Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Starostka Prahy 6 chce být poslankyní. Jsem připravena rozsvítit politické přítmí, říká
Starostka Prahy 6 a kandidátka do Poslanecké sněmovny Marie Kousalíková. Foto: archiv

Starostka Prahy 6 chce být poslankyní. Jsem připravena rozsvítit politické přítmí, říká

Starostka Prahy 6 Marie Kousalíková z ODS dovrší příští rok dvacátý rok působení v komunální politice. Na svůj současný post již kandidovat nebude, ale odchod do politického důchodu si možná o víkendu o pár let přesto prodlouží. Kandiduje totiž do Poslanecké sněmovny. Sice až ze zdánlivě nevolitelného 25. místa pražské kandidátky občanských demokratů, ale jak říká v rozhovoru pro server Pražský patriot: „Nikdy dopředu není jisté, jak přesně volby dopadnou a koho svými preferenčními hlasy při kroužkování posunou voliči dopředu.“

Proč jste se rozhodla kandidovat?
Mám ráda místo, kde žiji a záleží mi na něm. Mám ráda lidi a těší mne důvěra, se kterou se na mne obracejí se svými problémy. Zavazuje mne jejich víra, že jim dokáži pomoci a mám dost odpovědnosti a síly pomáhat dál. Proto jsem se rozhodla, že si zatím neodejdu hrát s vnoučaty na plný úvazek, ale pokusím nejen pro ně, ale pro celou tuto zemi aktivně pracovat dále.

S pokorou si vypůjčím slova Karla Čapka, jedné z největších osobností české literatury a politiky, demokrata z celé své bytosti, která napsal v roce 1933, která ale platí beze zbytku i dnes: “Podívejte se na parlament, na noviny, na veřejné mínění, na průměrného občana. Je to palčivá hanba, že národ tak schopný a vzdělaný si nevytvořil lepší politický život. Jen račte den za dnem věnovat drobet pozornosti tomu ševelení listů a jazyků, frází, pomluv, polopravd, injurií, lží, závisti, demagogie, podezírání a podrážděnosti; je to jaksi obecná atmosféra, v níž žijeme. K tomu si připojte, co nejmohutněji hýbe těmi, kdo provozují politiku nad námi občany; je to vzájemná nedůvěra, neloajalita, nesoučinnost, slepé partajní sobectví, osobní komplicita nebo osobní vzteky, nezájem o větší koncepce, neschopnost k větším řešením, neochota vzít na sebe odpovědnost. Politické přítmí.“

Jsem připravena na sebe odpovědnost vzít a politické přítmí rozsvítit.

Na kandidátce pražské ODS pro volby do Poslanecké sněmovny jste až na 25. místě. Považujete toto umístění jako takzvané „do počtu“?
Nikdy dopředu není jisté, jak přesně volby dopadnou a koho svými preferenčními hlasy při kroužkování posunou voliči dopředu.

Pokud by Vás voliči preferenčními hlasy „prokroužkovali“ do Poslanecké sněmovny, na jaká témata byste se jako poslankyně zaměřila?
kousalikova-1-nahled Praha 6 vždy prosazovala pravidlo nulové tolerance hazardu. Nesouhlasím s argumenty o ekonomickém přínosu heren. Dopady, které hráčství má na životy těch, které ovládne, jsou natolik zničující, že se nedají vykoupit žádnými penězi. Zničené životy, rozbité rodiny, finanční zruinování, závislosti, dluhy – to jsou jen některé problémy, které stojí v pozadí snahy rychle zbohatnout na hracím automatu. Proto jsem řekla jasné a jednoznačné NE hazardu v Praze 6. Je však ještě třeba zasadit se o ukončení legislativního procesu, kterému některé zájmové skupiny stále brání, a o to se zasadím.

Vím také, že každý z nás potřebuje občas pomoc řemeslníka. Je těžké najít kvalitního a spolehlivého odborníka. Je proto důležité nabízet mladým lidem kvalitní kvalifikaci. Nastartovala jsem podporu ve školství projektem Řemeslo žije. Je třeba udělat víc – začít už u žáků základních škol a získat jejich zájem o studia a práci. Řemeslo žilo, žije a žít musí i dál, to je ale možné jen tehdy, když umožníme budoucím generacím, aby se ho pořádně naučilo.

