dnes
Středa - polojasno
22°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
26°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
26°C
Starostka Černochová: Školy zřizované Prahou 2 budou promítat dokument o pochodu smrti vězeňkyň
Na konci války se vězenkyně vydaly na strastiplnou cestu, během které mnohé zemřely. Foto: YouTube / Todesmarsch

Starostka Černochová: Školy zřizované Prahou 2 budou promítat dokument o pochodu smrti vězeňkyň

Když se v pondělí 4. března uskutečnilo ve Velkém sále Novoměstské radnice promítání unikátního dokumentu Otakara Duška s názvem „TODESMARSCH“, starostka Prahy 2 Jana Černochová ODS) při přivítání hostů, mezi kterými byli i ředitelé základních škol z druhé městské části, uvedla, že tento film by mělo vidět co nejvíc žáků.

Dokument je o rekonstrukci pochodu smrti vězeňkyň z koncentračního tábora Helmbrechts v Bavorsku, do tábora ve Svatavě a dále jižním směrem do Volar a Prachatic. Během tří týdnů v dubnu a květnu 1945 bylo při tomto pochodu zavražděno zhruba 200 vězeňkyň.

„Promítání se bude týkat 7. až 9. tříd základních škol zřizovaných městskou částí, je jich deset. Jsme s Otakarem Duškem domluveni na besedách, při nichž bude promítat několik obrazových materiálů, celý film je pro školní potřeby přece jen příliš dlouhý, má totiž 110 minut,“ uvedla Jana Černochová.

„Komunismus skončil před třiceti roky, nacismus před více než sedmdesáti. To je pro školáky pravěk. Bohužel jsou však obě ideologie mezi námi dále přítomny a je zapotřebí dětem ukazovat, jak zrůdné jsou činy jejich vyznavačů. Esesáčtí dozorci vystavovali stovky žen neskutečnému utrpení a zabíjeli je jen pár dní před koncem války. Pochod smrti šel značnou část po českém území, přesto se o něm téměř neví. Otakar Dušek sehnal po celé Evropě archivní dokumenty a vyrobil i sedmdesát pamětních medailí, s nimiž sám celou trasu prošel. Je to unikátní nápad a po filmu Opus 13 o Janu Palachovi vytvořil tento světoznámý medailér další důležitý dokument. Takové připomínky samozřejmě Praha 2 podporuje,“ dodala.


Praha 11 prodloužila spolupráci se ScioŠkolou. Chce umožnit dětem co nejširší nabídku vzdělávání

Včera v 11:35

Nejméně do roku 2030 bude mít oblíbená ScioŠkola zajištěny v Praze 11 prostory pro své působení. Prodloužení podnájmu dala v minulých dnech zelenou Rada městské části.

Po nehodě v Praze 6 hořelo osobní auto

11. července 2019 v 07:45

Deset minut před koncem včerejšího dne zasahovala jednotka pražských hasičů u nehody osobního auta v ulici Horoměřická v Praze 6.

Další články
Nahoru