Dnes Neděle - zatazeno 3°C
Zítra Pondělí - zatazeno 5°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Starostou Prahy 12 se stal Kos z ODS
Nový starosta Prahy 12 Vojtěch Kos. Foto: P12

Starostou Prahy 12 se stal Kos z ODS

Starostou Prahy 12 se stal Vojtěch Kos (ODS), který byl v minulém volebním období prvním místostarostou městské části. Včera ho do funkce zvolilo 18 z 33 zastupitelů přítomných na ustavující schůzi. Kosem vedená předvolební koalice ODS a TOP 09 volby vyhrála a domluvila se na spolupráci s hnutím ANO. Koalice má těsnou většinou 18 hlasů v 35členném zastupitelstvu. Dosud v Praze 12 vládla koalice Pirátů, ODS, TOP 09 a Zelených.

Kos byl jediným kandidátem na starostu. Opoziční kluby Pirátů, Změny pro Prahu 12, Prahy 12 Sobě a Občanů dvanáctky žádného protikandidáta nenominovaly.

Kromě starosty zastupitelé zvolili také dalších osm členů rady, z nichž čtyři jsou zároveň místostarosty. Všichni jsou uvolnění, takže se budou funkci věnovat na plný úvazek s tomu odpovídající odměnou.

Prvním místostarostou se stal Petr Šula (TOP 09), kterému v radě připadne například výstavba nové školy v Komořanech nebo příprava strategického plánu. Další místostarosta Vojtěch Mikoláš (ODS) bude mít na starosti životní prostředí, územní rozvoj, správu bytových objektů nebo infrastrukturu.

Třetí místostarosta Milan Maruštík (ANO) se zaměří na bezpečnost, majetek, zdravotnictví a spolkovou činnost a poslední místostarostce Lence Vedralové (ANO) připadnou gesce dopravy a sociálních věcí.

Radní Petr Prchal (TOP 09) si vezme na starost školství a integraci cizinců, Michaela Černá (ODS) pak kulturu, sport a volný čas. Jan Chalupný (TOP 09) v radě zastřeší oblasti investic a hospodaření a Jaroslav Zvonař (ANO) problematiku evropských fondů, digitalizace a inovací.

Dosavadní starosta Jan Adamec (Piráti) kritizoval fakt, že jsou všichni radní uvolnění, zatímco v minulém volebním období jich na plný úvazek pracovalo jen osm.

„Poprvé v historii bude mít městská část celou radu uvolněnou. To je, myslím si, docela odvážný krok, zvláště v době, kdy je rozpočet velmi napjatý," uvedl. Dodal, že s ohledem na to, že uvolněný bude i předseda kontrolního výboru, radnice v hrubých mzdách zaplatí o 1,8 milionu korun ročně více než dosud.

„My bychom rádi, aby ta rada fungovala profesionálně, a to vyžaduje plné nasazení radních," reagoval na to Kos. Dodal, že koalice chce zároveň podpořit kontrolní činnost opozice, které připadne funkce předsedy kontrolního výboru.

„Nabízím spolupráci i opozici, všichni jsme byli zvoleni občany Prahy 12," řekl nový starosta, který bude mít v radě na starosti finance a rozpočet, komunikaci, krizové řízení a zahraniční vztahy.

Dva koaliční zastupitelé zvolení na kandidátce ANO jsou členy Trikolory, což kritizovali členové TOP 09 v Praze 12 Hana Jandová a Robert Daubner. „Touto cestou se omlouváme voličům, že se nám nepodařilo odradit naše kolegy zastupitele od vstupu do této koalice," uvedli v tiskovém prohlášení.

V Praze 12, která zahrnuje Modřany, Cholupice, Kamýk, Komořany a Točnou, žije asi 56 600 lidí.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru