dnes
Čtvrtek - zatazeno
0°C
zítra
Pátek - jasno
2°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
7°C
Starostou Praha 12 byl zvolen Pirát Jan Adamec, zastupitelé vybrali kompletní vedení městské části
Nový starosta Prahy 12 Jan Adamec. Foto: JP

Starostou Praha 12 byl zvolen Pirát Jan Adamec, zastupitelé vybrali kompletní vedení městské části

Starostou Prahy 12 byl na dnešním ustavujícím jednání zastupitelstva zvolen jednačtyřicetiletý Jan Adamec (Piráti s podporou Zelených). Do funkce ho navrhla ODS a TOP 09. Tyto dvě strany budou společně s Piráty s podporou Zelených tvořit koalici. Ve dvanácté městské části se podle vývoje po volbách zdálo, že na radnici budou vládnout Piráti, TOP 09 a uskupení Změna pro Prahu 12, dokonce se dohodli na spolupráci. Nakonec ale bylo jednání se Změnou pro Prahu 12 ukončeno.

Nová koalice má v pětatřicetičlenném zastupitelstvu 21 hlasů a přesně tolik jich i v tajné volbě Adamec dostal. Před samotnou volbou ještě hnutí ANO navrhlo, aby se starostou stal lídr volební kandidátky Piráti s podporou Zelených Lukáš Findeis, ten to však záhy odmítl.

Zastupitelé tak hlasovali jen o Findeisovi. Než k tomu došlo, byl Adamec dotazován představiteli opozice na jeho priority, ale třeba i na soukromí. „S dalšími radními se zaměříme na problém kanalizace na Točnou, připojení Komořan na Pražský okruh, projekt nové radnice a také na větší transparentnost zakázek,“ řekl kandidát na starostu.

„Četla jsme, že jste introvert. Znamená vaše představa otevřené radnice, že se budete setkávat s občany i zastupiteli?,“ zeptala se bývalá starostka Daniela Rázková, lídryně kandidátky Změny pro Prahu 12. Adamec jí odpověděl, že se s tím počítá. „Lidé budou moci chodit na radnici, klidně si se mnou budou moci domluvit schůzku. Určitě budu odpovídat na emaily,“ řekl.

Zastupitel ANO Michal Pinc se kandidáta na starostu zeptal na jeho vztah k drogové problematice. „S legalizací pěstování konopí problém nemám, tvrdší drogy už jsou za hranou. Určitě bych podpořil preventivní programy určené pro děti,“ Adamec, který také přiznal, že je ženatý a nedávno se mu narodilo druhé dítě. 

Další dotazy směřovaly také na oblast bezpečnosti. Zde Adamec řekl, že bezpečnostní situaci v Praze 12 bude nutné nejdříve zanalyzovat a následně navrhnout řešení. Po svém zvolení v projevu řekl, že si přeje, aby všichni zastupitelé ustoupili od sporů a společně pracovali pro městskou část.

Po zvolení starosty, který bude mít ve vedení radnice na starost IT, bezpečnost, krizové řízení a zahraniční vztahy, následovala volba zbylých osmi členů Rady městské části. Čtyř místostarostů a čtyř řadových radních. Místostarostka Eva Tylová (Piráti s podporou Zelených) bude v gesci územní rozvoj, životní prostředí, SBO a regulaci hazardu, další radní za Piráty Lukáš Findeis sociální věci, zdravotnictví a sport.

ODS má v Radě také tři zástupce. 1. místostarosta Vojtěch Kos povede oblast dopravy, financí a rozpočtu. „Máme jasné cíle a mezi sebou řadu odborníků, takže jsem přesvědčen, že se to v našich výsledcích pozitivně projeví,“uvedl Kos.

Místostarostou pro investice, majetek a bytovou politiku je Jiří Fremr a radní Pavel Ehrlich se bude věnovat záležitostem kultury a volného času. TOP 09 obsadila pozice místostarosty pro novou radnici a místní Agendu 21, kterým je Petr Šula, radní Hana Jandová má v gesci hospodaření městské části, hospodářskou správu, evropské fondy a koordinaci infrastruktury budované hl. m. Prahou a radní Petr Prchal dostal na starost školství. „Víme, kde Prahu 12 tak zvaně tlačí bota a chceme přinést efektivní řešení,“ sdělil Šula.

V zastupitelstvu Prahy 12 má nová kolice 21 z 35 hlasů. Piráti s podporou Zelených mají v této městské části 10 zastupitelů, ODS celkem 7 a nejmenší člen koalice TOP 09 má 4 zastupitele. V opozici zůstalo hnutí ANO (7 zastupitelů), Změna pro Prahu 12 (KDU-ČSL, STAN a další – 5 zastupitelů) a Občané dvanáctky (KSČM a NK – 2 zastupitelé).


Zastupitel Prahy 2 Perlín složil mandát, nahradil jej Růžička

Včera ve 21:19

V zastupitelském klubu ODS v Praze 2 došlo ke změně. Radim Perlín rezignoval na mandát člena zastupitelstva, nahradil jej Adam Růžička, který byl po loňských volbách „první pod čarou". 

Další články
Nahoru