Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Starostou Prahy 12 se stal Kos z ODS
Nový starosta Prahy 12 Vojtěch Kos. Foto: P12

Starostou Prahy 12 se stal Kos z ODS

Starostou Prahy 12 se stal Vojtěch Kos (ODS), který byl v minulém volebním období prvním místostarostou městské části. Včera ho do funkce zvolilo 18 z 33 zastupitelů přítomných na ustavující schůzi. Kosem vedená předvolební koalice ODS a TOP 09 volby vyhrála a domluvila se na spolupráci s hnutím ANO. Koalice má těsnou většinou 18 hlasů v 35členném zastupitelstvu. Dosud v Praze 12 vládla koalice Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených.

Kos byl jediným kandidátem na starostu. Opoziční kluby Pirátů, Změny pro Prahu 12, Prahy 12 Sobě a Občanů dvanáctky žádného protikandidáta nenominovaly.

Kromě starosty zastupitelé zvolili také dalších osm členů rady, z nichž čtyři jsou zároveň místostarosty. Všichni jsou uvolnění, takže se budou funkci věnovat na plný úvazek s tomu odpovídající odměnou.

Prvním místostarostou se stal Petr Šula (TOP 09), kterému v radě připadne například výstavba nové školy v Komořanech nebo příprava strategického plánu. Další místostarosta Vojtěch Mikoláš (ODS) bude mít na starosti životní prostředí, územní rozvoj, správu bytových objektů nebo infrastrukturu.

Třetí místostarosta Milan Maruštík (ANO) se zaměří na bezpečnost, majetek, zdravotnictví a spolkovou činnost a poslední místostarostce Lence Vedralové (ANO) připadnou gesce dopravy a sociálních věcí.

Radní Petr Prchal (TOP 09) si vezme na starost školství a integraci cizinců, Michaela Černá (ODS) pak kulturu, sport a volný čas. Jan Chalupný (TOP 09) v radě zastřeší oblasti investic a hospodaření a Jaroslav Zvonař (ANO) problematiku evropských fondů, digitalizace a inovací.

Dosavadní starosta Jan Adamec (Piráti) kritizoval fakt, že jsou všichni radní uvolnění, zatímco v minulém volebním období jich na plný úvazek pracovalo jen osm.

„Poprvé v historii bude mít městská část celou radu uvolněnou. To je, myslím si, docela odvážný krok, zvláště v době, kdy je rozpočet velmi napjatý," uvedl. Dodal, že s ohledem na to, že uvolněný bude i předseda kontrolního výboru, radnice v hrubých mzdách zaplatí o 1,8 milionu korun ročně více než dosud.

„My bychom rádi, aby ta rada fungovala profesionálně, a to vyžaduje plné nasazení radních," reagoval na to Kos. Dodal, že koalice chce zároveň podpořit kontrolní činnost opozice, které připadne funkce předsedy kontrolního výboru.

„Nabízím spolupráci i opozici, všichni jsme byli zvoleni občany Prahy 12," řekl nový starosta, který bude mít v radě na starosti finance a rozpočet, komunikaci, krizové řízení a zahraniční vztahy.

Dva koaliční zastupitelé zvolení na kandidátce ANO jsou členy Trikolory, což kritizovali členové TOP 09 v Praze 12 Hana Jandová a Robert Daubner. „Touto cestou se omlouváme voličům, že se nám nepodařilo odradit naše kolegy zastupitele od vstupu do této koalice," uvedli v tiskovém prohlášení.

V Praze 12, která zahrnuje Modřany, Cholupice, Kamýk, Komořany a Točnou, žije asi 56 600 lidí.


Autor: ČTK

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru