Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - skorojasno 15°C
Neděle 17. 10. 2021
Svátek má Hedvika
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha 1 předala Skautskému institutu klíč k rybářskému domečku na Kampě
Starosta Petr Hejma (vpravo) předal symbolický klíč od budovy. Foto: P1

Praha 1 předala Skautskému institutu klíč k rybářskému domečku na Kampě

Michnovský letohrádek na pražské Kampě, přezdívaný rybářský domeček, obývají od včerejšího dne skauti. Skautský institut má památkově chráněnou budovu od Prahy 1, která ji vlastní, zapůjčenou do března 2023. Zápůjčku schválili radní Prahy 1 v červnu. Postup dříve kritizovali opoziční Piráti kvůli tomu, že vedení radnice zrušilo původně vypsané výběrové řízení na nájemce letohrádku.

„My jsme, jakožto současné vedení městské části, nechtěli objekt dát pro komerční využití. Naopak jsme do něj chtěli vdechnout spolkový a komunitní život, aby objekt sloužil všem generacím. Právě Skautský institut má s tímto zkušenosti," řekl ČTK starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN).

Vzdělávací a kulturní akce by podle starosty mohli skauti v letohrádku pořádat i v dalších letech. Koncept se nyní zkouší a o jeho dalším pokračování se bude jednat, dodal.

Rybářský domeček na Kampě bude podle ředitele Skautského institutu Miloše Říhy pro veřejnost v létě otevřený denně od 15:00 do 21:00. Měly by se v něm konat mimo jiné workshopy, přednášky, debaty, autorská čtení či akustické koncerty.

Součástí centra by mělo být i bistro, ve kterém se návštěvníci budou moci osvěžit. Skauti podle Říhy objekt, který byl delší čas nevyužívaný, v minulých týdnech vyčistili, vymalovali a upravili. První městská část do zprovoznění objektu investovala peníze v řádu stovek tisíc, uvedl už dříve Hejma.

Radnice původně plánovala celkovou rekonstrukci památky na základě informací o špatném stavu budovy. Znalecké posudky ho však podle vedení městské části nepotvrdily.

Předchozí vedení Prahy 1, které loni v lednu nahradila současná obměněná koalice, vypsalo v říjnu 2019 výběrové řízení na provozovatele památky. Nynější reprezentace loni v únoru soutěž zrušila s odůvodněním, že žádná z nabídek nesplnila stanovené podmínky a že v prostoru nechce drahou restauraci, ale komunitní centrum.

Následně se vedení radnice dohodlo se Skautským institutem, který od roku 2015 provozuje kulturní a společenské centrum v tzv. radničních domech na Malém náměstí.

Skauti dostali letohrádek na zhruba dva roky, potom by mohla následovat celková rekonstrukce budovy. Postup radnice kritizovali zejména opoziční Piráti, podle nichž se do nedokončené veřejné soutěže přihlásili kvalitní uchazeči a nebyl důvod ji rušit.

Domek nedaleko Sovových mlýnů získal svou přezdívku podle toho, že byl dříve sídlem Českého rybářského svazu. V přízemí objektu provozoval rybí restauraci. Letohrádek je známý rovněž z filmu Jak utopit dr. Mráčka aneb

Konec vodníků v Čechách, který se v něm natáčel. Původně renesanční dům byl nejprve přestavěn v době raného baroka a v polovině 19. století v klasicistním slohu. Podle stránek Národního památkového ústavu je budova památkově chráněná od roku 1958.


Autor: ČTK

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Téma předškolního a školního vzdělávání na setkání v Praze 5

12. října 2021 ve 23:07

Tisková konference a setkání s aktéry MAP se bude konat 14. října od 16 hodin v ZŠ a MŠ Kořenského. Tématem bude předškolní a školní vzdělávání.

Veřejné projednání návrhů participativního rozpočtu Prahy 15

12. října 2021 ve 14:01

Pokud vás zaujaly návrhy v participativním rozpočtu a máte k návrhům otázky a připomínky, přijďte a diskutujte o nich s navrhovateli a zástupci radnice Prahy 15.

Další články
Nahoru