dnes
Čtvrtek - polojasno
15°C
zítra
Pátek - skorojasno
18°C
pozítří
Sobota - skorojasno
19°C
Starostou Praha 12 byl zvolen Pirát Jan Adamec, zastupitelé vybrali kompletní vedení městské části
Nový starosta Prahy 12 Jan Adamec. Foto: JP

Starostou Praha 12 byl zvolen Pirát Jan Adamec, zastupitelé vybrali kompletní vedení městské části

Starostou Prahy 12 byl na dnešním ustavujícím jednání zastupitelstva zvolen jednačtyřicetiletý Jan Adamec (Piráti s podporou Zelených). Do funkce ho navrhla ODS a TOP 09. Tyto dvě strany budou společně s Piráty s podporou Zelených tvořit koalici. Ve dvanácté městské části se podle vývoje po volbách zdálo, že na radnici budou vládnout Piráti, TOP 09 a uskupení Změna pro Prahu 12, dokonce se dohodli na spolupráci. Nakonec ale bylo jednání se Změnou pro Prahu 12 ukončeno.

Nová koalice má v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 21 hlasů a přesně tolik jich i v tajné volbě Adamec dostal. Před samotnou volbou ještě hnutí ANO navrhlo, aby se starostou stal lídr volební kandidátky Piráti s podporou Zelených Lukáš Findeis, ten to však záhy odmítl.

Zastupitelé tak hlasovali jen o Findeisovi. Než k tomu došlo, byl Adamec dotazován představiteli opozice na jeho priority, ale třeba i na soukromí. „S dalšími radními se zaměříme na problém kanalizace na Točnou, připojení Komořan na Pražský okruh, projekt nové radnice a také na větší transparentnost zakázek,“ řekl kandidát na starostu.

„Četla jsme, že jste introvert. Znamená vaše představa otevřené radnice, že se budete setkávat s občany i zastupiteli?,“ zeptala se bývalá starostka Daniela Rázková, lídryně kandidátky Změny pro Prahu 12. Adamec jí odpověděl, že se s tím počítá. „Lidé budou moci chodit na radnici, klidně si se mnou budou moci domluvit schůzku. Určitě budu odpovídat na emaily,“ řekl.

Zastupitel ANO Michal Pinc se kandidáta na starostu zeptal na jeho vztah k drogové problematice. „S legalizací pěstování konopí problém nemám, tvrdší drogy už jsou za hranou. Určitě bych podpořil preventivní programy určené pro děti,“ Adamec, který také přiznal, že je ženatý a nedávno se mu narodilo druhé dítě. 

Další dotazy směřovaly také na oblast bezpečnosti. Zde Adamec řekl, že bezpečnostní situaci v Praze 12 bude nutné nejdříve zanalyzovat a následně navrhnout řešení. Po svém zvolení v projevu řekl, že si přeje, aby všichni zastupitelé ustoupili od sporů a společně pracovali pro městskou část.

Po zvolení starosty, který bude mít ve vedení radnice na starost IT, bezpečnost, krizové řízení a zahraniční vztahy, následovala volba zbylých osmi členů Rady městské části. Čtyř místostarostů a čtyř řadových radních. Místostarostka Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených) bude v gesci územní rozvoj, životní prostředí, SBO a regulaci hazardu, další radní za Piráty Lukáš Findeis sociální věci, zdravotnictví a sport.

ODS má v Radě také tři zástupce. 1. místostarosta Vojtěch Kos povede oblast dopravy, financí a rozpočtu. „Máme jasné cíle a mezi sebou řadu odborníků, takže jsem přesvědčen, že se to v našich výsledcích pozitivně projeví,“uvedl Kos.

Místostarostou pro investice, majetek a bytovou politiku je Jiří Fremr a radní Pavel Ehrlich se bude věnovat záležitostem kultury a volného času. TOP 09 obsadila pozice místostarosty pro novou radnici a místní Agendu 21, kterým je Petr Šula, radní Hana Jandová má v gesci hospodaření městské části, hospodářskou správu, evropské fondy a koordinaci infrastruktury budované hl. m. Prahou a radní Petr Prchal dostal na starost školství. „Víme, kde Prahu 12 tak zvaně tlačí bota a chceme přinést efektivní řešení,“ sdělil Šula.

V zastupitelstvu Prahy 12 má nová kolice 21 z 35 hlasů. Piráti s podporou Zelených mají v této městské části 10 zastupitelů, ODS celkem 7 a nejmenší člen koalice TOP 09 má 4 zastupitele. V opozici zůstalo hnutí ANO (7 zastupitelů), Změna pro Prahu 12 (KDU-ČSL, STAN a další – 5 zastupitelů) a Občané dvanáctky (KSČM a NK – 2 zastupitelé).


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

Dnes v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

Dnes v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

Včera v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

Včera ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru