dnes
Sobota - jasno
8°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
5°C
Starosta Vodrážka: Praha 13 by se měla rozvíjet na kraji, nikoli v zástavbě
Sluneční náměstí pohledem z lávky od Centrálního parku. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Starosta Vodrážka: Praha 13 by se měla rozvíjet na kraji, nikoli v zástavbě

Zástavba v Praze 13 by se měla rozrůstat zejména v lokalitě takzvaného Západního Města, naopak by se neměla více zahušťovat současná sídliště. I z toho důvodu městská část zadala k vypracování studii Slunečního náměstí, které je u budovy radnice Prahy 13. ČTK to v rozhovoru řekl starosta městské části David Vodrážka (ODS), který byl na konci října zastupitelstvem popáté zvolen starostou Prahy 13.

„V minulém období magistrát prosazoval to, že by se naopak mělo zastavovat uvnitř území Prahy. Můžete zastavovat brownfieldy jako Waltrovku nebo nákladová nádraží, ale tady se trochu necitlivě umožnilo to, aby se zastavovalo i na plochách uprostřed sídlišť. My proti tomu protestujeme, protože některá místa jsou vytipovaná třeba na místech parkovišť," řekl s tím, že si vedení městské části na toto období stanovilo za jednu z priorit zvýšit počet parkovacích míst.

V Praze 13 developeři většinou odkupují pozemky od soukromých vlastníků. Pokud jeho projekt splní podmínky, tak podle starosty může radnice stavbu maximálně pozdržet pomocí odvolání. Příkladem, kdy se městská část odvolávala proti zástavbě, je plánovaný projekt výškové zástavby na Lužinách.

„Využíváme všech prostředků, které nám zákon umožňuje, ale vypadá to, že ty domy tam vyrostou a neudělá s tím nikdo nic, protože podmínky splňují," řekl Vodrážka k dvanáctipatrovým bytovým domům.

Zahušťování zástavby do budoucna má zamezit i plán rozvoje Slunečního náměstí. Radnice zvažuje dvě varianty, vytvoření parku, nebo vybudování multifunkčního centra pro kulturu, sport a volný čas. Se studiemi chce Vodrážka oslovit hlavní město, které je vlastníkem pozemků, zda by se záměrem souhlasilo.

Následovalo by detailnější rozpracování a zapojení lidí žijících v Praze 13. „Není to nic, co by nás tlačilo z hlediska rychlosti. My spíš chceme mít Sluneční náměstí zakonzervováno tak, aby do budoucna nedošlo k tomu, že hlavní město ty pozemky prodá a pak zde kupec postaví výškové budovy," řekl.

ing-david-vodrazka-starosta-mc-praha-13

Ing. David Vodrážka

Vzhledem k tomu, že se Praha 13 rychle rozvíjí a přibývá obyvatel, při výstavbě je nutné myslet i na rozvoj občanské vybavenosti. Někteří developeři přispívají finanční částkou například na rozvoj konkrétní školy, v jiných případech radnice stojí o to, aby soukromý investor sám vybudoval prostory pro novou školu.

„V minulosti tu byl návrh uzavírat smlouvy, podle kterých by developer platil do kasy městské části za určitou rozlohu zastavěného pozemku, ale lokalita se liší případ od případu, tak jsme od toho ustoupili," dodal Vodrážka.

Praha 13, ve které žije zhruba 62 570 obyvatel, je na západě hlavního města. Městská část zahrnuje většinu Stodůlek a části Jinonic, Třebonic a Řeporyjí, většinu jejího území tvoří sídliště Jihozápadní město.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

15. listopadu 2018 v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

15. listopadu 2018 v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

15. listopadu 2018 v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru