dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Starosta Vodrážka: Praha 13 by se měla rozvíjet na kraji, nikoli v zástavbě
Sluneční náměstí pohledem z lávky od Centrálního parku. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Starosta Vodrážka: Praha 13 by se měla rozvíjet na kraji, nikoli v zástavbě

Zástavba v Praze 13 by se měla rozrůstat zejména v lokalitě takzvaného Západního Města, naopak by se neměla více zahušťovat současná sídliště. I z toho důvodu městská část zadala k vypracování studii Slunečního náměstí, které je u budovy radnice Prahy 13. ČTK to v rozhovoru řekl starosta městské části David Vodrážka (ODS), který byl na konci října zastupitelstvem popáté zvolen starostou Prahy 13.

„V minulém období magistrát prosazoval to, že by se naopak mělo zastavovat uvnitř území Prahy. Můžete zastavovat brownfieldy jako Waltrovku nebo nákladová nádraží, ale tady se trochu necitlivě umožnilo to, aby se zastavovalo i na plochách uprostřed sídlišť. My proti tomu protestujeme, protože některá místa jsou vytipovaná třeba na místech parkovišť," řekl s tím, že si vedení městské části na toto období stanovilo za jednu z priorit zvýšit počet parkovacích míst.

V Praze 13 developeři většinou odkupují pozemky od soukromých vlastníků. Pokud jeho projekt splní podmínky, tak podle starosty může radnice stavbu maximálně pozdržet pomocí odvolání. Příkladem, kdy se městská část odvolávala proti zástavbě, je plánovaný projekt výškové zástavby na Lužinách.

„Využíváme všech prostředků, které nám zákon umožňuje, ale vypadá to, že ty domy tam vyrostou a neudělá s tím nikdo nic, protože podmínky splňují," řekl Vodrážka k dvanáctipatrovým bytovým domům.

Zahušťování zástavby do budoucna má zamezit i plán rozvoje Slunečního náměstí. Radnice zvažuje dvě varianty, vytvoření parku, nebo vybudování multifunkčního centra pro kulturu, sport a volný čas. Se studiemi chce Vodrážka oslovit hlavní město, které je vlastníkem pozemků, zda by se záměrem souhlasilo.

Následovalo by detailnější rozpracování a zapojení lidí žijících v Praze 13. „Není to nic, co by nás tlačilo z hlediska rychlosti. My spíš chceme mít Sluneční náměstí zakonzervováno tak, aby do budoucna nedošlo k tomu, že hlavní město ty pozemky prodá a pak zde kupec postaví výškové budovy," řekl.

ing-david-vodrazka-starosta-mc-praha-13

Ing. David Vodrážka

Vzhledem k tomu, že se Praha 13 rychle rozvíjí a přibývá obyvatel, při výstavbě je nutné myslet i na rozvoj občanské vybavenosti. Někteří developeři přispívají finanční částkou například na rozvoj konkrétní školy, v jiných případech radnice stojí o to, aby soukromý investor sám vybudoval prostory pro novou školu.

„V minulosti tu byl návrh uzavírat smlouvy, podle kterých by developer platil do kasy městské části za určitou rozlohu zastavěného pozemku, ale lokalita se liší případ od případu, tak jsme od toho ustoupili," dodal Vodrážka.

Praha 13, ve které žije zhruba 62 570 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje většinu Stodůlek a části Jinonic, Třebonic a Řeporyjí, většinu jejího území tvoří sídliště Jihozápadní město.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru