Dnes Úterý - prehanky-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Starostou Prahy 10 se stal Martin Valovič z ODS, místostarostů je pět
Radek Lojda, Martin Valovič a David Kašpar při nedávném podpisu koaliční smlouvy. Foto: Facebook

Starostou Prahy 10 se stal Martin Valovič z ODS, místostarostů je pět

Novým starostou Prahy 10 je Martin Valovič z ODS, pozici prvního místostarosty bude zastávat Tomáš Pek z TOP 09. Rozhodlo o tom čtvrteční ustavující zastupitelstvo městské části. Na zasedání složili zastupitelé slib, následně si zvolili kompletní devítičlennou Radu a zřídili své výbory.

Volby v Praze 10 vyhrála koalice Společně pro Prahu 10 (ODS + TOP 09), která získala 14 mandátů. Druhá byla koalice VLASTA a STAN, má deset mandátů. Devět mandátů získalo hnutí ANO. Zastupitelé Jaroslav Štěpánek a jeho dcera Tereza Hauffenová byli sice zvoleni za ANO, ale po volbách podle informací serveru Seznam Zprávy přestoupili do ODS, a stali se tak součástí koalice. Osm mandátů získali Piráti. Do zastupitelstvu se ještě dostala koalice SPD, Trikolory a nezávislých kandidátů. Získala 7,81 procenta hlasů znamená čtyři získané mandáty.

Zastupitelstvo Prahy 10 bude pracovat v pětačtyřicetičlenném složení. Radniční koalici tvoří Společně pro Prahu 10 (ODS a TOP 09) spolu s koalicí VLASTA, STAN s podporou KDU-ČSL. V opozici jsou Česká pirátská strana, hnutí ANO  a uskupení SPD, Trikolora a nezávislí kandidáti pro Prahu 10. 

Valovič byl jediným navrženým kandidátem na starostu, volba byla tajná. Hlas mu dalo 30 zastupitelů, tedy ještě o čtyři více, než má koalice. „Vím, že to nebudeme mít lehké, protože nás nečekají úplně jednoduché časy," řekl nový starosta po svém zvolení.  Za zásadní témata označil pomoc obyvatelům ve složité ekonomické situaci, plánovanou rekonstrukci radnice, stavební rozvoj, kapacity školství, zdravotní a sociální služby nebo kvalitní veřejná prostranství.

Zastupitelé zvolili i další členy Rady MČ Praha 10 

Martin Valovič bude mít ve své gesci územní rozvoj, územní plán, podporu podnikání, vnější vztahy a Nový Eden (současný KD Eden a jeho bezprostřední okolí).

Tomáš Pek bude 1. místostarostou odpovědným za majetek včetně budovy radnice, akciové společnosti a kulturní památky.

David Kašpar (STAN) bude místostarostou pro sociální a rodinnou politiku a zdravotnictví.

Olga Koumarová (ODS) bude jako místostarostka dohlížet na investice do budov základních a mateřských škol, na finance a rozpočet.

Radek Lojda (TOP 09) bude místostarostou pro bytovou politiku, bezpečnost a dotace.

Pavel Šutka (ODS) bude mít coby místostarosta ve své gesci kulturu, sport a volnočasové aktivity.

Ondřej Počarovský (TOP 09) se bude věnovat oblasti školství.

Milan Maršálek (VLASTA) bude radním pro životní prostředí a udržitelnost a Místní agendu 21.

Mikuláš Pobuda (ODS) bude zodpovědný za dopravu, IT a Smart Cities.

Zdroj: MČ Praha 10

Zástupci opozice na zasedání kritizovali fakt, že v devítičlenné radě městské části má být hned pět místostarostů, z nichž čtyři budou z klubu Společně pro Prahu 10. „Nechápu, proč při současném rozložení sil, kdy tu máme dva subjekty, je potřeba tak vysoký počet místostarostů," uvedla například Zuzana Freitas Lopesová (Piráti). 

„Jsem přesvědčen že nastupující Rada jako celek nemá v úmyslu vést slepý boj proti naší opozici. Za sebe říkám, a obrátil jsem s tím na zastupitelstvu přímo na kolegy z ANO, Pirátské strany a SPD, že jsme v příliš složité době na to, abychom v klíčových věcech jako koalice ignorovali jejich hlas, bude-li založen na racionálních argumentech,“ sdělil Valovič.

Zastupitelstvo včera rovněž ustavilo své výbory, kterými jsou návrhový, finanční, kontrolní a dále pak Výbor sociální a zdravotní, Výbor pro životní prostředí, Výbor pro sport a volnočasové aktivity, Výbor pro strategické investice a veřejné zakázky a Výbor pro energetický management.


Autor: puc

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru