Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Starostou Prahy 10 se stal Martin Valovič z ODS, místostarostů je pět
Radek Lojda, Martin Valovič a David Kašpar při nedávném podpisu koaliční smlouvy. Foto: Facebook

Starostou Prahy 10 se stal Martin Valovič z ODS, místostarostů je pět

Novým starostou Prahy 10 je Martin Valovič z ODS, pozici prvního místostarosty bude zastávat Tomáš Pek z TOP 09. Rozhodlo o tom čtvrteční ustavující zastupitelstvo městské části. Na zasedání složili zastupitelé slib, následně si zvolili kompletní devítičlennou Radu a zřídili své výbory.

Volby v Praze 10 vyhrála koalice Společně pro Prahu 10 (ODS + TOP 09), která získala 14 mandátů. Druhá byla koalice VLASTA a STAN, má deset mandátů. Devět mandátů získalo hnutí ANO. Zastupitelé Jaroslav Štěpánek a jeho dcera Tereza Hauffenová byli sice zvoleni za ANO, ale po volbách podle informací serveru Seznam Zprávy přestoupili do ODS, a stali se tak součástí koalice. Osm mandátů získali Piráti. Do zastupitelstvu se ještě dostala koalice SPD, Trikolory a nezávislých kandidátů. Získala 7,81 procenta hlasů znamená čtyři získané mandáty.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude pracovat v pětačtyřicetičlenném složení. Radniční koalici tvoří Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) spolu s koalicí VLASTA, STAN s podporou KDU-ČSL. V opozici jsou Česká pirátská strana, hnutí ANO  a uskupení SPD, Trikolora a nezávislí kandidáti pro Prahu 10. 

Valovič byl jediným navrženým kandidátem na starostu, volba byla tajná. Hlas mu dalo 30 zastupitelů, tedy ještě o čtyři více, než má koalice. „Vím, že to nebudeme mít lehké, protože nás nečekají úplně jednoduché časy," řekl nový starosta po svém zvolení.  Za zásadní témata označil pomoc obyvatelům ve složité ekonomické situaci, plánovanou rekonstrukci radnice, stavební rozvoj, kapacity školství, zdravotní a sociální služby nebo kvalitní veřejná prostranství.

Zastupitelé zvolili i další členy Rady MČ Praha 10 

Martin Valovič bude mít ve své gesci územní rozvoj, územní plán, podporu podnikání, vnější vztahy a Nový Eden (současný KD Eden a jeho bezprostřední okolí).

Tomáš Pek bude 1. místostarostou odpovědným za majetek včetně budovy radnice, akciové společnosti a kulturní památky.

David Kašpar (STAN) bude místostarostou pro sociální a rodinnou politiku a zdravotnictví.

Olga Koumarová (ODS) bude jako místostarostka dohlížet na investice do budov základních a mateřských škol, na finance a rozpočet.

Radek Lojda (TOP 09) bude místostarostou pro bytovou politiku, bezpečnost a dotace.

Pavel Šutka (ODS) bude mít coby místostarosta ve své gesci kulturu, sport a volnočasové aktivity.

Ondřej Počarovský (TOP 09) se bude věnovat oblasti školství.

Milan Maršálek (VLASTA) bude radním pro životní prostředí a udržitelnost a Místní agendu 21.

Mikuláš Pobuda (ODS) bude zodpovědný za dopravu, IT a Smart Cities.

Zdroj: MČ Praha 10

Zástupci opozice na zasedání kritizovali fakt, že v devítičlenné radě městské části má být hned pět místostarostů, z nichž čtyři budou z klubu Společně pro Prahu 10. „Nechápu, proč při současném rozložení sil, kdy tu máme dva subjekty, je potřeba tak vysoký počet místostarostů," uvedla například Zuzana Freitas Lopesová (Piráti). 

„Jsem přesvědčen že nastupující Rada jako celek nemá v úmyslu vést slepý boj proti naší opozici. Za sebe říkám, a obrátil jsem s tím na zastupitelstvu přímo na kolegy z ANO, Pirátské strany a SPD, že jsme v příliš složité době na to, abychom v klíčových věcech jako koalice ignorovali jejich hlas, bude-li založen na racionálních argumentech,“ sdělil Valovič.

Zastupitelstvo včera rovněž ustavilo své výbory, kterými jsou návrhový, finanční, kontrolní a dále pak Výbor sociální a zdravotní, Výbor pro životní prostředí, Výbor pro sport a volnočasové aktivity, Výbor pro strategické investice a veřejné zakázky a Výbor pro energetický management.


Autor: puc

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru