dnes
Sobota - skorojasno
10°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
12°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
8°C
Starostka Prahy 2 Jana Černochová: Do školního roku přeji učitelům zvídavé děti a vstřícné rodiče
Starostka Prahy 2 Jana Černochová zahájila školní rok v ZŠ Kladská a Sázavská. Foto: kav

Starostka Prahy 2 Jana Černochová: Do školního roku přeji učitelům zvídavé děti a vstřícné rodiče

Tak je to tu zase… I když se některé děti na další školní rok příliš netěší, prázdniny jsou u konce a škola volá. Letos je to ještě o něco složitější. Od září totiž platí novela školského zákona, která zavádí povinné předškolní vzdělávání. Než se tedy dítě může stát prvňáčkem, mělo by už za sebou mít rok docházky do mateřské školy. Nejen o této novince jsme si na prahu nového školního roku povídali se starostkou Janou Černochovou, v jejíž gesci je oblast školství.

Nemělo by se rozhodnutí o předškolním vzdělávání dětí nechat spíše na rodičích?
Jsem jednoznačně zastáncem toho, že by každý rodič měl mít možnost si vybrat, zda své dítě do mateřské školy přihlásí, či ne. Zda si zvolí školku soukromou, státní, církevní, dětskou skupinu nebo si dítě nechá doma. Je to zase jen další hromada administrace pro školky a s odpuštěním buzerace pro rodiče, která ale vůbec neřeší původní problém, a to dostat do vzdělávacího systému děti ze sociálně znevýhodněných rodin. Je to diskriminace většiny kvůli naprosté menšině. Podle seznamů pětiletých dětí nenavštěvuje naše školky přibližně 150 dětí s trvalým pobytem v Praze 2, které by přihlášené být měly. Zákon nám ale neukládá děti hledat a hledat je nebudeme. Devadesát devět procent z nich bude chodit do školek v jiných městských částech nebo mimo Prahu. Ředitelky mateřských škol mají mnohem zásadnější věci na práci, než psaní stovek dopisů a vyzývání rodičů k vysvětlení, proč nepřišli, hlášení těch, kteří se nedostaví na OSPOD (pozn. red.: oddělení soc. právní ochrany dětí), a řešení nesmyslných pokut.

Minulý školní rok probíhal ve znamení „inkluzivního“ vzdělávání. Můžeme říci, jaká to přineslo pozitiva nebo problémy v našich školách?
Vzhledem k tomu, že většina základních škol Prahy 2 integrovala již v minulosti bez ministerského diktátu, můžeme říct, že pozitiva legislativní změna nepřinesla žádná. Na druhou stranu ale přinesla poměrně veliký objem povinné administrativy, který nesou ředitelé a učitelé na svých bedrech. Již nyní se proslýchá, že inkluze stojí stát více než dvojnásobek původně předpokládané částky. Do školství to vnáší obrovskou nejistotu, protože pokud MŠMT nezvládne financování, Černý Petr padne zase na školy samotné, zřizovatele a hlavně také děti.

cernochova-skolni-rok-1 Městská část Praha 2 školám významně pomáhá financováním školního psychologa nebo speciálního pedagoga, v tom je v pražském měřítku unikátní. Jak se práce těchto odborníků osvědčuje?
Rozhodně jde o velice smysluplnou investici do kvality vzdělávání. Městskou část to sice stojí nemalé prostředky, téměř 4,3 milionů korun pro rok 2017. Ale pokaždé, když se s řediteli sejdu, tak mi sdělují, jak moc jim to při výuce pomáhá. Domnívám se, že přesně takto by měla vypadat role zřizovatele – pomáhat ředitelům a učitelům dělat jejich práci kvalitně a v dobrých podmínkách.

Máme za sebou prázdniny, tedy období, které školy na 100 procent využívají k opravám a rekonstrukcím. Co důležitého se událo letos a kolik městská část do obnovy škol investovala?
V letošním roce investovala městská část do rekonstrukcí a oprav cca 70 milionů korun. Na některé akce se nám ještě podařilo získat dotaci od hlavního města. Mezi nejobjemnější investice patří vybudování jídelny ve vnitrobloku ZŠ Kladská, výstavba multifunkčního sportoviště při ZŠ Na Smetance, výměna oken a oprava fasády ZŠ Resslova nebo například oprava tělocvičny ZŠ Slovenská a rekonstrukce zahrady MŠ Vozová.

Praha 2: Další školní rok zahájila starostka Jana Černochová v ZŠ Kladská a Sázavská

Ve školách se o prázdninách buduje, děti si užívají volna, ale ne všechny k tomu mají podmínky. Pro ty ze sociálně slabších rodin pořádá Dům dětí a mládeže Praha 2 letní táborv Žihli. Podpořila radnice i letos organizování tábora?
Ano, věnovali jsme na tento účel 100 tisíc korun. A nebyl to jen pobytový tábor v Žihli pro 30 dětí, ale také příměstský tábor pro 24 dětí přímo v Domě dětí a mládeže. Letos jsme také poprvé uspořádali ve spolupráci s DDM letní tábor s brannou tématikou, ten jsme podpořili částkou 70,2 tis. korun. Mám radost, že se tábor vydařil, dětem se moc líbil a příští rok si to určitě zopakujeme.

cernochova_2 Co můžete školám za městskou část, tedy jejich zřizovatele, pro nadcházející rok slíbit?
Stejně jako v minulých letech za mé působnosti jako radní pro oblast školství, tak i tento rok jednoznačně školám slibuji, že udělám vše, co bude v mých silách, abych jim umožnila v turbulentních vodách českého školství aspoň trochu klidu na práci. V dnešní době totiž pro samou administrativu a papírování ředitelé často nemají vůbec žádný prostor řešit koncepční záležitosti a směřování svých škol. Ať už je to financováním školních psychologů nebo zajištěním kvalitních prostor a dostatku prostředků na provoz a údržbu, podporou při řešení legislativních problémů nebo obyčejnou podporou lidskou, každá hodina, kterou ředitelům ušetříme, bude hodina, kterou mohou využít na podstatu své činnosti, vzdělávání našich dětí.

Snažíte se školy motivovat k vytváření historického povědomí dětí? Jak moc je podle vás důležité, aby se dozvěděly co nejvíce z historie, zejména té nedávné?
Považuji za velice důležité vědět, kde člověk bydlí a co se tam v minulosti odehrálo. Naše městská část je opravdu bohatá na historická dramata a statečné a obdivuhodné obyvatele, stejně jako na zajímavá místa a architektonické skvosty. Každoročně proto organizujeme pro žáky našich škol tzv. Klíč od Prahy 2. Během vycházek se děti dozví hodně zajímavého o městské části, jejích obyvatelích, stavbách a místech. Během dalšího školního roku se v této soutěži zaměříme primárně na oblast Vyšehradu.

Máte nějaký vzkaz pro učitele pro školní rok 2017/18?
Předně bych jim všem ráda popřála pevné nervy! Obzvlášť v dnešní době je pozice učitele opravdovým posláním. Také jim přeji zvídavé a milé děti, vstřícné rodiče, dobře naladěné ředitele a samozřejmě štěstí!


ODS: Předsedou Senátu se stal Miloš Vystrčil

19. února 2020 v 17:36

Novým předsedou horní komory Parlamentu ČR byl zvolen Miloš Vystrčil. V tajné volbě získal 52 ze 76 odevzdaných hlasů.  

ODS: Novým předsedou senátorského klubu byl zvolen Martin Červíček

19. února 2020 v 17:01

Senátorský klub ODS na středečním jednání zvolil novým předsedou senátora Martina Červíčka. Post prvního místopředsedy klubu bude zastávat Zdeněk Nytra.

Další články
Nahoru