Sama jsem již ve věku, kdy mám vnoučata, ale rozhodně si nepřipadám ve starém železe. Stáří čeká každého z nás. Dělám a budu dělat vše proto, abych ho pomohla prožívat důstojně a především aktivně. Starám se o to, abyste podzimy svých životů prožili spokojeně, abyste se mohli bavit, vzdělávat, získávat nové znalosti a dovednosti, setkávat se s novými lidmi, získávat přátele. To vše pomáhá zdraví tělesnému i duševnímu. Aktivní stáří si každý zaslouží, je proto však třeba něco udělat. Postarám se o to, aby možností, jak stárnout spokojeně, bylo co nejvíce.

Poslední volební období se stává, že poslanci zvolení za strany se stanou nezařazenými. Poslední sněmovna v tomto vynikala. Vy byste určitě zůstala barvám ODS, která na tom nyní není s preferencemi moc dobře, věrná?
Ano určitě bych zůstala věrná ODS. Patřím mezi zakládající členy ODS a jak se říká: „z potápějící se lodi neutíká“.

Přesto, co by se muselo s ODS stát, abyste z ní na úrovní parlamentní, nebo i komunální politiky odešla?
Pevně doufám, že se ODS poučí a bude se chovat jako dobrá, patrně opoziční, parlamentní strana.

Kdybyste se stala poslankyní, zůstala byste nadále starostkou Prahy 6?
Již při posledních komunálních volbách na podzim 2010 jsem deklarovala, že toto je moje poslední volební období v komunální politice. Patrně bych dokončila toto volební období jako starostka městské části Praha 6, bez ohledu na to, kde budu.

Příští rok na podzim jsou komunální volby. Pokud se nedostanete nyní do sněmovny, chtěla byste v čele radnice Prahy 6 pokračovat i po komunálkách v roce 2014?
Příští rok již nebudu o post starostky usilovat a to jsem deklarovala již v roce 2010. Příští rok dovrším v komunální politice 20 let.

Zůstaňme u komunální politiky. Na jaké konkrétní kroky v Praze 6 jste za svého působení ve funkci starostky pyšná, co se vám podařilo?
kousalikova-2-nahled Praha 6 vždy prosazovala pravidlo nulové tolerance hazardu a je v tuto chvíli pouze jedna ze tří pražských městských částí, kde nulová tolerance nadále platí.

Jsem hrdá na to, jaké má Praha 6 kulturní, sportovní a společenské akce. Například pro seniory – pořádáme zájezdy, přednášky, sportovní akce. Byla jsem první pražskou starostkou, která veřejně podpořila petici proti takzvaným šmejdům a dokázalo se pak díky občanům nasbírat přes 700 podpisů a šmejdy od nás vyhnat.

Podařilo se také dále rozjet už vyhlášené farmářské trhy na Vítězném náměstí, kam každou sobotu chodí nakupovat tisíce lidí a jsou i místem veřejného života. Otevřeli jsme také projekt pouliční knihovny. To je jen namátkou několik věcí za poslední měsíce.

Letos v červnu jsem jednala a pomáhala dennodenně během povodní. Bez pomoci policie a hasičů by se jen těžko dalo následky povodně odstraňovat tak rychle a plynule, jako se to podařilo. Za to všem patří mé velké poděkování a uznání.

Kvůli povodním Praha 6 jako první městská část okamžitě zřídila speciální telefonní linky poskytující aktuální informace o průběhu povodní, přehled dopravních uzavírek a omezením a také linku humanitární pomoci. Povodně vyvolaly také obrovskou vlnu solidarity a moc děkuji všem, kteří v rámci humanitární pomoci přispěli a pomohli tak rychle občanům, které povodeň zasáhla nejvíce. Za to všem moc děkuji.

Myslím, že občané městské části Prahy 6 jsou na svoji čtvrť právem hrdí a jsem za to velmi ráda.

A co ještě chcete v Praze 6 do příštího podzimu stihnout?
Například právě v rámci podpory seniorů se chystáme zahájit projekt stavby domova pro seniory a novou LDN.

Jak jste si zvykla na to, že v Zastupitelstvu hl. m. Prahy sedíte s kolegy a kolegyněmi z ODS v opozičních lavicích?
Je to docela zábavné, už jsem několikrát interpelovala.


Autor: Dalibor Kracík

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru