupce ODS a hnutí Pro Prahu 22.

 „Jsem rád, že skončila křečovitá politická agónie a bezvládí, které uměle prodlužovali spojenci před třemi měsíci odvolaného Vojtěcha Zelenky. Ten se do uhříněveských dějin zapsal jako historicky první odvolaný starosta. Před novým starostou stojí ohromná výzva – musí za rok a půl napravit škody napáchané předchozím vedením,“ sdělil opoziční zastupitel Jiri Knotek (Pro Prahu 22).Vedle dostavby Pražského okruhu je klíčovým tématem Uhříněvsi, Hájku a Pitkovic školství, tedy výstavba základních a mateřských škol. 

„Výstavba školských projektů nabrala za poslední dva roky neuvěřitelný skluz. U dalších hrozí, že nevzniknou. Ohrožena je například výstavba ZŠ Romance. Reálně tak hrozí, že v Praze 22 se kapacity škol brzy naplní a děti budou muset dojíždět do sousedních městských částí,“ pokračoval Knotek. 

Změnu v čele Rady vítá i zastupitel Jiří Matyášek (za Pro Prahu). „Spojenci bývalého starosty krizi neúměrně dlouho prodlužovali a odmítali jednat. S novým starostou budeme jednat o tom, jak se postaví k předraženým projektům. Mám na mysli výstavbu podzemní školky V Bytovkách. Cena už tak megalomanského projektu nabobtnala, navíc měla být postavena navzdory místním,“ řekl po jednání zastupitelstva Matyášek.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru