Dnes Sobota - obcasny-dest -1°C
Zítra Neděle - zatazeno 1°C
Sobota 4. 12. 2021
Svátek má Barbora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Starostou Prahy 22 se stal Kaněra, nahradil v březnu odvolaného Zelenku
Uhříněveská radnice. Foto(2x): Praha22

Starostou Prahy 22 se stal Kaněra, nahradil v březnu odvolaného Zelenku

Novým starostou Prahy 22 je dosavadní zastupitel Tomáš Kaněra (ANO). V tajné volbě zvítězil těsnou většinou 13 z 25 hlasů. Ve funkci nahradil Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní), který byl odvolán letos v březnu. Od té doby byla městská část bez starosty. Kaněrův vyzyvatel, kterým byl stávající místostarosta Pavel Kosař, získal o jeden hlas méně.

Kaněra je povoláním geodet a je dlouholetým předsedou místního fotbalového klubu SK Čechie Uhříněves. „Politice naší městské části je třeba vrátit důvěryhodnost,“ uvedl.

tomas-kanera-starosta-praha-22

Nový starosta Prahy 22 Tomáš Kaněra

„Vzájemnými rozpory zastupitelů jsme ztratili několik měsíců, kvůli kterým stojí významné investiční projekty. Městská část přitom tyto projekty bezpodmínečně potřebuje dotáhnout. Když rychle nepostavíme novou mateřskou školku a základní školu, budou zanedlouho muset naši občané hledat pro své děti místo jinde,“ sdělil. 

Rada městské části se zmenšila ze sedmi na pět členů. Na květnovém zasedání rezignovali k 25. červnu dva dosavadní místostarostové (Pavel Kosař /BEZPP za STAN/ + Svobodní/ a Kateřina Erbsová /BEZPP za Praha 22. Naše město./) a dva radní (Ivem Krátký /BEZPP za Praha 22/ a Ondřej Lagner /BEZPP za STAN/).

V radě tak kromě nového starosty zůstali Štěpán Zmátlo (KDU-ČSL za Praha 22. Naše město.) a Radovan Koutský (Svobodní za STAN + Svobodní). Rada má nadpoloviční počet členů a je usnášeníschopná. Zbylí dva členové budou dovoleni na některém z příštích zasedání zastupitelstva. 

Rada vedená starostou Tomášem Kaněrou (ANO) za sebou nemá většinu v pětadvacetičlenném zastupitelstvu, v hlasováních o klíčových projektech se bude muset spoléhat na bývalé partnery, nebo na zástupce ODS a hnutí Pro Prahu 22.

 „Jsem rád, že skončila křečovitá politická agónie a bezvládí, které uměle prodlužovali spojenci před třemi měsíci odvolaného Vojtěcha Zelenky. Ten se do uhříněveských dějin zapsal jako historicky první odvolaný starosta. Před novým starostou stojí ohromná výzva – musí za rok a půl napravit škody napáchané předchozím vedením,“ sdělil opoziční zastupitel Jiri Knotek (Pro Prahu 22).Vedle dostavby Pražského okruhu je klíčovým tématem Uhříněvsi, Hájku a Pitkovic školství, tedy výstavba základních a mateřských škol. 

„Výstavba školských projektů nabrala za poslední dva roky neuvěřitelný skluz. U dalších hrozí, že nevzniknou. Ohrožena je například výstavba ZŠ Romance. Reálně tak hrozí, že v Praze 22 se kapacity škol brzy naplní a děti budou muset dojíždět do sousedních městských částí,“ pokračoval Knotek. 

Změnu v čele Rady vítá i zastupitel Jiří Matyášek (za Pro Prahu). „Spojenci bývalého starosty krizi neúměrně dlouho prodlužovali a odmítali jednat. S novým starostou budeme jednat o tom, jak se postaví k předraženým projektům. Mám na mysli výstavbu podzemní školky V Bytovkách. Cena už tak megalomanského projektu nabobtnala, navíc měla být postavena navzdory místním,“ řekl po jednání zastupitelstva Matyášek.


Autor: red

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Vedení Prahy dostalo od zastupitelů za úkol rozšířit síť adiktologických služeb

21. listopadu 2021 ve 23:33

Na svém listopadovém zasedání pražští zastupitelé projednali petici s názvem „Za bezpečnou a čistou Prahu 5“, adresovanou hlavnímu městu. Občané Smíchova žijící v blízkosti kontaktních center shromáždili stovky podpisů, jejich cílem je ulevit od pohybu enormního množství narkomanů v této...

Vedení Prahy 11 nesouhlasí s navýšením poplatku za odkládání komunálního odpadu

10. listopadu 2021 ve 22:09

Vedení Prahy 11 dostalo od magistrátu k připomínkování návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Rada městské části k tomu přijala stanovisko, uvedla Praha 11 na svém webu.

Další články
Nahoru