Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Politika

Starostka Prahy 2 reagovala otevřeným dopisem na primátorovo vyjádření o ubytování uprchlíků

V nouzovém ubytování v pražských tělocvičnách či kulturních domech je nyní 750 ukrajinských uprchlíků, kteří jsou v 21 z 57 městských částí. Pražský primátor Zdeněk Hřib pro ČTK v úterý uvedl, že Praha 2 se odmítla do systému nouzového ubytování zapojit. Starostka druhé městské části Alexandra Udženija (ODs) to popřela a dnes zveřejnila Otevřený dopis primátorovi hl. města Prahy. Můžete si ho přečíst v nezkrácené podobě.                                                                    

Pane primátore Hřibe,

vzhledem k Vašim včerejším vyjádřením o „ne-spolupráci“ některých městských částí ohledně ubytování a péče o ukrajinské uprchlíky v Praze, nelze nereagovat. Nemůžeme tato nařčení směrem k Praze 2 nechat bez povšimnutí. Reaguji nejen za sebe, ale především za celou Radu MČ Praha 2, zaměstnance úřadu a příspěvkových organizací, ředitele školek a škol a troufnu si říci, že za většinu obyvatel Prahy 2, kteří dnes a denně prokazují obrovskou solidaritu s ukrajinskými uprchlíky.

Svými nepravdivými a překroucenými tvrzeními a nařčeními jste se nevkusně dotkl všech těchto lidí, našich zaměstnanců i dobrovolníků, kteří na Dvojce už třetím týdnem téměř nespí a pomáhají všude tam, kde je to potřeba.

Jsme třetí nejvytíženější městskou částí v Praze, co se do počtu přihlášených válečných uprchlíků týká. K dnešnímu dni je na území Prahy 2 registrováno bez mála 3 000 uprchlíků (tedy téměř 7 procent obyvatel naší městské části.). 

Vím, že nemáte v aktivitách městských částí moc velký přehled, stejně tak jako vázne vaše koordinace a krizové řízení. Proto dovolte, abych Vás i touto cestou informovala o tom, co jsme již pro pomoc uprchlíkům v Praze 2 udělali:

Jako první městská část jsme vyčlenili 65 lůžek v ubytovnách, které jsme zároveň obratem na naše náklady vybavili. Ubytování a péči o uprchlíky řešíme a koordinujeme s Arcidiecézní charitou. Od prvního dne také spolupracujeme s Organizací pro uprchlíky, která má na našem území kapacitu 250 lůžek. Stejně tak spolupracujeme s Československou obcí legionářskou, která na Dvojce ubytovává 160 uprchlíků. 

Zastupitelstvo Prahy 2 minulý týden odsouhlasilo poskytnutí finančního daru ve výši 1 000 000 korun na podporu Ukrajiny-a to prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni – SOS UKRAJINA. 

Rada naší městské části vyčlenila prvních 10 bytů za snížené nájemné, tzv. sociální nájemné pro uprchlíky, kteří už dnes vědí, že u nás zůstanou delší dobu. Dalších 30 bytů ve správě naší městské části se již připravuje. 

V Balbínově ulici jsme otevřeli kontaktní místo s materiální sbírkou, kde dobrovolnice každý den od 10:00 do 16:00 hodin vydávají ukrajinským maminkám hygienické potřeby, oblečení, hračky, kosmetiku a další potřebné věci. Na tomto místě jsme už také zaměstnali dvě ženy z Ukrajiny, které nám tu pomáhají. 

Na speciálně zřízeném účtu našeho nadačního fondu Dvojka srdcem jsme do dnešního dne vybrali už bezmála 140 tisíc korun. Prvních pět tisíc korun už putuje jedné mamince z Ukrajiny, která našla „azyl u nás na Dvojce“ i se svou malou dcerkou.

Již před třemi týdny jsme začali spolupracovat s neziskovou organizací Cestou necestou, která pomáhá lidem s traumatem z války po psychické stránce. Nabízí psychologickou pomoc, intervenci a konzultace. Samozřejmě nabízí intervenci i v ukrajinštině a ruštině. Zároveň máme zajištěnou zdravotní péči pro uprchlíky díky skvělé spolupráci s VFN. 

Do našich škol a školek bude do konce tohoto týdne dohromady umístěno téměř 300 ukrajinských dětí. Z toho 200 dětí přímo do školek a škol a více 

Samostatnou kapitolou je proces zapojení nově příchozích Ukrajinců do pracovního procesu. To sice primárně spadá do činnosti úřadů práce, městská část je však i v této oblasti aktivní a je schopna některá volná pracovní místa nabídnout či zprostředkovat. (Konkrétně například ve společnosti Komwag.) 

Celkově je naše humanitární pomoc rozprostřena tak, aby ukrajinským rodinám i jednotlivcům nic podstatného nechybělo. Městská část postupuje při poskytování pomoci uprchlíkům rychle, efektivně a využívá při tom zkušeností neziskového sektoru orientovaného na pomoc migrantům. Snažíme se vše dělat systematicky, a ano – systém jsme si vytvořili vlastní, protože vy jste nám žádný nenabídli! 

To, že náš systém funguje dobře a míru pomoci Prahy 2 vidí ti, kteří ji vidět chtějí – o tom svědčí i dnešní návštěva arcibiskupa pražského Dominka Duky a ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise, kteří dnes společně se mnou a mými kolegy navštívili ubytovnu v Sokolské ulici, kterou zrekonstruovala na vlastní náklady a vybavila vším potřebným právě naše městská část. Střechu nad hlavou, pomoc a zázemí tu našlo bezmála 43 maminek s dětmi, kteří k nám utekli před válkou.

Musím ale objektivně dodat, že v jedné věci jste ve včerejším vyjádření měl pravdu. Ano, nechceme ubytovávat uprchlíky v tělocvičnách. A to hned z několika důvodů – je to nedůstojné a nekoncepční řešení. Naše školy a tělocvičny jsou v historických budovách a technicky je to téměř nemožné. Proto jsme zvolili jiný, dle nás mnohem efektivnější a důstojnější systém. 

Dovolte, abychom se ještě zeptali my Vás, pane primátore: 

Kolik uprchlíků k dnešnímu dni ubytovalo napřímo hlavní město Praha pod Vaším vedením?

Kolik tělocvičen, ubytoven, školících středisek nebo bytů na území hl. města Prahy jste nabídl a zorganizoval pro válečné uprchlíky Vy? (Vlastníte a spravujete spoustu majetku a středních škol na území celé metropole.) 

Na závěr mi dovolte Vás vyzvat, abyste se omluvil všem lidem z Prahy 2, zaměstnancům, dobrovolníkům, občanům, za Vaše nepravdivé výroky. 

Solidaritu a pomoc, kterou poskytuje celá Praha 2 je nebývalá a vzájemné osočování a politikaření v těchto dnech by nemělo být součásti jakékoli diskuse. Vy jste jako první toto sice nepsané, ale etické pravidlo porušil a nám nezbývá nic jiného, než se vůči Vašim výrokům ohradit a bránit.

Ing. Alexandra Udženija, starostka MČ Praha 2


Autor: red

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru